Wiadomości

Nie ma pieniędzy na budowę nowej drogi i mostu na Racławickiej

2012-07-12, Autor: Jarosław Garbacz
Jeszcze na początku tego roku wszystko wskazywało na to, że po Euro rozpocznie się budowa drogi i mostu na Ślęzie, który połączy ulicę Racławicką z aleją Piastów. Na inwestycję nie udało się jednak pozyskać funduszy, co oznacza, że jej realizacja została odłożona na co najmniej dwa lata.

Reklama

Na początku stycznia pisaliśmy, że miasto jest już gotowe do rozpoczęcia budowy drogi i mostu, które połączą Racławicką z aleją Piastów. Miasto starało się nawet o dofinansowanie tej inwestycji z puli pieniędzy Unii Europejskiej przeznaczanych na rozbudowę infrastruktury. Funduszy nie udało się jednak pozyskać i inwestycja odwlecze się w czasie najprawdopodobniej o dwa lata.

– Jesteśmy gotowi do budowy mostu i łącznika obu ulic. Mamy już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, co oznacza, że możemy ruszać z robotami, gdy otrzymamy na ten cel pieniądze – potwierdził nam w tym tygodniu Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie Inwestycje, która ze strony miasta będzie odpowiadać za jej realizację.

Tyle, że podobne zapewnienia można było usłyszeć na początku tego roku. Urzędnicy cały czas szukają więc rozwiązań, które mogłyby przyspieszyć rozpoczęcie prac.Inwestycji nie ma w założeniach polityki społeczno-gospodarczej na 2013 rok, które radni miejscy przyjęli w czerwcu. To dokument na podstawie, którego jest opracowywany budżet na kolejny rok.

– Inwestycja jest skomplikowana, bo poza budową drogi musi w tym miejscu powstać również nowa sieć kanalizacji, to na nią moglibyśmy pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej – zaznacza Katarzyna Kasprzak z Wydział Inżynierii Miejskiej w magistracie.

Urzędnicy rozmawiają też z deweloperami, którzy w rejonie pomiędzy ulicą Rymarską a rzeką Ślęza wykupili grunty, żeby postawić na nich nowe budynki wielorodzinne. Za budowę kanalizacji odpowiadałoby z kolei Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Warto dodać, że pod koniec grudnia radni z prezydenckiego klubu Rafała Dutkiewicza pieniądze pozyskane z podwyższonego podatku od nieruchomości przeznaczyli na inwestycje infrastrukturalne. Jedną z nich ma być właśnie rozbudowa ulicy Racławickiej. Ale 400 tys. złotych przeznaczonych na ten cel to kropla w morzu potrzeb, bo wartość inwestycji ma sięgać kilkudziesięciu milionów złotych.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~RD i ten drugi pajac 2012-07-12
  07:34:43

  0 0

  To się nazywa POEURYZM.

 • ~ 2012-07-12
  07:53:10

  0 0

  więcej igrzysk, więcej igrzysk! atmosfera jest na nich jest taka super! nie samymi drogami i przedszkolami człowiek żyje. a wszystkich zmęczonych upałem i potykaniem się na chodnikach, zapraszam na piękne wrocławskie baseny

 • ~ 2012-07-12
  09:00:41

  0 0

  na sluzy i drogi rowerowe gdzie 5 rowerzystó na godzinę przejedzie oraz wydzielanie torowisk kasa jest. Ale żeby nowa drogę wybudowac to juz nie. Wiwat malkontenci i oszołomy rowerowe. Oby wam powietrze z kół poschodziło i łańcuchy pekały.

 • ~ 2012-07-12
  09:16:39

  0 0

  biedni rowerzysci, klatwa zostala rzucona

 • ~Ms 2012-07-12
  09:34:41

  0 0

  Ależ jestem zaskoczony!! :P Inwestycja która od lat ma być realizowana znów nie będzie...

 • ~havranek 2012-07-12
  10:07:01

  0 0

  Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia znowelizowanego uchwałą RM w dniu 20.05.2010 ulicami Gajowicką, Racławicką i dalej przez Ślęzę wzdłuż Alei Piastów, Wiejskiej kończąc pętlą w okolicach skrzyżowania Avicenny i Mokronoskiej miało przebiegać torowisko tramwajowe. Tymczasem patrząc na załączone wizualizacje nie widzę nawet zamiaru budowy tego torowiska. Nie jestem prawnikiem, ale czy można sobie tak dowolnie olewać uchwały, które notabene własnymi głosami uchwalili? Już pomijam kłamanie w żywe oczy mieszkańcom (u polityków to normalne), ale czy to nie jest po prostu łamanie prawa.

 • ~ 2012-07-12
  13:18:42

  0 0

  @havranek - wystarczy, że zostawią rezerwę pod tramwaj i już są w zgodzie ze studium.
  @ gość - podobno ten most ma kosztować 40mln zł (tak mi powiedział jedne z radnych miejskich). Dla porównania, cały roczny budżet rowerowy wynosi obecnie mniej niż 2 mln. Za 40 mln w 2 lata można wybudować cały system dróg rowerowych we Wrocławiu, zgodnie z koncepcją przyjętą w 2006 roku, co pozwoliłoby, aby na rowery przesiadłoby się jakieś 15% użytkowników dróg (tak było w np. w Dreźnie). Pytanie: czy lepiej wybudować jeden most, który prawdopodobnie mocno dociąży Oporów i Borek ruchem z Bielan, Smolca i Kątów, czy lepiej zbudować system dróg rowerowych, co pozwoli odciążyć w zauważalnym stopniu całe miasto.

 • ~gość 2012-07-12
  19:08:02

  0 0

  Obawiam się, że koszt budowy sieci dróg rowerowych to nie 40 mln, ale o rząd wielkości więcej. Już choćby Most Trzebnicki. Poprowadzenie drogi rowerowej wymaga budowy nowego mostu. I takich wąskich gardeł jest pełno.

 • ~rambo 2012-07-12
  22:23:22

  0 0

  A po co budować obok most dla rowerzystów? Wystarczy zepchnąć ich z nielegalnego cyklochodnika na jezdnię. Ale tego nie uwzględniłeś, bo by autka oberwały. Bez korków musiałyby jechać za rowerkiem, a przecież taka szeroka prosta. Znów w korku musiałyby się posunąć, aby rowerzysta bez problemu przejechał. Ojjoj.

 • ~secured Helowne 2012-07-12
  23:04:47

  0 0

  Do Rambo: widać nie jeździsz rowerem -- na Moście Trzebnickim na końcu mostu są tory tramwajowe odbijające pod lekkim kątem. Dla samochodu, motoru to żaden problem ale koło roweru może wpaść w szynę i ... rower pojedzie w inną stronę niż rowerzysta - wywrotka murowana. Jeśli z naprzeciwka coś jedzie (a zwykle jedzie) to prawdopodobieństwo śmierci jest niemałe. Ze względu bezpieczeństwa powinien tam być zakaz jazdy rowerów lub likwidacja torów tramwajowych (co raczej nie wchodzi w grę).
  Tak czy inaczej, aby zmienić stan na taki, by można bezpiecznie przejechać przez Trzebnicki należałoby dobudować most rowerowy. Na pewno wyszedły drożej niż ta kładka na Ślęzy o której mowa w artykule.

 • ~tantus 2012-07-13
  14:00:28

  0 0

  Moim zdaniem to dopiero pierwszy odcinek z nowego wrocławskiego serialu pt. "Nie ma pieniędzy na..." @secured Helowne: w tym miejscu wg mnie najlepiej byłoby wybudować osobny most tramwajowy po zachodniej stronie Mostu Trzebnickiego. Ale to już temat na inny odcinek wymienionego przeze mnie serialu ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.