Tu jest Wrocław

Najlepsze miasta do życia - ogromny spadek Wrocławia. Miasto poza pierwszą dziesiątką!

2024-04-02, Autor: g

Wrocław spadł z czwartego aż na jedenaste miejsce w Polsce w najnowszym rankingu najlepszym miast do życia. Zestawienie opublikował dziś Business Insider. Jego autorzy brali pod uwagę bezrobocie, zarobki, dostępność mieszkań, kolejki do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza. Wrocław pogrążyły te dwie ostatnie dziedziny, choć w żadnej innej też nie znalazł się na podium. W żadnym innym mieście w Polsce jakość życia nie pogorszyła się tak, jak we Wrocławiu.

Reklama

Autorzy raportu analizowali jakość życia w 16 miastach wojewódzkich. Wrocław zajął dopiero 11 miejsce. Jeszcze rok temu był 4. Wygrał Olsztyn, drugi był Lublin, a trzecie miejsce zajęły ex aequo Poznań i Gdańsk. 

Miejsce Wrocławia w poszczególnych kategoriach - kliknij i zobacz

- Olsztyn w naszym zestawieniu jest zdecydowanym numerem jeden, choć w żadnej z sześciu kategorii nie wygrywa. W trzech aspektach jest za to w TOP 3. Pod względem dostępności mieszkań (relacja ceny do wynagrodzeń) ustępuje tylko Katowicom, a w poziomie bezpieczeństwa (najniższa przestępczość) lepiej wypada tylko Rzeszów. Olsztyn to miasto, gdzie jest względnie dobra jakość powietrza. W statystykach bezrobocia i zarobków ledwo, ale mieści się w pierwszej części tabeli. Największe niedostatki ma pod względem dostępności lekarzy - zauważa Business Insider. 

A co stało się z Wrocławiem? - Wrocław w ostatniej edycji rankingu najlepszych miast do życia był oceniany tak samo, jak Olsztyn (razem były na 4. pozycji). Wydawało się, że stolica Dolnego Śląska ma większe szanse na wskoczenie na podium, a tymczasem spadła w najnowszym zestawieniu na 11. miejsce. Głównie przez pogorszenie statystyk w kategoriach: przestępczość i jakość powietrza - czytamy. Autorzy raportu zauważają, że Wrocław może się za to pochwalić mocnym rynkiem pracy, ale równocześnie jest w trójce miast z najdroższymi mieszkaniami w relacji do zarobków.

Miejsce Wrocławia w poszczególnych kategoriach - kliknij i zobacz

Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~Maciek_Breslau 2024-04-02
  16:06:08

  6 11

  To zestawienie jest zupełnie nie miarodajne. Po pierwsze nie ma sensu zestawiania największych miast Polski z miejscowościami takimi jak Opole czy Olsztyn. Po drugie decydujące są czynniki takie jak dochody, dostępność komunikacji zbiorowej, dostępność mieszkań i usług. W tych dziedzinach największe miasta dystansują taki Olsztyn itp.

 • ~przemo1033 2024-04-02
  19:39:43

  9 5

  To trochę bez sensu ranking. Jak zestawić Wrocław z Olsztynem. Czy nawet z Opolem. Można Wrocław porównywać z Poznaniem, Krakowem , Wawą. Mamy dobry rynek pracy i biznes, dużo firm. Dlatego zestawienie z Opolem czy Olsztynek jest bez sensu. Miasto ma dużo ludzi, około 900-950 tys ludzi więc jest przestępczość. Spokoju to tu nie będzie. Jest miastem też otwartym. Jednak przegrywamy w sprawach komunikacji, powinno być mąkę metro, co mam na myśli linie kolejowe , częściowo pod ziemią, a także przegrywamy w sprawach stresu, powietrza i tym wszystkim co się składa na to że jest dobra, punktualna komunikacja w mieście. To powoduje że każdy ma gorszą jakość życia i z szargane nerwy. Na pewno dostęp do kultury czy restauracji daje miasto i tutaj Olsztyn nie ma podejścia. Jednak to co nas podciąga jak biznes to również ciągnie za sobą potrzeby, jak w Wawie starają się nim sprostać. Tzn. więcej ludzi, więcej biznesu, więcej pieniędzy, oznacza konieczność tkanki miejskiej aby była dostosowana. A ta utknęła w epoce 20 lat temu. Stąd przegrywamy, przestępczość, powietrze, komunikacja, śmieci . Wszystko to nas dołuje. Myślę że z lekarzami nie ma problemu. A powyższe problemy nas dołują, przy innych wskaźnikach na dobrym poziomie. Tak to jest jak się przegląda w lustrze jak Sutryk. Sutryk może przegrać wybory, chyba że w drugiej duże spotka pisowca, wówczas ma pewna wygrana. Po prostu miasto potrzebuje powietrza, świeżej krwi, wizji. A Sutryk został Moralesem z lusterkiem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.