Wiadomości
Nowe narodziny we wrocławskim zoo. Po trzyletniej przerwie [ZDJĘCIA]
Po trzech latach przerwy we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym przyszły na świat gnu białobrode. To święto, bo w 28 ogrodach zoologicznych żyją w sumie zaledwie 164 osobniki, a liczebność w naturze maleje drastycznie.
Zmiana klimatu, rozwój rolnictwa i przemysłu oraz kłusownictwo powodują drastyczne zmniejszanie się migrujących stad antylop, zebr, gazel i żyraf, które każdego roku przemierzają ogromną część Afryki. Obecnie szacuje się, że w naturze pozostało 6-8 tys. osobników gnu białobrodych.
Zobacz także
Jedynym ogrodem w Polsce, gdzie można zobaczyć antylopy gnu białobrode, jest ten we Wrocławiu. Mieszka tu od 4 lat pięć osobników, samiec Jan oraz samice - Eefje, Elsa, Romi i Two-one. Pierwsze młode urodziły się w 2017 roku, a na kolejne trzeba było poczekać do teraz, czyli trzy lata. Dwójka gnu białobrodych przyszła na świat 26 maja i 9 czerwca, a ich matkami są Eefie i Romi.
- Ten gatunek to rzadkość w ogrodach, bo są trudne w hodowli. Przede wszystkim trudno stworzyć stado hodowlane, czyli małą, zgodną grupę. Po drugie są bardzo płochliwe, a kiedy uciekają po prostu gnają przed siebie. Po trzecie, są to duże, bardzo szybkie i niebezpieczne antylopy, które potrafią zaatakować, więc nieustannie trzeba się mieć przy nich na baczności. Niemniej są to piękne zwierzęta, niezwykle zgrabne, z bardzo ciekawym umaszczeniem, nadzwyczaj silne i wytrzymałe, a do tego są symbolem wielkiej migracji zwierząt w Afryce – mówi Łukasz Karolik, opiekun zwierząt kopytnych z wrocławskiego zoo.
Gnu białobrode (Connochaetes taurinus albojubatus) to gatunek antylopy, wyróżniający się białymi włosami na brodzie i podgardlu. Mają brunatnoszare ubarwienie z charakterystycznymi pręgami na bokach i szyi. Jest to duża antylopa, osiągająca 1,3 m wysokości w kłębie i masę do 250 kg. Do tego potrafi bardzo szybko biegać – do 80 km na godzinę.
W środowisku naturalnym występuje na dużym obszarze - od północnej Tanzanii do środkowej Kenii, do równika na południu i do Wielkich Rowów Afrykańskich na zachodzie. Żyje w bardzo dużych stadach razem z zebrami, żyrafami i gazelami. W poszukiwaniu pokarmu wspólnie pokonują tysiące kilometrów i jest to jedna z największych wędrówek na Ziemi. Żywi się roślinnością sawanny.
Ciąża trwa u nich około 8 miesięcy. Młode rodzą się zwykle w lutym, w ciągu zaledwie trzech tygodni, podczas przerwy w Wielkiej Migracji, gdzieś w Serengeti. Szacuje się, że przychodzi wówczas na świat nawet 500 tys. gnu, w tym białobrodych. Młode zdolne są do podążania za matkami nawet już w 15 minut po narodzinach. Żyją zwykle ok. 20 lat. Podobno nazwa tego gatunku pochodzi od wydawanego przez nie chrząkania i charczenia, które brzmi jak „gnu gnu”.
Tagi: zoo, wrocławskie zoo, ZOO WROCŁAW, narodziny, nowi mieszkańcy, gnu, gnu białobrode, wrocławski ogród zoologiczny
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Tak zmarł młody inżynier, którego martwego znaleziono w fosie we Wrocławiu. Są nowe infromacje
262750 -
Życzenia noworoczne 2023 - wyślij znajomym najlepsze życzenia noworoczne [31.12.2022 - 1.01.2023]
82639 -
10 wsi pod Wrocławiem, które pogonią PiS gdzie pieprz rośnie
68659 -
Tak powstaje droga z Wrocławia do Czech. Otwarcie jeszcze w tym roku
67419 -
Życzenia noworoczne - bardzo fajne życzenia na rok 2023 - gotowe do wysłania [31.12.2022]
63084
Najczęściej komentowane
-
Po Wrocławiu będzie jeździł tramwaj "Krzysztof Balawejder"? Jest oficjalny wniosek
6 -
Mosty Pomorskie spóźnione o miesiąc. Zamiast je otworzyć, prezydent robi na nich... potańcówkę
4 -
Wrocław: Chaos na Trzebnickiej. Piesi nie mogli przejść na "zielonym"
4 -
Pralnie we Wrocławiu - ile kosztuje pralnia samoobsługowa?
3 -
Wypadek na autostradzie A4. Zderzyły się trzy pojazdy
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert