Kultura

Muzeum w zajezdni, czyli za rok autobusów na Grabiszyńskiej już nie będzie

2011-08-26, Autor: Bartłomiej Knapik
Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej zmieni się w miejsce wystaw historycznych. Już w przyszłym roku przestaną stamtąd wyjeżdżać autobusy MPK. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” ma ją zmienić w nowoczesne muzeum, które zajmować się będzie powojenną historią Wrocławia i Dolnego Śląska, przygotowuje.

Reklama

Zajezdnia MPK przy ul. Grabiszyńskiej odegrała ważną rolę w powojennej historii Wrocławia. Tutaj 26 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk solidarnościowy z robotnikami z Wybrzeża. Była to nie tylko chwila narodzin wrocławskiej Solidarności, ale też ważny moment w formowaniu tożsamości współczesnego Wrocławia.

Właśnie dlatego to miejsce wybrano na stworzenie nowoczesnego muzeum.
- Adaptacja hali do nowych potrzeb będzie kosztowała około 10 milionów złotych. W tej chwili finalizujemy rozmowy z MPK i już w przyszłym roku przejmiemy zajezdnię – mówi Marek Mutor szef Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Po remoncie historyczna hala zajezdni stanie się przestrzenią muzealną. Pokazy multimedialne, wielkie przestrzenne aranżacje, gry i wskazówki edukacyjne, światło i dźwięk – to wszystko znajdzie się w hali zajezdni. Pierwsi zwiedzający zagoszczą tu w 2014 roku.Wystawa główna poświęcona będzie całej powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska, przedstawionej w kontekście historii Polski i Europy. W obiekcie znajdzie się też duża strefa wystaw czasowych, które przyciągną publiczność efektownymi rozwiązaniami ekspozycyjnymi i tematami.

Na terenie znajdzie się też kawiarnia, sala konferencyjna i mały park.

- Zapraszamy Dolnoślązaków do udziału w tworzeniu tego miejsca. Od dzisiaj aktywna jest strona internetowa www.zajezdnia-wroclaw.pl , gdzie można zapoznać się z koncepcją placówki oraz wziąć udział w konsultacjach dotyczących jej nazwy – zachęca Marek Mutor. - Rozpoczynamy także wielką zbiórkę zdjęć i pamiątek. To dzięki Waszym pamiątkom, fotografiom i opowieściom zyskamy szansę stworzenia ekspozycji, która będzie bliska nam wszystkim – dodaje.

Pamiątki, zdjęcia i inne eksponaty można przynosić do siedziby Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” przy ul. Piaskowej 13 w każdą środę w godzinach od 9 do 13.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~ 2011-08-25
  21:15:03

  0 0

  Kogoś [......] dokumentnie. Bartek, dopytaj się w MPK co ustalił specjalny zespół d/s przenoszenia zajezdni ;) [niecenzuralne słowo zostało wykropkowane. prosimy o trzymanie się regulaminu]

 • ~Pio 2011-08-25
  23:44:20

  0 0

  Oni chcą je wszystkie upchnąć na Obornickiej?!

 • ~mm 2011-08-26
  06:46:48

  0 0

  Miała być budowana jeszcze zajezdnia autobusowa na osiedlu Ratyń (ul. Wojska Polskiego) - coś a la zajezdnia na Tyskiej, tzn też przy rzece :P, ale wybrano wariant wszystko na Obornicką. Jak się coś nie zmieści to się skasuje :P

 • ~ 2011-08-26
  06:58:46

  0 0

  Przecież nowe kierownictwo MPK zapowiadało to już w maju. Chcą upchnąc na Obornickiej pod warunkiem jej powiększenia:
  http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,nowy-prezes-mpk-trzeba-zlikwidowac-80-etatow-i-zamknac-dwie-zajezdnie,wia5-3266-7214.html

 • ~kwaskowy zapach 2011-08-27
  19:09:18

  0 0

  To muzeum nie jest nikomu potrzebne. Dokumentowaniem najnowszej historii miasta i Ziem Zachodnich zajmuje się z powodzeniem od lat zarówno Muzeum Miejskie, jak i - niezależnie - Ossolineum, które ma specjalny dział temu poświęcony. Po co więc trzecia placówka o tym samym zakresie zainteresowań, w dodatku tworzona na publiczne pieniądze? I przez zespół mocno ideologicznie ciążący ku PiS? Jak dla mnie to kolejny sposób na wypromowanie się kilku osób i ciepła przechowalnia dla ich krewnych i znajomych.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na które polskie owoce czekasz najbardziej?Oddanych głosów: 2597