Biznes

Na Legnickiej powstanie nowa droga rowerowa. Zajmie część parkingu przy placu Jana Pawła II

2020-01-07, Autor: Marta Gołębiowska

Wrocławskie Inwestycje rozstrzygają przetarg na projekt kolejnej drogi rowerowej w centrum miasta. Będzie to przedłużenie infrastruktury rowerowej na ulicy Legnickiej, od wlotu w ulicę Rybacką do tunelu pod placem Jana Pawła II.

Reklama

Rowerowy Wrocław 2018 - ul. Legnicka to projekt realizowany w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ma na celu usprawnienie ruchu rowerowego na ulicy Legnickiej i placu Jana Pawa II. W istniejącą drogę rowerową na ulicy Legnickiej zostanie włączony nowy fragment ścieżki, od prawoskrętu z ulicy Rybackiej do dojścia do przejścia podziemnego pod placem Jana Pawła II.

KBH Inwestycje z Mokronosu Dolnego to jedyna firma, która złożyła ofertę w ogłoszonym przez miasto przetargu. Teraz miejska spółka sprawdza ją pod względem formalnym i w ciągu kilkunastu dni zapadnie decyzja o rozstrzygnięciu lub unieważnieniu przetargu. KBH Inwestycje zaproponowały cenę wynoszącą niecałe 50 tys. zł, podczas gdy gmina zarezerwowała w budżecie ponad 63 tys. zł na ten cel.

Wyłoniona firma będzie miała za zadanie opracować projekty budowlany i wykonawczy oraz rozwiązania umożliwiające wprowadzenie rowerzystów jadących od centrum przez plac Jana Pawła II w kierunku nowej drogi rowerowej.

Nowa droga rowerowa będzie dwukierunkowa i powstanie po północnej stronie ulicy Legnickiej. Ma mieć minimum 2,5 metra szerokości, a podczas jej budowy sąsiedni chodnik ma zachować szerokość co najmniej 2,5 metra (zalecane są trzy metry). Częściowo będzie ona przebiegać przez parking przed budynkiem Solidarności, przez co zostanie on zwężony, zmieni się też organizacja ruchu w jego obrębie. Powstaną też dwa przejazdy rowerowe - przez ulice Rybacką i Sokolniczą. 

W ramach zadania projektant przedstawi rozwiązania, umożliwiające rowerzystom jazdę fragmentem buspasa na wprost z północnego wlotu na plac Jana Pawła II. Na pasie ruchu pojawi się strzałka kierunkowa (P-8). Teren, na którym powstanie droga rowerowa, jest częścią zabytkowego Przedmieścia Mikołajskiego, dlatego też wybrany projektant i przyszły wykonawca nie będą mogli ingerować w kamienną nawierzchnię zjazdu w tunel pod pl. Jana Pawła II.

Nowa droga rowerowa ma powstać do końca 2021 roku. 

Oceń publikację: + 1 + 52 - 1 - 247

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Zet 2020-01-07
  12:14:46

  77 26

  Gospodarz miasta winien dbać o transport z punktu widzenia funkcjonowania całości aglomeracji, a nie tylko preferowanej grupy - kosztem dyskryminacji i dysfunkcji kompleksowego systemu logistycznego Wrocławia!

 • ~mdj11 2020-01-07
  18:02:23

  52 25

  Witam.
  Zgadzam się z "Zet"-em, gdyż wszyscy powinni być traktowani jednakowo. Chodnik powinien być bezwzględnie dla pieszego, ścieżka dla rowerów a ulice dla wszelkich pojazdów. Ale NIE MOŻE być tak, że ci, którzy posiadają samochody, którzy zapłacili za nie określone podatki do kasy państwa, dalej płacą podatki do kasy państwa /paliwa, części, ubezpieczenia i inne rzeczy/ są zmuszani do ograniczeń poprzez zabieranie im ulic na: chodniki, ścieżki, trawniki i tak dalej. Przecież MPK, rowery, hulajnogi i inne środki komunikacji nie zapewnią w 100% komunikacji w obrębie miasta. Przecież piesi nie będą wszędzie chodzić, bo to nierealne!!! No chyba, że się zburzy Wrocław i zbuduje od nowa.
  A co mamy? Dalsze ograniczenia dla największej grupy środków transportu. Zabieranie miejsc parkingowych kosztem ulicy, często chodnika a przede wszystkim wprowadzenie opłaty za parkowanie coraz częściej wszędzie. I co z tego że nie mam gdzie parkować! Aby znaleźć miejsce muszę często jeździć w kółko i spalam dodatkowe "tony" paliwa trując środowisko. A miasto nic nie robi w kwestii parkowania. I mamy dyskryminację określonej grupy ludzi-tym razem zmotoryzowanych.
  Tak więc trzeba

 • ~petre 2020-01-08
  09:39:37

  57 19

  Spędziłem tu ostatnie 20 lat i korki zawsze były, ale naprawdę mam już serdecznie dość tego miasta przez prowadzoną politykę malowania pędzlem po asfalcie buspasów i ścieżek rowerowych, połączoną z dyskryminacją kierowców. To miasto, jak napisał Zet, staje się dysfunkcyjne.

 • ~Maciej Musiał 2020-01-08
  23:57:11

  14 69

  mdj - opłaty paliwowe i oc mają się nijak do utrzymania dróg miejskich. Dlaczego więc miasto ma utrzymywać jezdnie, skoro korzysta z nich mniejszość mieszkańców miasta?

 • ~Zet 2020-01-09
  11:38:24

  69 8

  Do ~Maciej Musiał: W "eco-ideologicznym zacietrzewieniu" przestałeś w ogóle myśleć! MYŚL!!! WSZYSTKO - WSZYSTKO [niezależnie czy do granic miasta/rampy, etc. dotrze koleją, barką czy samolotem] na terenie miasta jest transportowane drogami/jezdniami!!! Miasta powstawały przede wszystkim na skrzyżowaniu dróg! Dlatego WSZYSCY mieszkańcy [niezależnie czy są tego świadomi, czy nie] korzystają z dróg/ulic i bez nich miasto NIE będzie mogło funkcjonować!

 • ~kosynier 2020-01-09
  12:44:55

  53 9

  Do ~Maciej Musiał -
  "Dlaczego więc miasto ma utrzymywać jezdnie, skoro korzysta z nich mniejszość mieszkańców miasta?" - bo takie ma obowiązki (Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, art.19 i art.20).
  Mniejszość? Zapewniam, że korzysta z nich 100% mieszkańców, czy tego chcą czy nie. Powiedz piekarzowi żeby od dzisiaj bułeczki dronem Ci dostarczał a śmieci, które wyprodukowałeś wystrzel z balkonu w kosmos.
  Ignorant albo ....

 • ~Maciej Musiał 2020-01-09
  14:23:12

  12 68

  Kosynier - podstawą transportu w mieście jest komunikacja zbiorowa miejska i aglomeracyjna. Samochód jako niewydajny środek transportu jest tylko uzupełnieniem. Z samochodów korzystają tylko Ci co nie mają wyjścia, albo Ci dla których samochód to narzędzie pracy.

 • ~kosynier 2020-01-09
  16:18:27

  50 7

  Do ~Maciej Musiał -
  Spróbuję inaczej - "Wśród wrocławian 41 proc. korzysta z aut (42 proc. w 2010/11 roku), 28 proc. z MPK (35 proc. w 2010/11 roku), 6 proc. z rowerów (4 proc. w 2010/11 roku), a 19 proc. porusza się po mieście pieszo (24 proc. w 2010/11 roku). Natomiast wśród mieszkańców ościennych gmin, przebywających na terenie Wrocławia, 66 proc. porusza się autami, 14 proc. - MPK, 6 proc. - rowerami, a 14 proc. - pieszo."
  Badanie z roku 2018. Zauważalny spadek użytkowników MPK - to co we Wrocławiu - cyt."jest tylko uzupełnieniem" a co "podstawą transporu'? Realnie, bez propagandy i chciejstwa.

  "– Jestem rowerzystą, pieszym, jeżdżę na motorze i komunikacją miejską, ale większość podróży po Wrocławiu wciąż odbywam samochodem " - Jacek Sutryk.
  C'est la vie a nie marzenia.

  https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,sa-wyniki-kompleksowego-badania-ruchu-do-wroclawia-wjezdza-coraz-wiecej-aut,wia5-3266-46693.html
  https://www.transport-publiczny.pl/mobile/jacek-sutryk-wiecej-aut-wroclaw-nie-wytrzyma-62449.html

 • ~Maciej Musiał 2020-01-09
  16:25:37

  8 68

  Właśnie stad taka katastrofalna sytuacja na drogach, stad, ze codziennie 200tys aut się pcha do miasta. Celem miasta jest 60% udział komunikacji zbiorowej w obrębie miasta oraz rozwój komunikacji aglomeracyjnej, tak aby mieszkańcy siechnic i innych wsi nie pchali się autami do centrum.

 • ~Zet 2020-01-09
  16:39:12

  69 7

  Do ~Maciej Musiał: Kosynier ma pełną rację: jesteś w wersji łagodnej co najmniej ignorantem, a w opcji "twardej": ... [sam wiesz]. Dodam [na podstawie naszych wcześniejszych polemik], że brak Ci tzw. kindersztuby [inaczej: dobrego wychowania, bowiem wysyłanie kogoś do wariatkowa lub pójścia spać - jest, delikatnie mówiąc, mało grzeczne; tak Cię traktowali rodzice?], masz osobowość egoistyczno-narcystyczną [niedopilnowany jedynak?], nadmiernie zindywidualizowaną, co istotnie utrudnia Ci funkcjonowanie w zespołach i budowanie więzi. Zapoznajesz [sprawdź w słowniku] też kategorię interesu/wartości zbiorowego/-ych, co negatywnie przekłada się na Twoje istnienie w społeczeństwie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.