zamknij

Wiadomości

Nibywydzielenie torów na Pułaskiego wróciło, czyli statystyka wygrywa z logiką

2011-05-03, Autor: Bartłomiej Knapik
Jesienią logicznie myślący robili awanturę, że torowisko na ul. Pułaskiego jest wydzielone, ale jednocześnie nie jest, bo urzędnicy polecili namalować linię ciągłą tuż przy szynie, podczas gdy tramwaj, jest szerszy. W efekcie samochody miały węższą jezdnię, ale tramwaj i tak nie jedzie szybciej – bo blokuje go każdy kierowca jadący wg. przepisów. Teraz zrobili to podobnie, bo „inaczej wydzielić torów się nie dało”. W końcu to wydzielenie torów, więc można dodać do statystyk. Nawet jak gołym okiem widać, że nie ma to sensu.
Dzisiaj (zdjęcie u góry), to rozwiązanie dodatkowych korków jeszcze nie generuje – jest przecież środek długiego weekendu. Jednak jak spojrzycie na zdjęcia po prawej stronie, z października, na pierwszym zobaczycie, gdzie kończy się linia oddzielająca wydzielone torowisko, na drugim efekt takiego rozwiązania. Tak we wrześniu urzędnicy wymyślili wydzielanie torów na Pułaskiego. I choć było wiadomo, że nie ma to żadnego sensu – co jesienią było oczywiste także dla nich, znów wrócili do tego pomysłu.Przypomnijmy, jak tłumaczyli się urzędnicy działu zarządzania ruchem w magistracie:
- Parametry geometryczne ulicy Pułaskiego, na odcinku od ul. Małachowskiego do ul. Kościuszki i odcinek od ul. Kościuszki do pl. Wróblewskiego, nie dają możliwości wydzielenia normatywnego torowiska i dwóch pasów ruchu. Zastosowane rozwiązanie zezwala na przejazd tramwaju i pojazdów osobowych dwoma pasami ruchu – tłumaczono nam. - Natomiast samochody ciężarowe powinny jechać jednym pasem, ponieważ zachowana szerokość pasa drogowego dla ruchu kołowego uniemożliwia przejazd 2 pojazdów ciężarowych – dodaje.

A tak w ogóle to zdaniem urzędników tak wydzielone/nie wydzielone (trudno zdecydować się na właściwą formę opisania tej „malowanki”) torowisko tramwajowe pomaga „nie pozwala na wjazd samochodów na torowisko, tym samym przyczynia się do poprawy ruchu tramwajowego wskazując kierowcom konieczność jazdy możliwie blisko krawędzi jezdni w celu nie blokowania ruchu tramwajowego”.

Absurd? Wręcz przeciwnie – to efekt szkoły zarządzania wymyślonej we Wrocławiu: wprowadzimy zmianę i zobaczymy jak będzie. Jak dobrze, to się zostawi, a jak źle – to się wróci do poprzedniego rozwiązania. Zwłaszcza, że w planach jest przebudowa ul. Pułaskiego i bezwzględne wydzielenie torowiska. Spółka Wrocławskie Inwestycje zamówiła projekt przebudowy ul. Pułaskiego, od skrzyżowania z Małachowskiego do Traugutta i nawet Wrocławska Inicjatywa Rowerowa zdążyła rozpocząć protesty przeciw planom likwidacji przejścia dla pieszych po południowej stronie skrzyżowania Pułaskiego/Kościuszki , co planują urzędnicy.

Dlaczego byliśmy naiwni sądząc, że urzędnicy dostrzegają absurd podobnego wydzielania torów, gdy tak naprawdę ich linie na ulicy zwiększają tylko zamęt? Bo tak nam tłumaczyli przy okazji torowiska na Świdnickiej.
Chodzi o odcinek między Operą a Renomą. W ubiegłym roku MPK poprosiło urzędników o wydzielenie kilkuset metrów torów na ul. Świdnickiej, bo zamknięte na czas remontów będzie torowisko na Podwalu. Prosiło, bo to nie MPK decyduje, które tory są wydzielone, a które nie – tym zajmuje się specjalny wydział w urzędzie miasta. Urząd Świdnicką wydzielił... po zakończeniu remontu. Po kilku tygodniach się z tego wycofał zapowiadając, że wiosną znów te kilkaset metrów będzie wydzielone, kiedy na Świdcnickiej pojawią się ponownie tramwaje. Wiosną tramwaje wróciły, ale torowisko nie zostało wydzielone.
- W tym miejscu na szczęście działa zwyczaj, że kierowcy ustępują motorniczym i tramwaje nie stoją w korkach za samochodami – mówiKatarzyna Kasprzak z departamentu infrastruktury i gospodarki wrocławskiego magistratu.
Innymi słowy nie zdarza się to, co pokazujemy wam na zdjęciu: tramwaj nie stoi za samochodami i nie traci czasu. Zdaniem urzędników podjeżdża, dzwoni, a kierowcy ustępują mu miejsca.
Okazuje się pewnie, że to, czego zdaniem magistratu zdążyli się nauczyć kierowcy na Świdnickiej – między tą ulicą a Pułaskiego jest zapominane.

Niestety wszystko wskazuje na to, że urzędników interesuje statystyka, w której takie wydzielenie to też wydzielenie – i na konferencji prasowej można się nim pochwalić.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wydzielanie torowisk to świetny pomysł na korki, a każda taka wpadka daje do ręki argument przeciwnikom tego pomysłu.
Czemu piszemy, że jest on dobry? Wprawdzie intuicja podpowiada, że trzeba budować więcej dróg, żeby auta nie tkwiły w korkach, ale naukowcy udowodnili już, że ruchem w mieście rządzą często prawa sprzeczne z intuicją. Tak jest w przypadku jest paradoksu Downsa-Thomsona (zwanego też paradoksem Pigou-Knight-Downsa). Mówi on o tym, że przeciętna prędkość osoby poruszającej się autem po mieście zależy od przeciętnej prędkości (od drzwi do drzwi, czyli od momentu wyjścia z domu do dojścia do pracy) osoby poruszającej się komunikacją zbiorową.
Innymi słowy, im lepsza będzie komunikacja zbiorowa, tym więcej osób będzie jej używać. A więc na ulicach będzie mniej samochodów i mniej korków. Dlatego też częstokroć odebranie jednego z pasów ruchu dla samochodu i przekazanie go w formie wydzielonego torowiska bądź bus-pasa w rzeczywistości zmniejsza, zamiast zwiększać korki samochodowe. Ci, którzy muszą jechać do pracy autem (np. przedstawiciele handlowi), mają lepiej.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (41):
 • ~ 2011-05-02 08:54:56

  Trzeba byb kompletnym kretynem żeby zlecic coś takiego-osoba która podpisała dokument zezwalający na pomalowanie tych torowisk powinna stracić stołek- i pokt\ryc koszty złej decyzji!!!!!!! a co z przepisami ???czy ktoś o tym wogule pamięta???Trafnie stwierdzono w artykule że dla kilku osób w tym mieście liczą się tylko statystyki nawet kosztem absurdów za ktyóre ktoś prędzej czy późnej będzie musiał beknąc

  0 0
 • ~ 2011-05-02 08:58:10

  To "wydzielenie po wrocławsku" ma tyle wspólnego z wydzieleniem torowisk, ile wytarcie tyłka "na trzy palce i o ścianę" z higieną. Brawo urzędnicy!

  0 0
 • ~ 2011-05-02 09:33:25

  ja się chyba stąd wyprowadzę któregoś dnia...
  normalnie miasto paradoksów...

  0 0
 • ~ 2011-05-02 09:38:42

  a pieniązki na to lecą.......a w zamian moznaby odświezyc oznakowanie poziome w innych zaniedbanych miejscach.....

  0 0
 • ~ 2011-05-02 09:42:47

  i zowu Adamski pokazuje że kiepskiej baletnicy nawet majtki w tańcu przeszkadzają bo to jemy powierzył odpowiedzialność komunikacyjna wizjoner XXIw.Kolejny raz udowadnia że jako strażacki emeryt pracujący nie jest w stanie juz nic konkrtnego wymyśleć bo to jest juz tzw starczość umysłowa, więc czemu się dziwić, a wizjoner nie kwapi sie do korekcji jego pomysłów i wydawałoby sie że jest zdecydowanie młodszy i rozumniejszy. Ale to tylko wydaje się.

  0 0
 • ~ 2011-05-02 10:03:49

  Hehe... Wrocław absurdami stoi... normalka. Przynajmniej jest o czym pisać, a urzędasy i tak się tym nie przejmują, plan wykonali.

  0 0
 • ~ 2011-05-02 10:05:29

  to wydzielenie wraca z powodu wzmożonego ruchu tramwajów na Pułaskiego, co z kolei spowodowane jest budową węzła południowego

  0 0
 • ~ 2011-05-02 10:33:27

  Maciej- nie pogrążaj się- dobrze wiesz że to jest nie zgodne ze sztuką i nic nie usprawiedliwia takiego działania więc nie staraj się odrkęcać kota ogonem bo ludzie nie są az tacy głupi jak uważa UM

  0 0
 • ~ 2011-05-02 11:16:32

  a czemu miałbym się pogrążać? nie twierdzę, że to dobre posunięcie, tylko mówię czym jest ono spowodowane. Idea wydzielania torów kosztem samochodów jest słuszna, ale w tym przypadku źle funkcjonuje. W każdym razie jest to rozwiązanie tymczaowe, bo Pułaskiego i tak idzie do remontu.

  0 0
 • ~ 2011-05-02 11:43:12

  A ten dalej broni swoich zwierzchników..........żenada i typowe odpieranie wszelkich argumentów ( NIE bo NIE i tak ma być!!jakbym Elwirę słyszał....). Poczytaj sobie o wytycznych dotyczących BRD - za to co jest na pułaskiego jest kryminał i niech Ci twoi Bożkowie z WIMU modlą się o to żeby nie doszło tam nigdy do powaznego wypadku bo głowy wtedy polecą......

  0 0
 • ~ 2011-05-02 11:59:01

  Ślepa owca jest ślepa ;) Rozwiązanie problemu na Puławskiego jest proste: wystarczy zamówić nowe tramwaje Skody, które z prawej strony będą kończyły się na wysokości szyny. Taki prawie monorail. Wrocław pozostanie krajowym liderem w innowacyjnych rozwiązaniach, ave!

  0 0
 • ~ 2011-05-02 12:29:17

  Wydzielenie torowiska na ul. Pułaskiego wymusiło zmianę organizacji ruchu jadąc ul. Kościuszki od ul. Krakowskiej. Teraz jest tam tylko jeden znak nakazujący skręt w prawo lub w lewo z jednego pasa w ul. Pułaskiego. Wcześniej były dwa znaki: z lewego pasa nakaz skrętu w lewo, a z prawego pasa nakaz skrętu w lewo lub w prawo. Wcześniej było logiczne, że z prawego pasa można było skręcić w lewo, a teraz? Ja zgłupiałem, ludzie jeżdżą na pamięć, zajeżdżają sobie drogę, nikt nie wie o co tam chodzi.

  0 0
 • ~ 2011-05-02 17:17:23

  Hkitty -> nie ma we Wrocławiu takiej ulicy jak Puławskiego. Doucz się. I wcale nie bronię decyzji o wydzieleniu tego torowiska. Nauczcie się czytać ze zrozumieniem. A redakcji radzę napisać o wczorajszym genialnym pokazie fontanny na pergoli z okazji beatyfikacji Jana Pawła II :)

  0 0
 • ~ 2011-05-02 17:30:00

  Radzić można, tylko, tyle, że redakcja też ma weekend... hehe

  0 0
 • ~ 2011-05-02 19:23:48

  Ale sie klakier zagotował- telefon od rafała był???czy co??? "A redakcji radzę napisać o wczorajszym genialnym pokazie fontanny na pergoli z okazji beatyfikacji Jana Pawła II :) " - to jak rozkaz rafała!!!!!!!! Jak prasa smie pisać o złych rzeczach!!!!!niedopuszczalne-fontanna to pomnik wrocławskiej głupoty więc lepiej przemilczać te pokazy na które nie ma jak dojechać!

  0 0
 • ~MamNickMamArgument 2011-05-02 19:40:20

  gooo bo Ci żyłka pęknie. czytaj ze zrozumieniem pajacu

  0 0
 • ~ 2011-05-02 21:13:35

  o jest następny obrońca! mamy komplet;-)

  0 0
 • ~ 2011-05-02 21:26:08

  Kwintesencją ideologii pewnego kółeczka różańcowego które tu się udziela jest ulica PUŁAWSKIEGO :D

  0 0
 • ~ 2011-05-02 22:59:18

  :))))

  0 0
 • ~ 2011-05-03 00:01:23

  gosciu z 21.13 przytocz fragment gdzie UM lub prezydent jest broniony przez mamnick lub Macieja przy tym artykule

  0 0
 • ~ 2011-05-03 10:23:43

  Jakie władze takie wydzielenie.

  0 0
 • ~ 2011-05-03 11:45:37

  Tak poza tematem, bilety z biletomatów w autobusach nie miały być niekasowane? Gdyż dziś, po 7 próbie, dostałem skasowany.

  0 0
 • ~MamNickMamArgument 2011-05-03 11:55:58

  bodajże od 7 do 9 maja mają dopiero przeprogramować

  0 0
 • ~ 2011-05-03 12:11:50

  Mhm, podziękował. A teraz torowisko śnieg przykryje i wszystko wróci do normy ;). Ale serio, 3 maja śnieg?

  0 0
 • ~ 2011-05-03 12:22:28

  wskakiwac w narty i jazda :)

  0 0
 • ~ 2011-05-03 12:42:24

  Tomasz -> to jest pan Puławski: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Pu%C5%82awski a to pan Pułaski: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Pu%C5%82aski Skumaj różnicę. Łoooo śnieg, ale bania :D takiej anomalii pogodowej we Wro jeszcze nie widziałem.

  0 0
 • ~ 2011-05-03 21:32:30

  Jeśli chodzi o robienie byków w nazwach ulic to nikt nie jest w stanie pobić WTRu i Urzędu Miasta. Mieliśmy już na komunikatach ulice Puławskiego, Tarasy Szewczenki, ulica Mikołaja, plac Społeczny, plac Kromera, Darmota o przekręconych ceyferkach i kierunkach na komunikatach nie wspomnę.

  0 0
 • ~ 2011-05-03 21:42:16

  >>Tomasz - i jeszcze Wrocławski Park Narodowy :))

  0 0
 • ~ 2011-05-03 22:55:44

  Zanim zaczniecie krytykować może sami nauczycie się poprawnie ulice nazywać?

  0 0
 • ~ 2011-05-03 23:00:35

  Tak to już jest nasze dumy nie pozwalają popatrzyc z pokorą co piszemy - nasze IQ jak i znajomośc każdego tematu nie pozwala nam sie zgadzac z nikim innym. Ahh zapomniałbym , przez nasze za wysokie kwalifikacje nie zatrudnili nas w UM dlatego musimy się odegrac i pluc na naszego niedoszłego pracodawcę.

  0 0
 • ~ 2011-05-03 23:42:41

  Mógłbyś jeszcze raz? Bo nie rozumiem co napisałeś.

  0 0
 • ~ 2011-05-04 08:02:24

  mimo że jestem zaciętym preciwnikiem Macieja i jego kumpli zgadzam się z nim że nie zrozumiała jest zupelnie wypowiedx Tomasza.....niczym GAbriel Janowski swojego czasu....

  0 0
 • ~ 2011-05-04 08:59:51

  Bo to ten dzieciak ricco pisał, ja to zawsze z fejsbuka.

  0 0
 • ~ 2011-05-04 09:02:51

  jakich kumpli? :-) znasz moich kumpli? Miłego dnia wszystkim

  0 0
 • ~ 2011-05-04 09:15:42

  ty szymczyszyn masz kłopoty z jaźnią chyba.. no ale niespełna rozumu tak mają...

  0 0
 • ~ 2011-05-04 09:22:25

  kumpli w sensie obrońców i miłośników ;-)

  0 0
 • ~ 2011-05-04 09:23:38

  Jeśli nie potraficie trolli od właściwych osób odróżnić to radzę zrezygnować z użytkowania internetu. :) Ps. co do moich wcześniejszych perypetii z biletomatem: za 7 razem wydał mi bilet. Z konta potrącili mi za dwa bilety. Więcej komentarza chyba nie muszę pisać. Na stronie mennicy nie ma nawet podstrony "reklamacje". Następnym razem powstrzymam się od płacenia za przejazd.

  0 0
 • ~ 2011-05-04 09:49:54

  no jeżeli cie biletomat z ekranem dotykowym przerasta to już nie poradzę nic na to...

  0 0
 • ~ 2011-05-04 11:21:30

  Jestem obrońcą i miłośnikiem Wrocławia, nie Dutkiewicza. Szanuję go za to co zrobił i widzę sens w kierunku rozwoju i wielu decyzjach i licznych inwestycjach, w tym Euro, nawet w tym hucznym PR widzę wiele sensu. Ale również uważam, że od nowej kadencji Wrocławianom będzie potrzeby ktoś nowy. Świeża krew. Mniejszy wizjoner, a ktoś kto bardziej będzie trafiał w bezpośrednie, codzienne potrzeby mieszkańców.

  0 0
 • ~ 2011-05-04 12:10:30

  licznych inwestycjach które trzeba było odstawić na przyszłośc bo EURO wyssało całą kase.........

  0 0
 • ~ 2011-05-05 00:45:35

  Licznych inwestycji, które miały miejsce od 2002 roku a także tych które mają miejsce dzięki Euro.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Zapłaciłbyś 25 tys. zł za roczne czesne na prestiżowej uczelni?
Oddanych głosów: 423