Wiadomości

Na Powstańców Śląskich powstanie droga rowerowa. Urzędnicy wybrali firmę, która ją zbuduje

2013-07-11, Autor: Tomek Matejuk
Po ul. Powstańców Śląskich, należącej do najbardziej obleganych przez rowerzystów ulic w mieście, wkrótce łatwiej i przyjemniej będzie się jeździć na "dwóch kółkach". Na odcinkach między rondem na pl. Powstańców Śląskich a ul. Wielką i od ul. Szczęśliwej na północ (około 200 metrów) powstanie droga rowerowa. ZDiUM właśnie wybrał firmę, która zrealizuje inwestycję - ścieżka ma pojawić się jeszcze w tym roku, prawdopodobnie jesienią.

Reklama

Ulica Powstańców Śląskich to jedno z najbardziej obleganych przez rowerzystów miejsc we Wrocławiu. Jak wynika z przeprowadzonego w połowie ubiegłego roku pomiaru natężenia ruchu rowerowego, to właśnie na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Swobodnej panował największy tłok spośród wszystkich punktów objętych badaniem.

 

Już wkrótce cyklistom będzie łatwiej poruszać się tą arterią. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta na początku czerwca ogłosił dwa przetargi na budowę drogi rowerowej na Powstańców Śląskich. Jeden obejmuje odcinek między ul. Wielką a pl. Powstańców Śląskich (czyli rondem), drugi - fragment od ul. Szczęśliwej do poszerzenia ciągu pieszo-rowerowego w kierunku centrum (czyli około 200 metrów).

 

- Przetargi są dwa, bo w przypadku odcinka między Wielką a rondem nie mamy jeszcze dokumentacji projektowej, więc przetarg będzie w formule "zaprojektuj i wybuduj', natomiast jeśli chodzi o fragment od Szczęśliwej na północ, dokumentacja jest już skompletowana, więc zamówienie obejmuje jedynie roboty budowlane - tłumaczy Daniel Chojnacki, oficer rowerowy w magistracie.

 

Do obu zgłosiły się dwie firmy: ZABERD i ROTOMAT. W obu przypadkach tańszą ofertę złożył Zakład Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (za każdym razem było to około 226 tys. złotych) i to właśnie te propozycje zostały uznane przez urzędników za najkorzystniejsze. Jeśli nie pojawią się odwołania od wyników postępowania, wkrótce z tą firmą zostaną podpisane stosowne umowy.

 

Przetarg na odcinek od ul. Szczęśliwej na północ obejmuje też drugie, osobno wyceniane zadanie - budowę ścieżki rowerowej na ul. Żmigrodzkiej między al. Kasprowicza a ul. Rowerową. W tym przypadku oferta ZABERD-u też okazała się najlepsza.

 

Ścieżki rowerowe pojawią się jeszcze w tym roku po zachodniej stronie ulicy (czyli po tej, gdzie stoi Sky Tower). Będą dwukierunkowe.

 

To kolejne ułatwienie dla rowerzystów poruszających się ul. Powstańców Śląskich. Przypomnijmy, że od października ubiegłego roku cykliści mogą już skręcać z alei Hallera w Powstańców Śląskich bezpośrednio "w cieniu" tramwaju, jadąc po specjalnym pasie rowerowym.

 

To rozwiązanie pozwala rowerzystom zaoszczędzić sporo czasu. Wcześniej na przekroczenie czterech sygnalizacji świetlnych trzeba było poświęcić nawet 160 sekund. Teraz na drodze miłośników "dwóch kółek" stoi tylko jeden sygnalizator.
Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Przem 2013-06-25
  15:37:01

  2 0

  Z całym szacunkiem, ale "budowa drogi rowerowej" sprowadza się do wymalowania kreski wzdłuż jezdni i kilku piktogramów. Ja rozumiem, że farba i robocizna kosztują, ale jeśli mówimy tu o różnicach w cenie rzędu 50-70 tysięcy to oznacza, że znowu zostaniemy wydymani tak jak w przypadku Kiełbaśniczej. I znowu w kontekście dymania pojawia się ROTOMAT- taki Dynamicom ale z branży drogowej. Poza tym - jak wygląda dokumentacja projektowa do jednej kreski i piktogramów?

 • ~Maciej 2013-06-25
  18:54:05

  2 0

  Przem -> to o czym piszesz to kontra pasy rowerowe na jezdni. Wzdłuż ul. Powstańców Śląskich powstanie wydzielona, szeroka, asfaltowa droga rowerowa.

 • ~wlasnieja 2013-06-26
  07:45:20

  3 0

  Na Powstańców Śląskich jest już droga dla rowerów "namalowana na chodniku", a ten przetarg jest na zrobienie jej tak jakto powinno być od początku.

 • ~Maciej 2013-06-26
  08:06:13

  0 0

  Nowa droga nie będzie biegła śladem obecnej.

 • ~mieszkanka Pśl 2013-07-11
  11:46:01

  4 0

  A może by tak drogę dla samochodów wyremontować... Przez tą kostkę spać nie można :(

 • ~krokosz 2013-07-25
  20:56:30

  0 3

  Kolejna droga dla rowerów, która nie będzie wykorzystywana przez rowerzystów (tak jak istniejąca ścieżka na Powstańców Śl.), ponieważ oni wolą jazdę po chodnikach = przechodniach. A na zwróconą uwagę reagują agresją. Nie przestrzegają żadnych przepisów, o dobrych obyczajach nie wspominając. Dzisiaj rowerzyści mają wszelkie prawa, a pozostali użytkownicy są spychani z dróg i chodników. Tak wygląda nasza rowerowa rzeczywistość, o zgrozo. Oczywiście, zaraz się odezwą obrońcy i użytkownicy rowerów...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.