Wiadomości

Na Oporowie powstanie nowa wrocławska nekropolia

2012-08-20, Autor: tm
Ma mieć ponad 30 hektarów powierzchni, blisko 90 tys. miejsc pochówku i parking na 240 samochodów – w magistracie trwa kompletowanie dokumentacji niezbędnej do budowy nowej wrocławskiej nekropolii. Cmentarz powstanie na Oporowie przy ul. Avicenny, nieopodal Cmentarza Grabiszyńskiego.

Reklama

Ogromny obszar przy ulicy Avicenny, niedaleko stacji kolejowej Wrocław-Zachód i Poczty Polskiej pozostaje niezagospodarowany. W niedalekiej przyszłości ma to się zmienić – urzędnicy chcą tam zbudować wielki cmentarz. Plany powstały już wiele lat temu, ale dopiero teraz poznaliśmy szczegóły.

Nekropolia, wraz z infrastrukturą drogową i towarzyszącą, zajmie ponad 30 hektarów. Z tego ponad 15 hektarów zostanie przeznaczonych na powierzchnię grzebalną, blisko 10 ha pokryje zieleń, a 2,5 hektara zajmą cmentarne alejki. Na cmentarzu będzie mogło być pochowanych dokładnie 86 693 osób. Z tej liczby 16 716 stanowić będą urny, pozostałe miejsca – groby.

- Powierzchnia 30,40 ha dotyczy jedynie terenu samego cmentarza i nie uwzględnia elementów zagospodarowania terenu zlokalizowanych na zewnątrz od linii ogrodzenia cmentarza – podkreśla Julia Wach z wrocławskiego magistratu.

>Zobacz wizualizacje nowej wrocławskiej nekropolii

Te elementy zagospodarowania to drogi dojazdowe i zbiorcze z chodnikami i  ścieżkami rowerowymi, a także parkingi i miejsca postojowe (m.in. parking na 240 miejsc i miejsca postojowe wzdłuż drogi dojazdowej) oraz  ciągi piesze i ścieżki rowerowe wokół cmentarza.

Powstanie też plac przedwejściowy z budynkami usługowymi i kładki nad rzeką Ślęzą. Jedna z nich umożliwi przedostanie się z Cmentarza Grabiszyńskiego na Cmentarz-Oporów.

Nie ma jeszcze określonego terminu, w którym nekropolia powstanie. Zakończyły się już prace projektowe, obecnie w magistracie trwa kompletowanie niezbędnych pozwoleń.

- Rozpoczęto już procedurę uzyskania pozwolenia na budowę m.in. dróg wokół cmentarza i całej infrastruktury - tłumaczy Julia Wach.

Najprawdopodobniej budowa nie ruszy ani w tym, ani w przyszłym roku.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Roman Diesel 2012-08-20
  11:49:52

  0 0

  Na taki wielki cmentarz przydałaby się linia tramwajowa, bo dziadki od Grabiszyńskiej chodzić nie będą, a autobusy ugrzęzną w korkach. Dobrze by było w końcu wybudować zaplanowaną linię Nowoszczęśliwa/Zaporoska-Gajowicka-Racławicka-Oporów i zrobić jednotorowe przedłużenie do Poczty Polskiej/Cmentarza Oporów.

 • ~jn 2012-08-20
  16:45:31

  0 0

  No ja też jestem tego zdania, że o linii tramwajowej na nowy cmentarz też wypadałoby pomyśleć.

 • ~KWach 2012-08-20
  20:54:10

  0 0

  Jasne, że by się przydała, ale nie tak od razu. Jak szybko cmentarz będzie się zapełniał? 1000 osób rocznie? 1500? To jeszcze kilkanaście lat trzeba, żeby zaczął generować większy ruch.

 • ~Roman Diesel 2012-08-20
  23:06:19

  0 0

  Niech zapełnia się powoli, ale jak widać w planie nikt nie przewidział takiego rozwiązania jak tramwaj. Za 10 czy 20 lat rozlegnie się płacz, że wszystko już wokół zabudowane i nie ma go gdzie wcisnąć a wówczas zatory będą już niemożebne. Bo jak doprowadzi się do niego drogę o takim przekroju jak widać na PZP (z węzłami bezkolizyjnymi, a co!) to trudno żeby ktoś był wówczas chętny, by dobrowolnie rezygnować z auta i jechać tramwajem na pętlę Oporów dymać z buta aż stamtąd przez \"kładkę\". 200 przewidzianych miejsc parkingowych przy zapewnieniu takiego \"dopływu\" jak ta droga to będzie kropla w morzu potrzeb. Dlatego od samego początku powinno się zaplanować rezerwę pod tramwaj i przy okazji budowy tego obiektu (Cmentarza) zakrzaczyć ten teren żeby czasem ktoś nie uzurpował go sobie jako \"dzikiego parkingu\" przed wybudowaniem tramwaju. Ale widać doskonale jakich mamy fenomenalnych urbanistów. Znając pomysły BRW to oni wpadli na pomysł, że skoro jest tramwaj na Grabiszyńskiej i linia kolejowa 274 obok, to ludzie \"jakoś se poradzo\", bo oni i tak 1.11. z przepustkami dojadą pod sam cmentarz swoimi wypasionymi furami. Już widzę jak ktoś będzie wybierał się na Dw. Główny tylko po to żeby dotrzeć na Zachodni kursującymi co 2-3h pociągami w stronę Jaworzyny Śl....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.