zamknij

Mundial 2018 - mistrzostwa świata w Rosji

Mundial 2018: Bezlitosna Belgia, męczarnie Anglii i "szwedzki" VAR [PODSUMOWANIE DNIA]

2018-06-19, Autor: prochu

Siedem goli w trzech meczach - takim wynikiem uraczyli nas piłkarze piątego dnia mistrzostw świata w piłce nożnej. Patrząc przez pryzmat wyników, nie było wielkich niespodzianek, choć nie oznacza to, że brakowało emocji.

Mecz Szwecji z Koreą Południową był rekordowy. Niestety dla wszystkich widzów, spotkanie to nie obfitowało w strzały, dośrodkowania czy nawet ciekawe zagrania, a najwyższą odnotowaną dotąd na mundialu statystyką były... faule. Łącznie obie ekipy popełniły ich aż 43 (23:20 dla Korei) i właśnie jedno z przewinień było kluczowe dla losów spotkania. Mecz raczej układał się na remis, bo ani Szwedzi bez swojej największej gwiazdy - Zlatana Ibrahomovicia - ani słynący ostatnio z brutalnej gry Koreańczycy nie mieli zbyt wielu argumentów, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Trzeba jednak oddać, że reprezentacja Trzech Koron stworzyła sobie co najmniej dwie kapitalne okazje, ale koncertowo je zmarnowała. W 63. minucie Kim Min-Woo starł się we własnym polu karnym z Viktorem Claessonem, arbiter nakazał grać dalej, ale po kilkudziesięciu sekundach wrócił do tej sytuacji, skorzystał z VAR-u i... podyktował rzut karny. Jedenastkę na gola, który dał cenne zwycięstwo, zamienił Andreas Granqvist. Taki rezultat w bardzo trudnym położeniu stawia Niemców, którzy przegrali z Meksykiem 0:1.

Szwecja - Korea Południowa 1:0 (0:0)
Bramka: Granqvist 65 (k)

Wiele się o nich mówiło - że Kopciuszek, że zadowoleni z samego awansu, że nie odegrają absolutnie żadnej roli, będąc tylko tłem dla wyżej notowanych rywali... I choć faktycznie Panamczycy wysoko przegrali z Belgią (0:3), to przez 47 minut dzielnie nawiązywali walkę z trzecim zespołem w rankingu FIFA. Zaraz po zmianie stron kapitalnym uderzeniem popisał się Dries Mertens, a niedługo potem błędy panamskiej obrony bezlitośnie wykorzystał Romelu Lukaku. Panama nie zaprezentowała się bardzo źle, ale Belgowie byli po prostu lepsi, rozpoczynając tym samym marsz po medal mistrzostw świata. A Panama? Będzie szukała swoich goli w meczach z Anglią i Tunezją, ale ciężko będzie im o jakiekolwiek punkty, dlatego najbardziej prawdopodobny scenariusz dla piłkarzy tego kraju to radość z gry w światowej elicie i czwarte miejsce po fazie grupowej.

Belgia - Panama 3:0 (0:0)
Bramki: Mertens 47, Lukaku 69, 75

Męczyli się Anglicy, męczyli. Zaczęło się świetnie, bo Harry Kane w 11. minucie dobił strzał głową Johna Stonesa, wyprowadzając Anglię na prowadzenie. I trzeba przyznać, że największym problemem podopiecznych Garetha Southgate'a była skuteczność, bo w zasadzie po kwadransie powinni prowadzić różnicą trzech goli. Tymczasem po drugiej stronie w niegroźnej sytuacji Kyle Walker zabawił się w zawodnika MMA, powalił Tunezyjczyka Ben Youssefa ciosem łociem, a jako że sytuacja miała miejsce w polu karnym, arbiter wskazał na "wapno". Formalności dopełnił Ferjani Sassi i niespodziewanie mieliśmy remis. Anglicy dwoili się i troili, starali się sforsować defensywę Tunezji chyba w każdy możliwy sposób, ale ich gra przypominała bicie głową w mur. Kiedy wydawało się, że kolejny faworyt straci punkty, już w doliczonym czasie gry Harry Kane strzelił kolejnego gola - tym razem głową, znów z najbliższej odległości. Raz jeszcze w głównej roli w akcji bramkowej Anglików wystąpił John Stones, jednak tym razem nie strzelał, a podawał do lepiej ustawionego Kane'a. Dodajmy, że Tunezja musiała już w 13. minucie wprowadzić "plan B", bo kontuzji barku doznał pierwszy bramkarz Mouez Hassen. Jego miejsce zajął Ben Mustapha i spisywał się całkiem nieźle. Trudno go też obwiniać za bramki, bo wynikały one bardziej z błędów defensywy.

Tunezja - Anglia 1:2 (1:1)
Bramki: Sassi 35 (k) - Kane 11, 90

Gdzie BWA Awangarda powinna mieć siedzibę po remoncie Pałacu Haltzfeldów?