Edukacja i nauka
Noworodek na wegańskiej diecie. Przełomowe wnioski badaczek z Uniwersytetu Medycznego
Prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii UMW
Diety wegańska i wegetariańska stają się coraz popularniejsze. Ich zwolennicy podkreślają stojące za nimi względy ekologiczne i zdrowotne. Młode mamy często jednak słyszą od lekarzy, że taka dieta jest niewskazana w okresie ciąży i karmienia piersią. Opinie lekarzy, dotyczące diet eliminacyjnych podczas laktacji, są bowiem wciąż mocno podzielone. Najnowsze wnioski badaczek z Uniwersytetu Medycznego mogą być w tym względzie przełomowe.
Czy dieta wegetariańska lub wegańska matki dyskwalifikuje ją z karmienia piersią swojego dziecka? Czy diety wykluczające posiłki pochodzenia zwierzęcego stanowią zagrożenie dla prawidłowego rozwoju malucha? Opinie dotyczące diet eliminacyjnych podczas laktacji są wśród środowiska medycznego wciąż mocno podzielone.
Zobacz także
Specjalistki z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii UMW wraz z doktorantką lek. Karoliną Karcz postanowiły zbadać, czym różni się mleko matki-wegetarianki czy weganki od mleka, jakie produkują kobiety nie wykluczające z diety posiłków pochodzenia zwierzęcego.
– Od kilku lat mamy na Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym bank mleka kobiecego, jest on jednak prowadzony według pewnych zasad, które eliminują pewne dawczynie. Przeglądając światowe zalecenia dotyczące donacji mleka kobiecego, Polska jest wciąż jednym z niewielu krajów, w których dieta roślinna jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do oddania mleka – mówi prof. Barbara Królak-Olejnik.
Korzystając z medycznych światowych baz danych, wybrały 13 z prawie 3 tysięcy publikacji na temat wpływu weganizmu na zdrowie przyszłej mamy i poddały je analizie. Dowiodły w ten sposób, że nie ma medycznych przeciwwskazań, aby mamy - weganki i wegetarianki - karmiły piersią swoje dzieci, o ile właściwie bilansują swoją dietę i dbają o odpowiedną suplementację.
– Nasz przegląd systematyczny wykazał, że wszystkie matki bez względu na stosowaną dietę (niewegetariańską, wegetariańską czy wegańską) produkują mleko o porównywalnej wartości odżywczej. Kilka różnic przypisuje się przede wszystkim profilowi kwasów tłuszczowych i stężeniom niektórych mikroskładników, zwłaszcza witaminy B12, która nie występuje w pokarmach pochodzenia roślinnego – wyjaśnia lek. Karolina Karcz.
Żywienie i odpowiednia suplementacja mają więc istotny wpływ na skład mleka kobiecego, niezależnie jednak od tego czy przyszła mama uwzględnia w swojej diecie mięso i posiłki pochodzenia zwierzęcego czy też nie. Co więcej, jak podkreśla prof. Królak-Olejnik, wybory żywieniowe nie powinny również stanowić stałego kryterium wykluczenia kandydatek na dawców w bankach mleka kobiecego.
Czy matka karmiąca piersią powinna zrezygnować z diety wegańskiej?
Oddanych głosów: 773
Tagi: dieta wegetariańska, dieta wegańska, matka, mama, dziecko, ciąża, karmienie piersią, macierzyństwo, dla rodziców, dla mam, zdrowie, medycyna, badania, badaczki, uniwersytet medyczny we wrocławiu, umw
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Jarosław Klimkowski 2021-08-12
11:49:51
Takie składniki jak np. dha - niezbędne do rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka - skrajnie trudno jest dostarczyć w mleku w przypadku diety wegańskiej. Odpowiednie mleko modyfikowane (hipp combiotik itp.) z jego wysoką zawartością jest w takiej sytuacji bardzo potrzebne.