Wiadomości
Nadciąga kataklizm. Gdzie jest niż genueński Boris? Najnowsza prognoza i radar na żywo
Nie jeden, a dwa niże niosące gwałtowne ulewy nadciągają na Dolny Śląsk. To niż Zilan, który przyniesie duże opady deszczu w czwartek i niż genueński Boris, który będzie odpowiadał za ulewy trwające aż do nocy z niedzieli na poniedziałek. Synoptycy utrzymują, że w ciągu 4 dni we Wrocławiu może spaść 360 litrów deszczu na metr kwadratowy. To tak, jakby na każdy metr ziemi wylać dwie średniej wielkości wanny wody! - Wystąpią powodzie i zalania - ostrzega IMGW.
ULEWY WE WROCŁAWIU - RELACJA NA ŻYWO - KLIKNIJ TUTAJ I SPRAWDŹ
W komunikacie z godz. 7.30 w czwartek IMGW potwierdza, że niż Boris wciąż zmierza nad Polskę i tutaj zostanie zabokowany przez rozległy wyż znad Roji. - Dodatkowo nad północno-zachodnią częścią Francji rozbuduje się kolejny ośrodek wysokiego ciśnienia, który doprowadzi do zwiększenia się gradientu barycznego nad południowo-zachodnią częścią Polską, w pobliżu ośrodka niżu. Sytuacja przyczyni się do wystąpienia silnego wiatru z kierunków północnych oraz napływu ciepłej i wilgotnej masy powietrznej ze wschodu - informuje IMGW.
PROGNOZA Z GODZINY 7.30
- W czwartek (12 września) strefa opadów przesunie się w kierunku wschodnim oraz zacznie się rozciągać na północ, w kierunku woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, a także pomorskiego. Obszarami o największych prognozowanych sumach opadów będą wciąż woj. dolnośląskie i opolskie, z sumą 50 mm do końca dnia (lokalnie do 80 mm).
- W piątek (13 września), największe sumy opadów występować będą w dalszym ciągu w woj. dolnośląskim i opolskim (gdzie spadnie kolejne 50-60 mm w ciągu dnia), a także w obrębie woj. śląskiego i małopolskiego. Z upływem dnia opady będą stopniowo się intensyfikować. Strefa opadów o mniejszej intensywności rozciągać się będzie w pasie aż do północnych krańców Polski. Sumy opadów z reguły nie będą przekraczać 30 mm.
- W sobotę (14 września) intensywne opady deszczu obejmą obszary województw: dolnośląskiego, opolskiego, oraz śląskiego. W tym rejonie prognozuje się wystąpienie sumy dobowej od 50 do 120 mm. Największe sumy spodziewane są w południowych częściach wymienionych województw. Na pozostałym obszarze kraju w sobotę prognozuje się wystąpienie sum dobowych od 15 do 50 mm. W przypadku rozwoju strefy burz i silnych opadów pochodzenia konwekcyjnego, sumy opadów mogą być miejscami większe.
- W niedzielę (15.09) intensywne opady deszczu ograniczą się do województw: dolnośląskiego i opolskiego, gdzie według prognoz maksymalna suma dobowa wyniesie do 50 mm. Opady do 30 mm na Górnym Śląsku oraz na obszarach województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.
SYTUACJA POWODZIOWA
Należy spodziewać się bardzo szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody. Pomimo aktualnie niskich stanów i ostrzeżeń przed suszą, intensywny opad deszczu w dość krótkim czasie nie będzie miał możliwości infiltrowania w głąb gleby, przez co zamieni się w odpływ powierzchniowy.
Prognozowane są dwa główne zagrożenia hydrologiczne w ciągu najbliższych dni. Pierwszym z nich będzie gwałtowny przybór wody w korytach rzecznych – prognozuje się szybki wzrost do strefy wody wysokiej, z przekroczeniami stanów umownych. Największe przyrosty stanów wody prognozowane są w piątek, sobotę i niedzielę. Istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia się lokalnych wezbrań. Na wielu stacjach hydrologicznych możliwe będzie przekroczenie stanów umownych. Drugim zagrożeniem będą podtopienia na obszarach miejskich. Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejski systemy kanalizacyjne.
Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi od piątku do niedzieli.
Czytaj także na ten temat:
Gdzie jest niż genueński?
Komentarze (3):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
732084 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
150894 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
48155 -
Dolny Śląsk: Alarm na rzekach już w 45 miejscach. Błyskawicznie przybywa wody! [AKTUALNY STAN RZEK]
46473 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Oczarują Cię!
19611
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Odcinkowy pomiar prędkości na AOW. Oto stawki mandatów
7 -
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
6 -
Wrocław: Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią
6 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Tak się buduje buspas na Jagodno. Zdjęcia z lotu ptaka
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~marianjebudu 2024-09-11
22:02:19
Sraczka w mediach jak nigdy więc nic pewnie trochę popada i tyle. Wiadomo, że prawdziwe kataklizmy w Polsce zawsze są z zaskoczenia.
~michu 2024-09-11
22:12:10
Ale panika. Szok. Popada poprostu długo i tyle.
~Ojciec Piją 2024-09-11
22:31:53
Gdzie są teraz ci wszyscy "eksperci" twierdzący, że Polska ma mniej wody, w przeliczeniu na mieszkańca, niż Egipt?