zamknij

Wiadomości

Na Muchoborze Wielkim mają dość jeżdżących pod oknami aut ze Smolca. Chcą likwidacji objazdu

2013-12-12, Autor: Tomek Matejuk
Ulica Gagarina na Muchoborze Wielkim to droga, którą codziennie jeżdżą do Wrocławia setki samochodów ze Smolca. Mieszkańcy okolicznych osiedli mają dość związanych z tym uciążliwości i domagają się od władz miasta zlikwidowania poprowadzonego tamtędy kilka lat temu objazdu. - Wykorzystywanie tej ulicy jako podstawowe połączenie Wrocławia ze Smolcem jest sprzeczne z miejscowym planem zagospodarowania - argumentuje w piśmie do prezydenta Rafała Dutkiewicza zarząd osiedla.

Mieszkańcy Muchoboru Wielkiego, a szczególnie ul. Gagarina gdzie w ostatnich latach wyrosły nowe osiedla, skarżą się, że przez samochody jeżdżące do i ze Smolca, na tej ulicy panuje bardzo duży ruch, tworzą się korki i jest niebezpiecznie.

Reklama

 

- Rano nie da się normalnie wyjechać spod domu, bo od strony Smolca stoi długi sznur aut. To miała być droga osiedlowa, a nie tranzyt - utyskuje Katarzyna Rabenda mieszkający przy ul. Gagarina.

 

Zarząd osiedla napisał w tej sprawie wniosek do prezydenta Rafała Dutkiewicza. Domaga się likwidacji objazdu przez ul. Gagarina (wytyczonego po zamknięciu ul. Żwirki i Wigury w trakcie budowy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia) dla samochodów jadących w kierunku Smolca.

 

 

Członkowie zarządu powołują się na zarządzenie prezydenta Wrocławia z września 2009 roku w sprawie wniosków złożonych do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego rejonu, które uwzględnia wniosek w sprawie pozostawienia ul. Gagarina lokalną drogą osiedlową, a nie drogą tranzytową do Smolca.

 

- Oznacza to, że stan obecny, a więc wykorzystywanie ul. Gagarina jako podstawowe połączenie Wrocławia ze Smolcem, jest niezgodny z intencją twórców miejscowego planu zagospodarowania Muchobór Wielki Wypoczynkowy, a co za tym idzie jest sprzeczny z samym planem - argumentuje Jarosław Góral, przewodniczący zarządu osiedla.

 

Członkowie zarządu osiedla tłumaczą, że ul. Gagarina nie była projektowana pod kątem tak intensywnego ruchu drogowego i dlatego teraz w błyskawicznym tempie jej nawierzchnia ulega zniszczeniu. Dodają, że nie ma tam przejść dla pieszych, a chodnik występuje tylko na fragmencie ulicy.

 

- Komunikacja piesza w obrębie ulicy jest utrudniona, wiąże się to także z występowaniem licznych niebezpiecznych sytuacji na drodze - podkreślają.

 

Ich zdaniem, ruch z i do Smolca przyczynia się także do zwiększenia korków na ul. Mińskiej, która miała być przebudowana w tym roku, ale jak wielokrotnie donosiliśmy, wciąż nie wiadomo kiedy remont ruszy.

 

Zarząd osiedla proponuje, by ruch samochodowy ze Smolca do Wrocławia pokierować przez Mokronos na Autostradową Obwodnicę Wrocławia lub drogę wojewódzką nr 347, która prowadzi do obwodnicy śródmiejskiej.

 

- Połączenie takie w relacji Smolec - centrum Wrocławia jest tylko nieznacznie dłuższe: 14 zamiast 13 kilometrów - dodaje Jarosław Góral.

 

Pod wnioskiem o zamknięcie objazdu do Smolca przez ul. Gagarina podpisało się ponad 180 osób.
Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~mort 2013-12-12 22:29:15

  przejscia dla pieszych sa, zostaly wymalowane po otwarciu biedronki i lidla, sa rowniez 3 hopki, chodniki sa po obu stronach ulicy gagarina az do pola kukurydzy za lidlem, od mniej wiecej wysokosci lidla jest strefa ruchu z ograniczeniem predkosci do 30km/h i co za tym idzie ludzie wyjezdzajacy z osiedla maja pierwszenstwo przejazdu przed wjezdzajacymi do miasta od strony smolca.
  alternatywa zaproponowana przez pana jaroslawa jest kiepska i zdecydowanie lepszym pomyslem byloby polaczenie ulicy zwirki i wigury z ulica rakietowa pod aow (tam gdzie jest pole teraz) - i tak podobno bylo w planach

  8 0
 • ~dwr 2013-12-12 22:56:10

  A może po prostu przedłużyć istniejącą przy centrum logistycznym piękną dwupasmówkę, którą dałoby się wjechać i na AOW i w kierunku centrum?
  I tak jest to w planach jako docelowe rozwiązanie problemu. Pomysł z ruchem przez Morkonos jest chybiony. Droga jest wąska i niebezpieczna.

  6 0
 • ~ 2013-12-13 00:00:03

  Bardzo dobry pomysł z przedłużeniem drogi koło centrum, pod warunkiem jeżeli władze gminy Kąty Wrocławskie będa chciały ją sfinansować. bo z tego co wiem to kasy na nią brakuje

  0 0
 • ~KOL 2013-12-13 08:43:04

  Dutkiewicz ani żaden z jego przydupasów tam nie mieszka. Nie zainteresuje ich ten problem.

  3 0
 • ~shrek 2013-12-13 10:08:26

  A między Nowym Dworem/Muchoborem Małym a Muchoborem Wielkim jest rzeka Ślęza, przejazd kolejowy i rondo Rotmistrza Pileckiego. Na sławetnym przejeździe kolejowym regularnie psują się rogatki, tworząc w czasie szczytu komunikacyjnego gigantyczne korki (droga na lotnisko). Włodarzom miasta (Dutkiewicz) zabrakło elementarnej wyobraźni podczas remontu tej drogi (wystarczyło z jednego toru kolejowej obwodnicy zrobić w tym miejscu estakadę i byłoby po bólu). Strategiczna droga w kierunku Lotniska pokazuje jak są małe przestrzenie myślowe magistratu pod wodza Dutkiewicza.

  3 0
 • ~donaldinio 2013-12-13 10:12:05

  Wystarczy kilka razy w szczycie zrobić powolne przemarsze przez przejścia dla pieszych w okolicach Muchoboru Wielkiego a media głównego ścieku platformerskiego dostaną ślinotoku.

  1 7
 • ~Wojtek WRON-a 2013-12-13 10:17:40

  Platformerska władza olewa obywatelskie inicjatywy referendalne. Jest jeszcze jeden legalny sposób na wyrażenie własnej opinii przez społeczeństwo polegający na przechodzenia przez przejścia dla pieszych w okresie szczytów komunikacyjnych. Sposób może jednak zostać zablokowany przez ministra Sienkiewicza i premiera Tuska, którzy przechodniów uznają za faszystów i wszystkich wsadza do więzienia.

  1 5
 • ~ 2013-12-13 10:24:09

  Miasto w sprawie Mińskiej już kłamie od kilku lat... Przebudowa Mińskiej początkowo miała być już pod koniec 2012 roku:
  http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/378685,petycja-przyniosla-skutek-minska-do-przebudowy,id,t.html
  Muchobór Wielki to osiedle drugiej kategorii dla UM

  1 0
 • ~tantus 2013-12-13 15:00:45

  Co tam interesuje Dutkiewicza 180 podpisów jakiegoś plebsu. Jakby się pod petycją podpisał Dalajlama, Vaclav Klaus, albo Queen, to może by się MNP Prezydent zastanowił.
  @Wojtek_WRON-a: póki co, we Wrocławiu rządzi Rafał Dutkiewicz i jego KWRD.

  2 0
 • ~wrati 2013-12-13 20:19:52

  a mieszkańcy strzegomskiej powinni napisać skargę na tych z muchoboru, że im jeżdżą pod domem.

  5 0
 • ~GT 2014-10-21 19:43:39

  Można zrozumieć mieszkańców Muchoboru , kiedyś Gagarina była dojazdówką a teraz robi za główny łącznik ale zamiast apelować o lepsze kosztem gorszego dla drugiej strony (mieszkańców Smolca ..i nie tylko) , bo już kiedyś w czasie remontu Żwirki była jazda przez mękę tj. w kierunku miasta przez Mokronos ( istny koszmar , dla mieszkańców Mokronosu pewnie też ), wróćmy do rozwiązania jakie było kiedyś czyli prosto z Żwirki na Rakietową , wystarczy wylac kilkaset metrów asfaltu , wiadomo kolejne fundusze ale jak się pozwoliło na budowe osiedli na peryferiach to należy być odpowiedzialnym za stworzenie dróg dojazdowych! a nie na opak

  1 0
 • ~xxz 2015-08-22 10:01:50

  Zamieszkali pod drogą krajową i narzekają. To tak jakby ktos kupil mieszkanie pod lotniskiem i strajkował że jest za głośno.

  1 1
 • ~Sami wybraliscie 2015-11-01 15:17:52

  Wybierajcie dalej tego chłopka z Mistatu, to będzie coraz gorzej

  1 0
 • ~Magda Cwx 2018-10-25 18:02:12

  Najlepiej zabronić tym ze Smolca wjeżdżać do Wrocławia a tym z Wrocławia z niego wyjeżdżać ;p i po sprawie.

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz, że kampania przed II turą wyborów prezydenckich była brutalna?
Oddanych głosów: 311