zamknij

Wiadomości

Na tramwaj na Popowice długo poczekamy. Miasto najpierw puści linie na Nowy Dwór, Psie Pole i...

2013-02-18, Autor: Tomek Matejuk
Jeszcze kilka miesięcy temu miasto mogło dostać prawie 100 mln złotych na budowę linii Tramwaju Plus na Popowice (a także na Jagodno). Urzędnicy zrezygnowali jednak z dotacji, a dziś priorytety się zmieniły - w pierwszej kolejności tramwaje mają pojechać na Nowy Dwór, potem na Psie Pole i Jagodno. O Popowicach na razie cisza. - Nie rezygnujemy z tego projektu, trwają prace koncepcyjne - zapewniają w magistracie.

Reklama

Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeniosło projekt Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu - Etap II z listy rezerwowej na listę podstawową.

Oznaczało to, że miasto mogło dostać 96 mln złotych dotacji na budowę kolejnej linii Tramwaju Plus (od ul. Jagiełły przez Dmowskiego, Długą, Starogroblową, Popowicką do Pilczyckiej) i przedłużenie trasy linii 31 Plus na Jagodno. Wrocławscy urzędnicy uznali jednak, że decyzja ministerstwa zapadła za późno.

- Decyzja ministerstwa bardzo nas cieszy, ale informacja dotarła do nas za późno. Teraz nie ma już możliwości przeprowadzania całej inwestycji do końca 2014 roku, tak, by zdążyć rozliczyć dotację w narzuconym terminie, czyli w 2015 roku - tłumaczył wtedy Paweł Czuma z magistratu.


Urzędnicy zapewniali jednak, że nie porzucają pomysłu budowy torów na Popowice i Jagodno. Obecnie jednak priorytety się zmieniły.

- W tej chwili planujemy 3 nowe linie tramwajowe: na Nowy Dwór, Psie Pole i Jagodno - mówi w wywiadzie dla wroclaw.pl Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Jak tłumaczy Bluj, miasto najszybciej wybuduje linię na Nowy Dwór, ponieważ już teraz jest na nią duże zapotrzebowanie i najłatwiej jest ułożyć tam tory.

- Ulica Strzegomska została zaprojektowana i wybudowana z uwzględnieniem miejsca na poprowadzenie linii tramwajowej - dodaje Maciej Bluj.

Wiceprezydent argumentuje, że pozostałe linie mają niższy priorytet, bo na Psim Polu powoli zaczyna działać kolej aglomeracyjna, natomiast na Jagodnie nie ma jeszcze takiej liczby mieszkańców, żeby już teraz prowadzić tam tramwaj. O linii na Popowice Maciej Bluj nie wspomina.

Zapytaliśmy więc w magistracie, czy zupełnie zrezygnowano z tego projektu.

- Nie rezygnujemy z budowy linii tramwajowej na Popowice, trwają prace projektowe. Chcielibyśmy, żeby linia powstała w ciągu najbliższej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej, czyli w latach 2014-2020 - zapewnia Arkadiusz Filipowski z biura prasowego urzędu miejskiego.

Urzędnicy tłumaczą, że wiceprezydent Bluj o tej linii nie wspomniał, bo powstanie ona "w następnym kroku". Czyli najpierw tramwaje pojadą na Nowy Dwór, Psie Pole i Jagodno, a dopiero potem na Popowice.

A Waszym zdaniem, gdzie najszybciej powinna pojechać nowa linia tramwajowa? Zapraszamy do dyskusji.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~ 2013-02-18 15:16:17

    Mam nadzieję że przed wkopaniem łopaty zobaczymy jakie są plany poprowadzenia tych linii tramwajowych .

    0 0
  • ~kp 2013-02-18 15:40:12

    A ja mam nadzieję, że przy okazji budowy tramwaju na Nowy Dwór (właściwie powinien być od razu na Muchobór Wielki) nie poprzestaną na dociągnięciu linii tylko do Placu Strzegomskiego, bo Legnicka nie wytrzyma i będą korki tramajowe do Pl.JP2, tylko pociągną trasę nową, "wyprostowaną" Robotniczą do Pl. Orląt Lwowskich i dalej w Podwale lub Piłsudskiego. Tylko wtedy ta inwestycja będzie miała sens. Żadnych półśrodków i prowizorek na "tymczasem", bo dobrze wiemy że potem przez kolejne 30 lat nic się nie zmieni. Niech wreszcie coś robią, bo mamy takie zaległości infrustrukturalne, że co rok powinna być oddawana jakas nowa trasa tramwajowa. Tylko jeszcze trzeba mądrze dzielić kasą, żeby to było możliwe.

    0 0
  • ~senigalia 2013-02-18 15:42:12

    zapraszam Pana Bluja na dojazd na Jagodno w godzinach powrotu z pracy.Zyczę też ,żeby mogł wrocic z wieczornego seansu kinowego w dowolny dzień tygodnia wieczorkiem.Powodzenia

    0 0
  • ~Aleks 2013-02-18 16:52:49

    Tramwaj na Nowy Dwór jest zdecydowanie najważniejszy, dzięki niemu będzie można usunąć lub skrócić wiele dzisiejszych linii autobusowych, co zdecydowanie zmniejszy korki i skróci czas jazdy. Dzisiaj z Robotniczej na wysokości Placu Strzegomskiego na Nowy Dwór potrafię jechać 45 minut, a przecież i tak jest już lepiej dzięki Obwodnicy Śródmiejskiej..

    0 0
  • ~Ania 2013-02-18 18:15:43

    Zdecydowanie Stabłowice. Okropny jest tam dojazd, a przecież tyle nowych inwestycji budowlanych tam powstaje.

    2 0
  • ~forest 2013-02-18 19:59:37

    Ja proponuje tramwaj na lotnisko i przy okazji na Jerzmanowo heheh :)

    0 2
  • ~Krasnal Adamu 2013-02-18 21:23:03

    @ kp: Ale pominięcie węzła przesiadkowego JP2 byłoby niestety karygodne. @ Aleks: Ironizujesz czy naprawdę uważasz, że korki są tam wywoływane głównie przez autobusy?

    0 0
  • ~gość 2013-02-18 21:56:51

    Zdecydowanie wielką radością bylby tramwaj na Psie Pole. Osiedle to od wielu lat się korkuje, a mieszka tam coraz więcej ludzi. Można nawet powiedzieć, że to takie male miasteczko. Dojazd autobusem do centrum zajmuje prawie godzinę, więc mieszkancy wciaż nie mają interesu żeby korzystać z komunikacji miejskiej i jezdża samochodami, co zajmuje o polowe krócej czasu (mimo korkow). Tramwaj bylby wybawieniem i wprawilby, ze moze wreszcie Wroclawianie przeslaiby się śmiać z Psiego Pola, że jest na koncu swiata.

    0 1
  • ~Mariusz 2013-02-18 22:15:28

    Przede wszystkim szybki tramwaj/kolej łączący rejon dworca PKP z lotniskiem !! Przecież na lotnisko jedzie jeden autobus tylko.

    0 0
  • ~xxx 2013-02-19 06:48:03

    A z Nowego Dworu gdzie pojedzie tramwaj? Na którą końcówkę ? Może tarongaj? tyle że trzeba by wyrenontować kawałek torowiska i pętle .

    0 0
  • ~Swerski 2013-02-19 09:16:44

    Zdecydowanie na Popowice i Kozanów, to najważniejszy kierunek. A skandalem jest zrezygnować z 100 mln zł z UE. Co robili przez te lata, balowali i budowali nikomu nie potrzebny stadion. Zamiast zająć się rozwojem miasta. O wodociągach następnym razem.

    0 0
  • ~``` 2013-02-19 12:00:06

    Nowy Dwór i Psie Pole priorytet! Zakorokowane, trudno dostępne miejsca, chociaż mieszka i tu, i tu masa ludzi. Jagodno też, ale tam nie mieszka aż tak dużo ludzie jeszcze, żeby natychmiast musieć budować linie tramwajowe.

    0 0
  • ~Gajowa 2013-02-19 14:28:30

    Zdaje się, że tramwaj na Psie Pole obiecywał na początku lat 90tych ówczesny prezydent Zdrojewski. Nie uwierzę, że powstanie, dopóki nie zobaczę początku prac budowlanych.

    1 0
  • ~bzyku 2013-02-19 16:00:09

    Tramwaj na Psie Pole? To jakaś sciema przedwyborcza albo nie wiem co! Buahahahaha Preędzej mi kaktus wyrośnie, wiecie gdzie.. Nie tak dawno jeszcze wiellu urzędników powtarzało jak mantrę, że jest połączenie kolejowe z Głównym, które absolutnie wystarcza, i że tramwaj byłby w tej sytuacji fanaberią, przecież nawet postawili węzeł przesiadkowy pod peronem PKP na Psim Polu wraz z parkingiem oraz trzema (sic!) boxami na rowery.

    0 0
  • ~aaa 2013-02-19 20:15:25

    Chyba wybory się zbliżają.
    ale Nowy Dwór to priorytet. Z peli przy Archimedesie można dalej budować linię tramwajową na Nowy Dwór z petlą na lotnisko lub przy Factory lub alej Rakietowej oraz drugą pętlą na obecnej pętli Nowy Dwór przy PKP Nowy Dwór.

    Część Strzegomskiej za wiaduktem jest gotowa. Konieczne jest zrobienie dojazdów i bus-pasów od Robotniczej do w/w wiaduktu ul. Klecińskiej, tzw. Gądowianki.

    Natomiast w kierunku miasta konieczne jest budowa od Archimedesa -> Robotniczą do Dworca Strzegomskiego, bo tory na Legnickiej nie przyją już więcej ruchu. Już teraz robią się zatory. A w czasie jakiegokolwiek wypadku nie ma objazdów.

    0 1
  • ~www 2013-02-24 12:01:00

    http://wroclaw.naszemiasto.pl/plebiscyt/47,na-co-wydac-pieniadze-z-unii-europejskiej,id,t.html

    0 0
  • ~kirtol 2013-03-01 21:08:55

    Co tam tramwaj, nie ma jak motory:-)
    Wpisz w g/le:

    Guys on three wheel motorbikes drifting in Brazil

    0 0
  • ~wrocławianiN 2013-03-17 13:53:23

    Na Nowym Dworze na ulicy Strzegomskiej podczas jej całkowitej niedawnej modernizacji zrobionono pod wydzielonym środkowym pasem z nierozsądnej oszczędności podkład, który nie nadaje się pod torowisko tramwajowe. Teeraz jeżdzą tam autobusy ale w niektórych miejscach już się zapada. Zrobiono byle jak bo władze miasta wtedy uważały że torowiska tramwajowego na Nowy Dwór nie będą w najbliższym czasie budować ponieważ inne inwestycje infrastruktury tramwajowej są pilniejsze np trasa Dmowskiego-Długa-Starogroblowa-Popowicka na którą wystapiły o doptację i została ona w końcu 2012 roku w wysokości 96 mln przyznana a mieli nadzieję że nie będzie i będą mieć usprawiedliwienie. Teraz mówią o tramwaju na Nowy Dwór a za chwilę okaże się że może go zrobią jak PKP PLK zlikwiduje wszystkie torowiska kolejowe w tym rejonie bo przecież tramwaj by zrobili ale z wiaduktem nad torami kolejowymi to już przesada. Itd, itd blef, blef i jeszcze raz blefowanie to jest to co w planowaniu komunikacji tramwajowej obecne władze miasta lubią najbardziej. Widocznie tylko to potrafią.

    0 0
  • ~magda 2013-05-03 15:23:39

    oczywiscie pomysleli by nasi radni o stablowicach gdzie sie wprowadza masa ludzi w najblizszym czasie tramwaj ten moglby poprowadzic z lesnicy stablowice az do dworca gl

    1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zaradzić kryzysowi taksówkarskiemu przy Dworcu Głównym?




Oddanych głosów: 640