Wiadomości

Na 7 skrzyżowaniach tramwaje są już przyspieszane przez komputerowe światła

2011-10-24, Autor: Bartłomiej Knapik
W bólach – tak rodzi się elektroniczny system sterowania światłami. Do końca września miał działać testowo na 10 skrzyżowaniach. W ubiegłym tygodniu uruchomiono go na siedmiu, dwa dołączą w tym tygodniu, ale kiedy ruszy na węźle przesiadkowym przy Borowskiej, Suchej, Ślężnej i Stawowej nikt nie wie.

Reklama

Chodzi o takie przestawianie świateł na skrzyżowaniach linii 32 Plus na południe od ul. Piłsudskiego, żeby traciły one jak najmniej czasu.
- W nowym, testowym systemie siedem skrzyżowań już działa. Dane są już zbierane i już zaczynamy się uczyć. Przy podłączaniu sprzętu na skrzyżowaniach: Borowskiej i Glinianej oraz Dyrekcyjnej i Hubskiej napotkaliśmy drobne problemy, ale rozwiążemy je na początku tygodnia – potwierdza Błażej Trzcinowicz, koordynator komputerowego sterowania światłami. - Jedyne czego brakuje to skrzyżowanie Borowska, Sucha, Stawowa, Ślężna, gdzie powstaje węzeł przesiadkowy, ale tu nie wiemy jeszcze kiedy uda się zacząć montowanie sprzętu – dodaje.

Węzeł przesiadkowy w okolicy dworca PKS miał być gotowy pod koniec sierpnia, potem pod koniec września, a niedawno do połowy października. Jak pisaliśmy problemem okazało się odwodnienie niektórych fragmentów inwestycji, co robotnicy i nadzór zauważyli już w trakcie wykonywania robót. Stąd opóźnienie, które na razie jest tylko coraz większe i, niestety, jego końca nie widać.Wróćmy jednak na chwilę do komputerowego sterowania światłami. Pierwsze 10 skrzyżowań ma być testem. Nie są one na razie podłączone do tego samego komputera, co cały system, nie będą także działać na 100 proc. Test jest potrzebny, bo systemu muszą się nauczyć przede wszystkim inżynierowie miejscy. Ma on trwa miesiąc liczony od dnia, kiedy działać będzie wszystkie 10. Jednak zamontować wszystkich od dawna się nie da.

Dlaczego testujemy komputerowe światła jesienią, skoro tramwaje mają być przyspieszone dopiero przyszłą wiosną? We wszystkich miastach, gdzie montowano ten system pierwsze pół roku (średnio) trwa dostosowywanie ustawień. Nauczyć się muszą monotrniczowie, kierowcy i inżynierowie, którzy będą sterować systemem.

U nas testów będzie jeszcze więcej. Cały ITS będzie gotowy dopiero pod koniec przyszłego roku. Teraz zaś testowanie jest potrzebne głównie dla miejskich inżynierów, którzy chcą się uczyć zarządzania systemem krok po kroku.
- Na prośbę wydziału inżynierii miejskiej sygnalizacja na tych światłach przez pierwsze miesiące nie będzie zmiennoczasowa, tylko stałoczasowa – mówi Błażej Trzcinowicz. O co chodzi? Przez miesiąc na opisywanych przez nas skrzyżowaniach od pętli na Gaju do Borowskiej wciąż będą cykle stosekundowe: każdy z wlotów będzie miał odgórnie ustalony czas świecenia się zielonego światła – podobnie jak ma to teraz. Nie będzie działo się tak, że tramwaj podjeżdżając do skrzyżowania bezwzględnie będzie miał pierwszeństwo. Ale tramwaje i tak pojadą szybciej.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~ 2011-10-24
  07:46:09

  0 0

  Juz Elwira zaczyna mieszać nawet w Inteligentnym Systemie.......oj będzie się działo, a była nadzieja że wreszcie przestanie..........a druga rzecz- skoro cykle na wybranmych skzyżowaniach sa stałoczasowe to w jaki to magiczny sposób tramwaje mają tam jechać szybciej????

 • ~konradk 2011-10-24
  08:18:45

  0 0

  @Gość: Tramwaje przyspeiszą przy stałych cyklach, ponieważ będą one krótkie, 10-sekundowe. Tramwaj, po wykryciu przez system, nie dostanie światła od razu, ale będzie czekał max 10 sekund.
  Natomiast obawiam się "Na prośbę wydziału inżynierii miejskiej sygnalizacja na tych światłach przez pierwsze miesiące nie będzie zmiennoczasowa, tylko stałoczasowa" - mam nadzieje, żę nagle Elwira nie powie, że ten system się sprawdził, a w pełni zmiennego cyklu nie da się wdrożyć i postanowią tak pozostawić. Tramwaj będzie podjeżdżał do świateł, na każdym dostanie "czerwone światło", po czym po 10 sekundach zielone. Obym się mylił.

 • ~ 2011-10-24
  10:15:22

  0 0

  Stałoczasowe, to stałoczasowe. I tak ma być na największych, najgorszych dla tramów skrzyżowaniach: RRR, Dominikański itp.. Także dzięki magistratowi system nie będzie działał tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj wcześniejsze artykuły.

 • ~havranek 2011-10-24
  10:33:12

  0 0

  Na jaju Reagana i pl. Dominikańskim w ogóle nie będzie tego systemu, a właśnie tam jest najbardziej potrzebny. Na obu tych skrzyżowaniach tramwaje czekają w korku zanim w ogóle wjadą na skrzyżowanie. Gdyby ten system zamawiał ktoś, kto liczy wydawane pieniądze, w pierwszej kolejności zamontowałby je w najbardziej newralgicznych miejscach. Dopiero w dalszych etapach rozszerzał na pozostałe skrzyżowania. We Wrocławiu zrobiono odwrotnie. ITS zostanie zamontowany tam, gdzie zysk czasowy będzie niewielki, a tam gdzie potrzebny jest najbardziej nie będzie go w ogóle. Czyli porównując to do sytuacji medycznej, pacjenta chorego na raka leczy się witaminą C.

 • ~Wrockanin 2011-10-24
  10:36:40

  0 0

  "JUŻ przyspieszane"? Jak dla mnie to "dopiero".

 • ~i\'m passanger 2011-10-24
  10:49:38

  0 0

  nie przyda się? owszem przyda się - wystarczy zerknąc na rozkład jazdy i przejechać się minusem: 0 GAJ »
  » » » 1 Świeradowska
  » » » 3 Morwowa
  » » » 5 Krynicka
  » » » 7 BARDZKA
  » » » 8 Kamienna
  » » » 10 Prudnicka
  » » » 11 Gajowa
  » » » 13 Dyrekcyjna
  » » » 15 DWORZEC AUTOBUSOWY
  » » » 17 DWORZEC GŁ. PKP
  » » » 19 Arkady

  kwadrans do dworca PKS...
  ale hitem jest 2 minuty do dworca pkp i kolejne 2 (według rozkladu) do Arkad
  w praktyce, odcinek pomiedzy Czysta a Swidnicka pokonuje pieszo szybciej niz jakikolwiek tramwaj jadacy od dworca pks.
  o tym że sygnalizacja najbardziej hamuje ten tramawaj najlatwiej przekonac sie jadac jednym z ostatnich kursow, kiedy ulice sa puste... JPII do Gaju to bywa ponad 30 minut

 • ~ 2011-10-24
  11:05:00

  0 0

  niestety, w gronie zarządzających tylko system wydaje się byc inteligentny...........

 • ~typ 2011-10-24
  11:17:32

  0 0

  UWAGA. przystankow na linii tramwaju plus jest za duzo! co chwile zatrzymuje sie nawet jak nikt nie wsiada, w godzinach wieczornych mozna spokojnie na żądanie sie zatrzymywac, wczoraj wieczorem jak jechalem z gaju to nikt nie wsiadl/wysiadl az do przystanku na hubskiej.

 • ~ 2011-10-24
  14:39:26

  0 0

  Nie wiem gdzie ten system działa, ale na skrzyżowaniu Piłsudskiego ze Stawową na pewno nie. A w piątek stali z laptopem i majstrowali przy sterowniku tego skrzyżowania.

 • ~kowalski 2011-10-24
  14:52:22

  0 0

  Będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze...

 • ~tantus 2011-10-24
  15:50:14

  0 0

  Proszę powtarzać za mną: tramwaje będą jeździć dużo szybciej. Na 100%. :P

 • ~ 2011-10-24
  19:20:08

  0 0

  "Instruowaliśmy motorniczych a oni nie chcą przyspieszyc!" dodaje Agnieszka Korzeniowska z MPK.

 • ~ 2011-10-24
  19:57:13

  0 0

  Że też Adamski, Nowak jeszcze pracują...............to jest wstyd dla miasta, partactwo eksperymenty po głowie dostaje zawsze ne ten co wpada na durne pomysły tylko ten który dostaj polecenie służbowe żeby je wdrożyć-nie wspomnę o kierowniku projektu ITS, za co on bierze tyle kasy skoro to inni pracują za niego?????

 • ~ 2011-10-24
  20:05:07

  0 0

  Rodzi się w bólach, ale jest to ból porodowy wyłącznie urzędników miejskich. Tyle już mieli okazji (np. Reims, Kopenhaga) do wyedukowania się, że ten system mogliby wprowadzić bezboleśnie we Wrocławiu, ale skoro lubią bóle porodowe. Widać, że kasa na delegacje poszła w błoto - urzędnicy sobie pojechali, pobawili się, popili i... niczego się nie nauczyli. A poza tym kolejny raz ta sama wpadka dziennikarska na TuWroclaw.com: nauczcie się wreszcie, że na Gaju jest KRAŃCÓWKA, a nie pętla. Wasz błąd P.T. Czytelnicy TuWroclaw.com będą powtarzać w języku potocznym jak mantrę. Poprawcie się na przyszłość.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.