Biznes
Nie tylko wspinaczka i narciarstwo – jakie sporty można uprawiać w górach?
Góry to jeden z ulubionych kierunków wszystkich tych, którzy lubią aktywny wypoczynek. Latem szlaki zapełniają się turystami zdobywającymi bardziej i mniej popularne szczyty. Zimą stoki pękają w szwach od pasjonatów narciarstwa i snowboardingu. Ale góry mają do zaoferowania znacznie więcej. Piękne krajobrazy, czyste powietrze i kontakt z naturą zachęcają również sportowców uprawiających inne dyscypliny – tak zawodowo, jak i hobbystycznie. Sprawdź, co jeszcze można robić w górach i dowiedz się, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort.
Trekking – różne oblicza górskich wędrówek
W potocznym rozumieniu trekking oznacza przemierzanie górskich szlaków. W rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – definicja słownikowa określa trekking jako wędrówkę w trudnych warunkach terenowych (niekoniecznie górskich). Tym właśnie różni się od hikingu, czyli od mniej forsujących wypadów na łono natury. Wejście na Gubałówkę to zatem hiking. A na Rysy? Tak naprawdę granica jest umowna, ponieważ dla różnych osób „trudne warunki” oznaczają coś zupełnie innego.
Wśród wielbicieli sportów outdoorowych przywykło się uważać, że trekking to wyprawa górska z plecakiem, przeważnie uwzględniająca przynajmniej jeden nocleg w terenie. Od razu warto więc zaznaczyć, że nie jest to sport dla wszystkich – a na pewno nie od razu. Do noszenia namiotu i śpiwora oraz spania pod gołym niebem trzeba przywyknąć – najlepiej podczas nieco mniej ambitnych wycieczek.
W trakcie planowania trekkingu kluczową rolę pełni odzież. Ubrania muszą zapewniać komfort termiczny i wymianę gazową, skutecznie odprowadzać wilgoć na zewnątrz, chronić przed wiatrem i deszczem, a jednocześnie nie mogą być zbyt ciężkie ani krępować ruchów. Praktyczny poradnik na temat tego, jak się ubrać na trekking, znajdziesz pod tym linkiem: https://attiq.net/blog/post/jak-sie-ubrac-w-gory-trekking.html.
Bieg górski – tylko dla hardkorów?
Jedni pod górę ledwo wchodzą, inni są skłonni nawet pod nią wbiegać. Zdolność do uprawiania biegów górskich stanowi połączenie indywidualnych predyspozycji, determinacji, preferencji oraz warunków terenowych. Jedno jest pewne – bieg górski zdecydowanie różni się od joggingu w parku.
Przede wszystkim nasze ciało musi radzić sobie z ekstremalnymi warunkami. W trakcie podbiegania serce, układ krążenia i układ oddechowy pracują na najwyższych obrotach, a my musimy pamiętać o kontrolowaniu oddechu, aby nie doszło do niebezpiecznej hiperwentylacji. Zbieganie jest natomiast wielkim sprawdzianem dla stawów. Oczywiście w nierównym, często śliskim terenie, zdecydowanie łatwiej o kontuzję, dlatego biegacz górski powinien zawsze mieć przy sobie miniapteczkę ze środkami opatrunkowymi.
Jeśli lubisz jogging, a Twoje rezultaty „na płaskim” są naprawdę dobre, możesz pokusić się o spróbowanie biegania po trasach górskich. Zadbaj o oddychające, odprowadzające wilgoć ubranie oraz o stabilne buty gwarantujące świetną przyczepność. Po więcej cennych rad zajrzyj tutaj: https://attiq.net/blog/post/przygotowanie-do-biegu-gorskiego.html.
Kolarstwo górskie – jak nie zrobić sobie krzywdy?
Masz ochotę na jeszcze bardziej wyzywające przeżycia, niż bieganie w górach? Zabierz z sobą rower! Kolarstwo górskie wymaga ogromnego skupienia, sprawności fizycznej, realnego oceniania swoich możliwości, solidnego przygotowania treningowego, ale też zamiłowania do ryzyka. Podjazd pod górkę nawet na szosie bywa trudny, a co dopiero, gdy musisz pokonać znacznie większe wzniesienie o niejednolitej powierzchni? Również zjazdy są potencjalnie bardziej niebezpieczne.
Kask jest absolutnie niezbędny – nawet taki z ochroną na szczękę. Odzież rowerowa do kolarstwa górskiego także różni się od tej, którą założymy na ulicę. Nie musi tak szczelnie przylegać do ciała, powinna natomiast częściowo zamortyzować upadek czy przejąć na siebie smagnięcie gałęzi albo odprysk kamieni spod kół. Aby mieć pewność, że kupujesz profesjonalne ciuchy, które wytrzymają te ekstremalne warunki, wybierz sprawdzony sklep sportowy online oferujący własne produkty i cieszący się zaufaniem klientów.
Joga – inny wymiar górskiej aktywności
Lubisz niezwykłą atmosferę gór, ale nie przepadasz za sportami wyczynowymi czy treningiem siłowym albo aerobowym? Na szczęście masz do dyspozycji alternatywne aktywności. Należy do nich praktyka jogi.
To rozciąganie ciała, wymagające opanowania systemu póz, zwanych asanami, a także szczególnego skupienia, niesie z sobą liczne korzyści zdrowotne oraz emocjonalne. Wystarczy mata, darmowa lekcja on-line i możesz zaczynać, relaksując ciało i umysł z górską panoramą przed oczami.
Tagi: góry, sport, turystyka, ubranie
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Najpiękniejsze centrum handlowe Wrocławia będzie dużo większe. Trwa budowa drugiej części
19149 -
Wrocław: Magnolia Park sprzedana. Kupili ją inwestorzy z Republiki Południowej Afryki
11176 -
W słynnej wrocławskiej fabryce pracę straci 600 osób
4648 -
Będą zwalniać na Dolnym Śląsku. W tych branżach najwięcej
1265
Najczęściej komentowane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert