Wiadomości

Nowe przejście Świdnickie gotowe. W sobotę otworzą podziemny tunel i przystanki tramwajowe

2016-02-12, Autor: Tomek Matejuk
Dobiega końca przebudowa przejścia podziemnego na ulicy Świdnickiej. W sobotę 13 lutego do użytku zostanie oddany nowy tunel - przejście zwężono do czterech metrów, bo w podziemiu znajdzie się też księgarnia. Również w sobotę tramwaje zaczną zatrzymywać się na nowych przystankach nad przejściem.

Reklama

Kończy się trwająca od początku 2015 roku przebudowa przejścia podziemnego na ulicy Świdnickiej. Pierwotnie zapowiadano, że całe przedsięwzięcie będzie gotowe w listopadzie zeszłego roku, ale ten termin nie został dotrzymany.

 

Pierwszym elementem całego przedsięwzięcia, który został oddany do użytku, jest nowe, naziemne przejście dla pieszych przez ulicę Kazimierza Wielkiego.

 

Od kilku tygodni gotowe są też nowe, podwójne przystanki tramwajowe. Teraz wreszcie zaczną zatrzymywać się tam tramwaje.

 

- W sobotę 13 lutego zostanie uruchomiony przystanek "Świdnicka" przy skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej w trasie przejazdu tramwajów linii 3, 4, 10, 23 i 33 - informuje Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.

 

>Zobacz więcej zdjęć nowego przejścia podziemnego na ulicy Świdnickiej

 

 

Przypomnijmy, że przystanek tramwajowy "Świdnicka" został wyłączony z ruchu pod koniec maja zeszłego roku - zastąpił go nowy przystanek na wysokości ulicy Zamkowej, który - jak już donosiliśmy - po uruchomieniu przystanku przy przejściu Świdnickim będzie pełnił funkcję awaryjną.

 

- Obsługa przystanku "Zamkowa" zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego, Zamkowej i Gepperta zostanie zawieszona. Będzie to przystanek czasowy/zastępczy jako szybkie wyprowadzenie ruchu z centrum podczas dużych imprez na placu Wolności, w Rynku czy Narodowym Forum Muzyki. Przystanek nie zostanie włączony do stałego rozkładu jazdy tramwajów na ul. Kazimierza Wielkiego - potwierdza Małgorzata Szafran.

 

Węższy tunel podziemny i księgarnia

 

Również w sobotę 13 lutego pieszym zostanie udostępnione przebudowane przejście podziemne. Od samego początku całego przedsięwzięcia w magistracie zapowiadali, że w podziemiu znajdzie się także galeria sztuki.

 

- Przejście tunelem będzie zwężone do 4 metrów i w trochę innej formule, gdyż w jego części znajdzie się galeria sztuki dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Do galerii będzie można zjechać windą - wyjaśniała Małgorzata Szafran.

 

Na ostatniej prostej koncepcja się jednak zmieniła. W podziemiu powstanie księgarnia.

 

- Giną księgarnie na Świdnickiej, spada czytelnictwo, a galerii sztuk plastycznych w tej części miasta jest coraz więcej. Stąd taka decyzja - tłumaczy Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury w magistracie, pomysłodawca stworzenia w przejściu księgarni.

 

Wciąż jednak nie wiadomo, kto będzie zarządzał podziemną księgarnią.

 

Wiat przystankowych z włókna szklanego nie będzie

 

Zgodnie z koncepcją przebudowy przejścia Świdnickiego, nad zabudowanym przejściem podziemnym miały pojawić się wiaty przystankowe z prętów z włókna szklanego, imitujące budynki, które niegdyś stały w tym miejscu.

 

- To będzie taka instalacja szklista, która stanie się pewnym znakiem Europejskiej Stolicy Kultury i będzie bardzo ładnie podświetlona - zapewniał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

 

Zapowiadano, że budowa instalacji ma zostać zrealizowana w trzecim etapie całego przedsięwzięcia. Na razie jednak z tej części inwestycji zrezygnowano.

 

- Po dokonaniu analiz na razie odłożyliśmy realizację trzeciego etapu ze względu na inne pilniejsze potrzeby inwestycyjne w mieście - tłumaczy Małgorzata Szafran.

 

Kierowcy nie stracą

 

Urzędnicy tłumaczą, że zrealizowana inwestycja w żaden sposób nie zmieni sytuacji kierowców. Dalej będą trzy pasy ruchu na nitce północnej i południowej, nie zmienią się także znaki pionowe.

 

- Wyjątkiem jest likwidacja zatoki przystankowej na wysokości Baru Barbara. Jednak będzie to mieć minimalny wpływ na ruch samochodowy. Zamiast w zatoce, autobus linii K będzie się zatrzymywał na wyznaczonym na jezdni miejscu. Kierowcy nie powinni w zasadzie tego odczuć, gdyż autobus K to jedyna linia dzienna, która się tam zatrzymuje. Zasadniczo nie zmienią się długości cykli świetlnych. Pozostaną również wszystkie obecne pasy ruchu - zapewnia Małgorzata Szafran.

W magistracie podkreślają, że wszelkie działania wokół przejścia Świdnickiego są prowadzone zgodnie z uchwaloną w 2013 roku Polityką Mobilności dającą priorytet pieszym do poruszania się w poziomie ulicy. Dodają, że przebudowa przejścia jest kolejnym elementem aktywizacji ul. Świdnickiej.

 

Wykonawca - firma Pro-Tra Building - za wszystkie prace zainkasuje niespełna 13 mln złotych.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Maciej 2016-02-12
  12:18:03

  0 10

  Z jednej strony dobrze, że w końcu powstało normalne naziemne przejście, z drugiej strony niepotrzebnie zostawiono ten podziemny tunel i źle, że postał przystanek w takiej formie.

 • ~komentator 2016-02-12
  14:07:27

  1 0

  Następny debil wrocławski się wypowiada powyżej :(

 • ~Maciej 2016-02-12
  16:59:18

  1 0

  Cóż za kultura osobista. Mama Cię źle wychowała.

 • ~ 2016-02-12
  20:14:54

  5 0

  Zgadzam się z Komentatorem.

  Przecież przejście podziemne jest o wiele lepsze od tego przejścia nadziemnego

 • ~Maciej 2016-02-12
  21:09:18

  0 4

  A gdzie jest przejście "nadziemne"? Poza tym "o wiele lepsze", bo... czekam na argumentację.

  Bo pomijając kwestie urbanistyczne, to sami piesi "nogami" zdecydowanie wybierają przejście naziemne: http://www.zm.org.pl/?a=targowa_zabkowska-pomiar-161

 • ~komentator 2016-02-13
  10:33:36

  0 2

  Po pierwsze to kultura jest ale miejsc dla idiotów już nie ma :) A po drugie przejście podziemnie jest lepsze w każdym calu chociażby nawet przechodząc przez to przejście spalamy więcej kalorii co w przypadku powrotów z jarmarku jest świetną sprawą :)

 • ~Maciej 2016-02-13
  18:53:36

  0 3

  Heh, genialna argumentacja na zasadzie "ja chcę". Z taką argumentacją to możesz sobie w domu decyzje podejmować. Planowanie miasta pozostaw osobom mądrzejszym od ciebie.

 • ~złośliwiec 2016-02-13
  22:23:15

  1 0

  Siedzi taki debil non stop na tym portalu i podnieca się komentowaniem. Przejście podziemnie jest o niebo lepszą sprawą niż naziemne. A ty Macieju debilu wrocławski do budy.

 • ~Maciej 2016-02-14
  09:57:07

  0 5

  No już już cichutko, wszystko będzie dobrze, no pewnie, że podziemne przejścia są najlepsze, a naziemne fe. W każdym razie niezmiennie od twoich preferencji chłopczyku, przejście naziemne się pojawiło, w tym roku pojawią się przejścia również na pl. Grunwaldzkim, a w ciągu 3-4 lat cała trasa w-z zostanie zlikwidowane. To jest pewne i nie masz na to żadnego, najmniejszego wpływu internetowy cwaniaczku.

 • ~tataRafala 2016-02-14
  11:31:41

  2 0

  Rafał (login Maciej), no już wiemy, że na Ciebie nie ma nic wpływu i zrobisz jak kononowicz, że niczego nie będzie.

 • ~złośliwiec 2016-02-14
  13:25:28

  1 0

  Macieju Twoja matka pewnie do dzisiaj żałuje że cię nie wyskrobała. Łączymy się z nią w bólu i serdecznie współczujemy.

 • ~Maciej 2016-02-14
  14:00:20

  0 1

  tataRafała -> Rafał o takich sprawach na szczęście nie decyduje. To są decyzje osób znacznie bardziej kompetentnych - urbanistów. Tendecja przywracania przestrzeni pieszym zachodzi i zachodzić będzie na całym świecie i rozwój będzie szedł właśnie w tym kierunku i w kierunku rozwoju komunikacji zbiorowej kosztem indywiduwalnej. złośliwiec -> z takimi tekstami to na forach onetowych sobie wyskakuj, to bardzo bohaterskie być odważnym w internecie, współczuję

 • ~x 2016-02-20
  15:03:10

  1 0

  Powinien powstać tunel podziemny dla aut a górą tylko tramwaj oraz ogromna przestrzeń dla pieszych. Auta by nie stały na światłach produkując tyle spaln. Piesi nie stali by na światłach.

 • ~Trarch 2016-03-04
  10:35:38

  0 0

  Głowna ulica miasta, jaką jest Świdnicka, przeprowadzona w y łą c z n i e przez podziemne przejście, to był poważny błąd. I dobrze, że to naprostowano. Pozostawienie węższego przejścia pod ziemią - nie jest złe. Jest do wyboru - idę górą lub dołem. Ale ta strefa - wprawdzie na nowo uporządkowana - nadal wygląda tak samo jak poprzednio. Po co był ten konkurs?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Najlepszy kandydat na senatora z okręgów wrocławskich to:


Oddanych głosów: 1833