zamknij

Wiadomości

Najpiękniejsze budynki Wrocławia 2019 i 2020 wybrane [ZDJĘCIA]

2021-12-02, Autor: mgo

Do autorek i autorów najpiękniejszych wrocławskich budynków trafiły wyróżnienia w XXX i XXXI edycji konkursu Piękny Wrocław. Za jednym zamachem przyznano dwa Grand Prix.

Reklama

Za rok 2019 zgłoszono 31 obiektów, a dwa rekomendował Kapitule architekt miasta, natomiast na rok 2020 przypadło 36 obiektów zgłoszonych plus 5 rekomendowanych.

Kapituła Nagrody „PIĘKNY WROCŁAW” za rok 2019 i 2020 składała się z Piotra Fokczyńskiego, wieloletniego architekta miasta (przewodniczący), Beaty Stobieckiej ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, Jana Paluchniaka z Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Wojciecha Gryczyńskiego z Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Andrzeja Poniewierki – architekta rekomendowanego przez prezydenta Wrocławia oraz Aleksandra Szaro z Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

XXX edycja Piękny Wrocław 2019

Kategoria – modernizacja obiektu historycznego

3. nagroda
Dzienny Dom Pomocy, Klub Integracji Społecznej, ul. Władysława Skoczylasa 8
Autor: Archimmodicus sp. z o.o. sp. k. – Przemysław Nowakowski, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich, Wrocław
Wykonawca: Budom Sylwia Szerłomska – Zdziebło, Wrocław

2. nagroda
Dzienny Dom Pomocy, ul. Semaforowa 5
Autor: Araco s.c. - Rafał Onyszkiewicz, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich, Wrocław
Wykonawca: MLW Projekt sp. z o.o. sp. k., Wrocław

1. nagroda
Budynek biurowy, ul. Gajowicka 195
Autor: Arch_It Piotr Zybura – Piotr Zybura, Wrocław
Inwestor: prywatny
Wykonawca: PB Tomala, GALECO, GIDANEX, CCI

Kategoria – budynek użyteczności publicznej

Wyróżnienie:
Centrum Aktywności Lokalnej wraz z zagospodarowaniem wnętrza podwórzowego, ul. gen. Ignacego Prądzyńskiego 39a
Autor: ch+ architekci - Agnieszka Chrzanowska, Wojciech Chrzanowski, Grzegorz Kaczmarowski, Mikołaj Smoleński, Wrocław
współpraca autorska: Anna Klimczak, Maria Wawer
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich, Wrocław
Wykonawca: AKBIK sp. z o.o., Wrocław

3. nagroda
Budynek biurowo-usługowy CITY ONE, ul. gen. Romualda Traugutta 45
Autor: Archicom Studio Projekt sp. z o.o. sp. k. - Kazimierz Śródka, Wrocław
Inwestor: Archicom SA, Wrocław
Wykonawca: Archicom sp. z o.o. Realizacja Inwestycji sp. k., Wrocław

2. nagroda
Budynek biurowo-usługowy NOWY TARG , pl. Nowy Targ 28
Autor: Maćków Pracownia Projektowa  - Zbigniew Maćków, Michał Zawadzki, Olga Kanecka, Katarzyna Mrzewa, Michał Nykiel, Karolina Obuszko, Justyna Turowska, Ewelina Zawadzka, Wrocław
współpraca:, A+F Projektowanie Przestrzeni - Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak, Roger Preston Polska, GPK, PKE
Inwestor: Skanska Property Poland sp. z o.o., Warszawa
Wykonawca: Skanska SA, Warszawa

1. nagroda
Hotel The Bridge Wrocław, pl. Katedralny 8
Autor: FORUM architekci – Michał Goncerzewicz , Maciej Lose, Wrocław
współpraca autorska: Stanisław Lose, Joanna Woldan, Marcin Molik, Emilia Karwowska, Michał Romański
projekt wnętrz: Medusa Group - Przemo Łukasik, Łukasz Zagała z zespołem, Bytom
Inwestor: Tacit Development Polska JS sp. z o.o. sp. k., Warszawa
Wykonawca: Strabag sp. z o.o., Pruszków generalny wykonawca wnętrz: Tetris Polska sp. z o.o., Warszawa

Kategoria – budynek mieszkalny wielorodzinny

Wyróżnienie:
Budynek mieszkalny wielorodzinny IA PORT POPOWICE, ul. Białowieska
Autor:Maćków Pracownia Projektowa - Zbigniew Maćków, Przemysław Skwarek, Eliasz Matuła, Anna Okoń, Laura Paluch, Magdalena Pierucka, Wrocław
współpraca: Janura, Europrojekt, Matejko i Partnerzy Biuro Konstrukcyjne
Inwestor: Vantage Development SA, Wrocław
Wykonawca: Erbud SA, Warszawa

3. nagroda
Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych, ul. Małopanewska
Autor: Group – Arch sp. z o.o. - Agnieszka Staszczyszyn, Wrocław
Inwestor: Vantage Development SA, Wrocław
Wykonawca: Erbud SA, Warszawa

2. nagroda
NOWE MIASTO RÓŻANKA, budynki mieszkalne wielorodzinne, ul. Obornicka
Autor: TH ARCHITEKCI - Tadeusz Hardt, Wrocław
współpraca: Agnieszka Marzec, Marek Obajtek
Inwestor: Atal SA, Cieszyn
Wykonawca: Atal SA, Cieszyn

1. nagroda
Budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami, Nowe Żerniki
Autor: Major Architekci - Marcin Major, Anna Major, Paweł Major, Alicja Miasik, Marta Górniak, Marlena Kilian, Hanna Kopacz, Maria Więcław Wrocław
współpraca autorska: Przemysław Spadło, Wojciech Cebula
Inwestor:TBS Wrocław sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Pre – Fabrykat sp. z o.o., Karpacz

Kategoria – budynek mieszkalny jednorodzinny

3. nagroda
Budynek mieszkalny jednorodzinny ul. Rawska
Autor: Kameleonlab - Kuba Woźniczka, Wrocław
Inwestor: prywatny
Wykonawca: Firma budowlana WADYL, Wiesław Wadyl, Poręba Wielka wykonawca ślusarki okiennej: Ker3MR, Nadolice Wielkie

2. nagroda
Zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej ul. gen. Marii Wittek
Autor: Q78 Biuro Architektoniczne - Łukasz Stawiany, Wrocław
Inwestor: O.I. Deweloper sp. z o.o. sp. k., Wrocław
Wykonawca: O.I. Deweloper sp. z o.o. sp. k., Wrocław

1. nagroda
Budynek mieszkalny jednorodzinny DOM PRZEŁAMANY, ul. Michała Śniegockiego
Autor: S3N3 Architektura - Igor Kaźmierczak, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: Ker3Mr, Nadolice Wielkie

Kategoria – obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna

3. nagroda
Skwer Bocheńskiego, skwer Adolfa Marii Bocheńskiego
Autor: Maćków Pracownia Projektowa  - Zbigniew Maćków, Michał Zawadzki, Marta Firganek, Karolina Obuszko, Michał Nykiel, Justyna Turowska, Ewelina Zawadzka, Wrocław
współpraca: A+F Projektowanie Przestrzeni - Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak, PRO-ARK Robert Kuroń, JAMP
Inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej, Wrocław
Wykonawca: Rotomat sp. z o.o., Wrocław

2. nagroda
Zagospodarowanie terenów nabrzeży rzeki Oławy we Wrocławiu na odcinku pomiędzy mostem Oławskim a mostem Rakowieckim, w ramach realizacji zadania Program Rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu
Autor: Vertigo Margareta Jarczewska - Margareta Jarczewska, Wrocław
A+F Projektowanie Przestrzeni - Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich, Wrocław
Wykonawca: Park-M sp. z o.o., Brzezna

1. nagroda
Zagospodarowanie przestrzeni publicznej historycznego obszaru WUWA, ul. Zygmunta Wróblewskiego, ul. Tramwajowa, ul. Edwarda Dembowskiego, ul. Mikołaja Kopernika,
ul. Zielonego Dębu
Autor: BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław, Wrocław
Wykonawca: Rotomat sp. z o.o., Wrocław

(Kapituła nie przyznała nagród w kategorii budynek produkcyjny, przemysłowy)

GRAND PRIX 2019

Hotel The Bridge Wrocław, pl. Katedralny 8

Autor: FORUM architekci – Michał Goncerzewicz , Maciej Lose, Wrocław
współpraca autorska: Stanisław Lose, Joanna Woldan, Marcin Molik, Emilia Karwowska, Michał Romański
projekt wnętrz: Medusa Group - Przemo Łukasik, Łukasz Zagała z zespołem, Bytom
Inwestor: Tacit Development Polska JS sp. z o.o. sp. k., Warszawa
Wykonawca: Strabag sp. z o.o., Pruszków generalny wykonawca wnętrz: Tetris Polska sp. z o.o., Warszawa

XXXI edycja Piękny Wrocław 2020

Kategoria – modernizacja obiektu historycznego

Wyróżnienie:
Budynek wielorodzinny Ogrody Graua, ul. Gdańska 2
Autor: MPP sp. z o.o. sp. k. - Zbigniew Maćków, Szymon Brzezowski, Aleksandra Czupkiewicz, Anna Haudek, Aleksandra Herman, Joanna Major, Marek Konopnicki, Michał Romański, Natalia Rowińska, Wrocław
Inwestor: Echo Investment SA, Kielce
Wykonawca: PORR SA, Warszawa

Wyróżnienie:  
Budynek wielorodzinny mieszkalno-usługowy, ul. Miernicza 10
Autor: MBM FIRMA KONSULTINGOWA i PROJEKTOWO-BADAWCZO-BUDOWLANA sp. z o.o. – Łukasz Szleper, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Zasobu Komunalnego, Wrocław
Wykonawca: Energo Construction sp. z o.o., Wrocław

Wyróżnienie:
Budynek wielorodzinny mieszkalno-usługowy, ul. Miernicza 11
Autor: Archimmodicus sp. z o.o. sp. k.- Przemysław Nowakowski, Wrocław
Inwestor: wspólnota mieszkaniowa, Wrocław
Wykonawca: Energo Construction sp. z o.o., Wrocław

Wyróżnienie:
Budynek Ptaszarni w ZOO Wrocław, budynek hodowlano-ekspozycyjny dla ptaków wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu, ul. Zygmunta Wróblewskiego 1-5
Autor: CREOPROJECT sp. z o.o. - Bartosz Żmuda, Beata Pawelec, Ewelina Russjan, Łukasz Netczuk, Piotr Marek, Bartosz Szczepański, Radosław Tatko, Michał Faliszewski, Roman Uciechowski, Anna Krankowska, Henryka Biś, Jan Podwórny, Wrocław
Inwestor: ZOO Wrocław sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Solido Invest sp. z o.o., Wrocław

3. nagroda
Rezydencja Szczytnicka, budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Kazimierza Bartla 6
Autor: Panda Studio sp. z o.o. – Michał Dobrowolski, Izabela Przybylska-Sobańska, Marcin Nowel, Wrocław
Inwestor: Corra Investment sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: AIM Engineering sp. z o.o., Wrocław

2. nagroda
HASTON OLD TOWN, budynek hotelowo-usługowy, pl. Biskupa Nankiera 1
Autor: TH architekci - Tadeusz Hardt, Wrocław
współpraca: Alicja Andrzejewska
projekt wnętrz: Razoo architekci, Wrocław
Inwestor: HB Invest sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Konserwacja i Naprawa Przedmiotów Zabytkowych i Artystycznych Lucyna Wojdyła, Kamienna Góra

1. nagroda
CAFE BERG, ul. Podwale
Autor: Grupa 33_03 - Anita Luniak, Wrocław
współpraca: Barbara Bałoz, Janna Ways;  Vega Cad Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji; JK Projekt Kajetan Jakszycki; Lumen Polska sp. z o.o.
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich, Wrocław
Wykonawca: AKBIK sp. z o.o., Wrocław

Kategoria – budynek użyteczności publicznej

3. nagroda
WEST 4 Business Hub, ul. Na Ostatnim Groszu 3
Autor: MPP sp. z o.o. sp. k. - Zbigniew Maćków, Juliusz Erdman, Marcin Brzeziński, Sara Zapotoczna, Justyna Juszczak , Wrocław
Inwestor: Echo Investment SA, Kielce
Wykonawca: Echo Investment SA, Kielce

2. nagroda
Concordia Design Wrocław - remont i przebudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania kamienicy z oficyną, ul. Wyspa Słodowa 7, 7a
Autor: MVRDV – Fokke Moerel, Luca Moscelli, Mateusz Wojcieszek, Matteo Ornato, Brygida Zawadzka, Bartosz Bochyński, Carolin Cremer, Michał Bala Q2Studio – Maciej Janczyk, Marcin Kucharski, Łukasz Ławrowski, Tomasz Sowiński
Inwestor: PRO DESIGN sp. z o.o., Poznań
Wykonawca: Demiurg Construction sp. z o.o. sp. k., Poznań; Wegner sp. z o.o. sp. k., Poznań

1. nagroda
Centrum Południe, kompleks biurowo-usługowy, ul. Powstańców Śląskich 15-17
Autor: APA Wojciechowski sp. z o.o. - Szymon Wojciechowski, Anna Kurowska, Ostap Ivaniv, Magda Rachuta, Joanna Siejak, Anna Pawłowska, Mark Shełgunow, Anna Proszkuratowa, Agnieszka Malik, Katarzyna Czarnecka, Weronika Królikowska, Marcin Żelachowski, Kamil Rusinek, Iza Kubicka, Warszawa
Inwestor: Skanska Property Poland sp. z o.o., Warszawa
Wykonawca: Skanska SA, Warszawa

Kategoria – budynek mieszkalny wielorodzinny

Wyróżnienie:
Odrzańska Residence, budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami ul. Odrzańska 11-12
Autor: Biuro Projektów Arche sp. z o.o. sp. k. - Marek Skorupski, Wrocław greenGO - Michał Zgorzyński, Wojciech Fikus, Wrocław
Inwestor: Chomar Invest sp. z o.o. sp. k., Pietrzykowice
Wykonawca: Chomar Invest sp. z o.o. sp. k., Pietrzykowice

Wyróżnienie:
Innova Concept, budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami, ul. Nyska 62-62e
Autor:  Dorożyńscy Pracownia Architektury - Artur Dorożyński, Iwona Dorożyńska, Piotr Buck, Monika Sokołowska, Wrocław
Inwestor: FPP Osiedle Moderno sp. z o.o., Warszawa
Wykonawca: Haras Budownictwo sp. z o.o. s.k., Wrocław

Wyróżnienie:
WUWART Apartaments, budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Białodrzewna 26
Autor: Q2Studio sp. z o.o. sp. k. - Marcin Kucharski, Maciej Janczyk, Piotr Woldan, Dagmara Stasiak, Anna Newerla-Szachniewicz, Karol Mądrecki, Elżbieta Gargas, Wrocław
Inwestor: PCG Deweloper sp. z o.o. sp. k., Wrocław
Wykonawca: PCG GW sp. z o.o., Wrocław

3. nagroda
Nowa Inspiracja, budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Krystyny i Mariana Barskich
Autor: ch+ architekci, VROA architekci, 3XA, Kabarowski Misiura Architekci, Aspa Pracownia Architektoniczna, Wrocław
Marta Mnich, Grzegorz Kaczmarowski, Mikołaj Smoleński, Agnieszka Chrzanowska, Łukasz Kabarowski, Maciej Kowaluk, Maciej Szarapo, Łukasz Wojciechowski, Anna Misiura, Agata Bujak, Aleksandra Mitoraj, Robert Scheitza
Inwestor: Blockpol Developer sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Blockpol Developer sp. z o.o., Wrocław

2. nagroda
Budynek mieszkalny wielorodzinny Apartamenty Księcia Witolda, ul. Księcia Witolda 28
Autor: Dziewoński, Łukaszewicz-Architekci s.c. - Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz, Marta Smarzych, Paweł Wręczycki, Kinga Bohdziewicz, Wrocław; VegaCad Maciej Mnich; A+F Projektowanie przestrzeni - Angelika Kuśmierczyk- Jędrzak
Inwestor: Dom Development Wrocław sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Dom Construction sp. z o.o., Warszawa

1. nagroda
PIXEL HOUSE, budynek mieszkalno-usługowy, ul. Legnicka, ul. Niedźwiedzia
Autor: Biuro Architektoniczne Bzdęga-Wiśniewski sp. z o.o. - Tomasz Bzdęga, Marek Wiśniewski, Piotr Bzdęga, Oles Mosijewski, Michał Wojtkiewicz, Wrocław
Inwestor: Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Mieszkaniowego „Mój Dom” SA, Wrocław
Wykonawca: Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Mieszkaniowego „Mój Dom” SA, Wrocław

Kategoria – budynek mieszkalny jednorodzinny

3. nagroda
Budynek mieszkalny jednorodzinny, Wrocław Fabryczna
Autor: Pracownia Projektowa Plan – Jadwiga i Szymon Hanisz, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: system gospodarczy

2. nagroda
Osiedle Familia, kompleks budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, ul. Ciechanowska, ul. Łomżyńska, ul. Nałęczowska, ul. Radzyńska
Autor: Koncept Grupa Architektoniczna - Mieszko Mazurek, Wrocław
Inwestor: Grupa CTE, Wrocław
Wykonawca: Grupa CTE, Wrocław

1. nagroda
DCE HOUSE, budynek mieszkalny jednorodzinny wolnostojący, ul. Stoszowska 25
Autor: S3NS Architektura - Igor Kaźmierczak, Wrocław
Inwestor: DCE Jabłońscy sp. j., Wrocław
Wykonawca: DCE Jabłońscy sp. j., Wrocław

Kategoria – obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna

2. nagroda
Zagospodarowanie terenu skweru Wrocławianek i budowa toalety publicznej wraz z infrastrukturą techniczną, skwer przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego
Autor: CREOPROJECT sp. z o.o. - Bartosz Żmuda, Ewelina Russjan, Piotr Marek, Bartosz Szczepański, Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak, Filip Jędrzak, Michał Faliszewski, Paweł Bilka, Ewelina Dragań, Wrocław;
ISBA Grupa Projektowa – Joanna Styrylska, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Zieleni Miejskiej, Wrocław
Wykonawca: Park M, Brzezna; GIGANT Producent Automatycznych Toalet Miejskich ATP, Gorzów Wielkopolski

1. nagroda
Bulwar Księcia Witolda
Autor: Dziewoński, Łukasiewicz-Architekci s.c. - Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz, Paweł Wręczycki, Marta Smarzych, Wrocław A+F Projektowanie Przestrzeni - Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak, Wrocław
Inwestor: Dom Development Wrocław sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Dom Construction sp. z o.o., Warszawa

(Kapituła nie przyznała nagród w kategorii budynek produkcyjny, przemysłowy).

GRAND PRIX 2020

PIXEL HOUSE, budynek mieszkalno-usługowy, ul. Legnicka, ul. Niedźwiedzia

Autor: Biuro Architektoniczne Bzdęga-Wiśniewski sp. z o.o. - Tomasz Bzdęga, Marek Wiśniewski, Piotr Bzdęga, Oles Mosijewski, Michał Wojtkiewicz, Wrocław
Inwestor: Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Mieszkaniowego „Mój Dom” SA, Wrocław
Wykonawca: Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Mieszkaniowego „Mój Dom” SA, Wrocław

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy zakaz handlu w niedziele powinien obowiązywać?



Oddanych głosów: 977