zamknij

Mundial 2018 - mistrzostwa świata w Rosji

Mundial 2018: Polska przegrała w pierwszym meczu z Senegalem 1:2

2018-06-19, Autor: prochu

Polska przegrała z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu na mistrzostwach świata. Biało-Czerwoni stracili bramki po kuriozalnych błędach - Thiago Cionek strzelił gola samobójczego, a drugi padł po nieporozumieniu Jana Bednarka i Wojciecha Szczęsnego. Honorowe trafienie dla Polski zanotował Grzegorz Krychowiak.

Na takie spotkanie czekaliśmy 12 lat i chyba tylko najwięksi pesymiści przewidywali, że Biało-Czerwoni zaczną te mistrzostwa tak samo jak mundiale w 2002 i 2006 roku. Polska grała bez polotu i werwy, momentami bez pomysłu na grę w ataku, choć selekcjoner Adam Nawałka wystawił aż pięciu zawodników ofensywnych. Z kolei miejsce Kamila Glika na środku obrony zajął Thiago Cionek i to on był jednym z głównych bohaterów pierwszej połowy.

W 38. minucie po tym, jak Łukasz Piszczek stracił piłkę w środkowej strefie boiska, Senegalczycy wymienili kilka podań, a Idrissa Gueye zdecydował się na strzał z dystansu. Jego próba była niecelna, ale futbolówka odbiła się od nogi Cionka, kompletnie zmyliła Wojciecha Szczęsnego i wpadła do bramki.

O ile w pierwszej połowie przy bramce mogliśmy mówić o pechu, o tyle w 60. minucie Biało-Czerwoni dali pokaz bezmyślności. Grzegorz Krychowiak zagrał w kierunku Szczęsnego, ale zrobił to zbyt lekko, ale futbolówkę asekurował Jan Bednarek. Przynajmniej tak się wydawało, bo obrońca nagle zwolnił widząc wychodzącego z bramki golkipera gości. Ostatecznie skończyło się na tym, że BednarekSzczęsny nie zrozumieli się, a piłkę przejął M'Baye Niang i skierował ją do pustej bramki.

Polacy próbowali zmniejszyć prowadzenie Senegalu, ale brakowało skuteczności. Świetne okazje mieli Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Łukasz PiszczekDawid Kownacki, ale dopiero strzał głową Grzegorza Krychowiaka z 86. minuty dał Biało-Czerwonym gola. Podopieczni Adama Nawałki próbowali jeszcze doprowadzić do wyrównania, ale zabrakło im czasu.

Senegal nie pokazał absolutnie nic, wykorzystał tylko absurdalne błędy Polaków i odniósł ważne zwycięstwo. Z kolei Biało-Czerwoni przeważali w większości statystyk (m.in. w posiadaniu piłki i podaniach), ale nie miało to przełożenia na wynik. Z drugiej strony dobrze, że taki zimny prysznic przydarzył się w pierwszym meczu, a na pocieszenie można przytoczyć historię Hiszpanii z 2010 roku. Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego przegrali pierwsze spotkanie na mundialu w słabym stylu (0:1 ze Szwajcarią), a ostatecznie zdobyli mistrzostwo świata.

Polska - Senegal 1:2 (0:1)
Bramki: Krychowiak 86 - Cionek 38 (s), Niang 60

Polska: Szczęsny - Piszczek (83 Bereszyński), Cionek, Pazdan, Rybus, Krychowiak, Błaszczykowski (46 Bednarek), Zieliński, Grosicki, Milik (73 Kownacki), Lewandowski.

żółte kartki: Krychowiak - Sane, Gueye.

Kto powinien być wiceprezydentem Wrocławia "z Nowoczesnej"?