Wiadomości
Naziemne przejścia na rondzie Reagana coraz bliżej. Ruszyły testy w terenie [TYLKO U NAS]
Przypomnijmy, na początku kwietnia - jako pierwsi - donosiliśmy, że magistrat zlecił ekspertyzę w sprawie naziemnych przejść na rondzie Reagana.
Zobacz także
Ekspertyza przygotowana przez naukowców z Politechniki Krakowskiej trafiła do wrocławskiego magistratu pod koniec maja. Jednak urzędnicy mieli uwagi do sporządzonej analizy - została ona uzupełniona, a ostateczna, zatwierdzona wersja dotarła do Wrocławia na początku lipca.
Wynikało z niej, że - ze względów bezpieczeństwa - trzeba wprowadzić korekty sygnalizacji na wyspie centralnej ronda, a także ograniczyć prędkość pojazdów MPK. Pilotaż, po którym urzędnicy podejmą ostateczną decyzję, ruszył jeszcze latem.
Ruszyły testy w terenie
Miasto zakończyło właśnie symulację ruchu i rozpoczęło testowanie opracowanych rozwiązań w terenie. Oznacza, to że zmiany zaprojektowane, aby zbudować przejścia dla pieszych w poziomie jezdni zostały już opracowane, sprawdzone w specjalnym oprogramowaniu ITS, a od kilku dni funkcjonują już na rondzie Reagana.
- To ważny etap w powstawaniu przejść dla pieszych na rondzie Reagana. Udało się zapewnić synchronizację obecnych i planowanych przejść dla pieszych, czyli mówiąc potocznie - "zieloną falę" dla wchodzących na centralną wyspę skrzyżowania. Dzięki temu, mimo pojawienia się dodatkowych relacji pieszych, zagrożenie wypadkowe związane z wtargnięciem pod nadjeżdżający tramwaj czy autobus nie będzie istotnie większe. Spełnienie tego warunku ekspertyza Politechniki Krakowskiej wskazywała jako kluczowe - podkreśla Tomasz Stefanicki, oficer pieszy w magistracie.
Urzędnicy tłumaczą, że zmiany nie są zauważalne przez większość użytkowników i paradoksalnie to jest największym sukcesem inżynierów zespołu ITS.
- Wymagało to napisania nowego programu obsługującego południowo-zachodnią połówkę ronda. Trzeba było zarówno wpisać nowe relacje, jak i skoordynować program z połową funkcjonującą bez zmian. Takie rozwiązanie wymaga nie tylko precyzyjnej wiedzy o warunkach ruchu, ale także intuicji. Jest tu sporo analogii np. z chirurgią, bo tak wielkie skrzyżowanie to żywy organizm. Dlatego muszę podkreślić rolę inżynierii - wyjaśnia Stefanicki.
W jednym miejscu piesi już teraz mogą odczuć pozytywną zmianę. Na przejściu z przystanku tramwaju linii 1 w stronę kampusu Politechniki Wrocławskiej udało się zmieścić drugie otwarcie. Oznacza to, że w ciągu jednego cyklu zielone światło zapala się dwukrotnie. To znacznie skraca czas oczekiwania.
- Dopiero rozpoczęliśmy obserwacje. Muszą one potrwać jeszcze kilka tygodni. Ale jeśli utrzymają się wyniki z pierwszych kilku dni, droga do powstania przejść w przyszłym roku jest otwarta - dodaje Tomasz Stefanicki.
Co sądzicie o budowie naziemnych przejść dla pieszych na rondzie Reagana? Zapraszamy do dyskusji.
Tagi: rondo reagana, naziemne przejścia dla pieszych na rondzie Reagana, Tomasz Stefanicki, przejścia dla pieszych na rondzie Reagana
Zobacz także
Komentarze (4):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
141212 -
Zanim powstała Magnolia Park, była tu rzeźnia. Tak wyglądała
74550 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
41039 -
Dolny Śląsk: Alarm na rzekach już w 45 miejscach. Błyskawicznie przybywa wody! [AKTUALNY STAN RZEK]
39284 -
Wrocławskie ulice, których już nie ma na mapie
30351
Najczęściej komentowane
-
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Korek-gigant na Jagodnie. Ludzie nie mogą wejść do autobusów
5 -
Intel wstrzymuje plany wielkiej inwestycji pod Wrocławiem
3 -
Nadciąga kataklizm. Gdzie jest niż genueński Boris? Najnowsza prognoza i radar na żywo
3 -
Wrocław: "Mrówkowiec" jest jak małe miasteczko. Na dachu powstała nawet... plaża
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2015-10-14
12:19:43
nie za bardzo rozumiem ten pomysł z przejściami naziemnymi - ideą płynnego ruchu we tym miejscu było chyba przeniesienie ruchu pieszych pod ziemie, gdzie nie muszą czekać na zmianę świateł i mogą poruszać się swobodnie i BEZPIECZNIE, oraz ruchu ulicznego w tym miejscu - po co dodatkowe pasy??? rozumiem, ze pieszym 9głownie młodym, umówmy się) nie chce się zrobić kilku kroków po schodach - czyli co, promocja wszechogarniającego lenistwa? ja sobie nie życzę kolejnych przejść przez rondo dla pieszych, uważam, że to uleganie presji "wygody", bo niczym innym nie można tego uargumentować
~stf 2015-10-14
12:43:53
Problem z zejściem do tunelu mają głównie osoby starsze i niepełnosprawne. I naprawdę można tam zaobserwować "dziarskie staruszki" przecinające jezdnię. Windy nie zawsze są sprawne (podmakają komory silnikowe, co powoduje zwarcia).
Uchwalona 2 lata temu polityka wyraźnie ustala zasadę preferowania przejść dla pieszych w poziomie terenu w obszarze skrzyżowań i węzłów przesiadkowych. To ogólny trend, a nie wrocławska przypadłość.
Ze analizy poszczególnych relacji przeprowadzonych przez PKr wynika, że piesi (w zależności od relacji) będą zyskiwać średnio od 20 do 50 sekund. Wejście i wyjście do i z tunelu trwa bowiem ok. minuty. Oczekiwanie na światłach jest krótsze.
~boodex 2015-10-14
18:47:08
No i dobrze - 6 miesięcy o kulach po wypadku i następne 6 o lasce dały mi wyobrażenie o tym, jak ciężko jest poruszać się po Wrocławiu - jak krzywe są chodniki, jak wysokie są stopnie do tramwaju itp. Nie powinno się spychać ludzi pod ziemię z wielu względów - wiek, niedołężność ale także prozaiczne, ciężkie zakupy. Samochód ma silnik, który go pociągnie a człowiek tylko dwie własne i nie zawsze zdrowe nogi.
~TomTom 2015-10-15
00:17:14
Pomysł z przejściami naziemnymi jest świetny, zwłaszcza to przejście z przystanków dla "jedynki" na perony Ronda Reagana jest bardzo potrzebne.
Przejście podziemne ma sens, jak idzie się z kampusu Politechniki od strony budynków D. Daje radę od południowej strony Curie-Skłodowskiej, ale od strony Grunwaldzki Center to nieporozumienie.