Biznes
Nowoczesny system poprawi bezpieczeństwo na linii kolejowej Wrocław-Poznań
Prace modernizacyjne na linii Wrocław – Poznań to nie jedyne działania, jakie PKP PLK podejmuje w celu poprawy jakości połączeń między tymi miastami. Spółka podpisała umowę na uruchmienie na wrocławsko-poznańskim odcinku linii E 59 nowoczesnego systemu ERTMS/ETCS na poziomie 2. Inwestycja ta ma poprawić bezpieczeństwo ruchu pociągów.
Przedstawiciele PKP PLK zapewniają, że wdrożenie systemu oprócz zwiększenia bezpieczeństwa, usprawni zarządzanie ruchem kolejowym, ułatwi obsługę pociągów pasażerskich i towarowych oraz ruch aglomeracyjny. Wprowadzenie zunifikowanego systemu pozwoli także pociągom, poruszającym się po europejskich liniach kolejowych, na swobodne przekraczanie granic, bez konieczności wymiany urządzeń lub lokomotyw.
Zobacz także
Wdrożenie systemu jest szczególnie ważne na linii Wrocław – Poznań, która leży na międzynarodowej trasie E 59, łączącej Skandynawię z Europą Środkowo-Wschodnią i Bałkanami.
W ramach budowy systemu ETCS 2 na na odcinku Wrocław – Poznań przewiduje się wyposażenie linii w nowoczesny system i urządzenia sterowania ruchem kolejowym na ponad 162 kilometrach linii dwutorowej i 17 stacjach.
Dzięki systemowi ETCS, lokalizacja i prędkość pociągów są na bieżąco weryfikowane m.in. przez umieszczone w torach czujniki, tzw. eurobalisy, które przesyłają sygnały o zmianach na trasie do wyposażonej w komputer lokomotywy (eurokabiny). Informacje, wraz z danymi o warunkach przejazdu, dopuszczalnej prędkości i położeniu innych pociągów, trafiają na pulpit maszynisty. Kierujący pociągami mają wszystkie szczegóły niezbędne do bezpiecznego prowadzenia składu. System nie ogranicza się tylko do przekazywania kierującym pociągami bieżących danych. Jego zadaniem jest także „kontrola” pracy maszynisty i w przypadku zignorowania ostrzeżeń, automatyczne dostosowanie prędkości pociągu do panujących warunków.
W ramach podpisanej umowy w trzech lokalnych centrach sterowania ruchem kolejowym (Wrocław Popowice, Leszno i Poznań II) zostaną zamontowane komputery RBC, umożliwiające wysyłanie do pociągów sygnałów, za pośrednictwem kolejowej sieci GSM-R.
Koszt zaprojektowania i budowy systemu to 87 mln zł (netto). 85% tej kwoty pokryją środki z Unii Europejskiej. Termin realizacji umowy to 61 miesięcy. Wykonawcą prac w systemie „projektuj i buduj” jest firma Bombardier Transportation.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Pustki w Pasażu Zielińskiego. Starzy poszli na emerytury, młodzi nie widzą perspektyw
9217 -
Tu we Wrocławiu powstają nowe dyskonty i centra handlowe
7690 -
Potężna, egzotyczna sieć handlowa wchodzi do Polski. Kiedy sklepy we Wrocławiu?
6427 -
Od środy nowe Aldi we Wrocławiu. Na otwarcie zabiera w podróż do USA [GAZETKA]
4023 -
300 uczniów zostanie inżynierami od ochrony środowiska
832
Najczęściej komentowane
-
Pustki w Pasażu Zielińskiego. Starzy poszli na emerytury, młodzi nie widzą perspektyw
7 -
300 uczniów zostanie inżynierami od ochrony środowiska
1 -
Potężna, egzotyczna sieć handlowa wchodzi do Polski. Kiedy sklepy we Wrocławiu?
1 -
"Wow!" Inwestorzy z USA zachwyceni technologiami z Dolnego Śląska
0 -
Tu we Wrocławiu powstają nowe dyskonty i centra handlowe
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy obowiązujący od ponad miesiąca zakaz wstępu na wały powinien zostać zniesiony?
Oddanych głosów: 652