Wiadomości

Nowy plan magistratu: ożywić pl. Solny i ul. Szajnochy tramwajami i przystankami

2011-07-22, Autor: Bartłomiej Knapik
Przystanek tramwajowy na Kazimierza Wielkiego na wysokości ul. Gepperta ma pomóc w ożywieniu pl. Solnego i ulicy Szajnochy tłumaczą urzędnicy. To ma udowodnić, że po wyrzuceniu aut ze sporej części Starego Miasta wrocławianie wciąż będą tam docierać – tylko komunikacją zbiorową.

Reklama

O planach urzędników, aby w ścisłym centrum zbudować nowe przystanki tramwajowe pisaliśmy w ubiegłym tygodniu (przeczytaj o szczegółach). w najbliższych latach pojawią się w ścisłym centrum cztery przystanki: na Świętej Katarzyny przy pl. Nowy Targ, na Krupniczej przy Narodowym Forum Muzyki, na Kazimierza Wielkiego przy Gepperta oraz na Grodzkiej na wysokości Odrzańskiej. Najszybciej powstaną ten na Krupniczej i ten przy Kazimierza Wielkiego – prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.

Pomysł wywołał liczne komentarze, choćby dlatego, że nowe przystanki mogą oznaczać spowolnienie ruchu tramwajowego (przeczytaj o szczegółach), więc miejscy planiści postanowili wyjaśnić skąd ten pomysł.
- Nie wystarczy, żeby tramwaje jeździły szybko, bo one przede wszystkim powinny wozić ludzi. Zaś dla pasażera nie liczy się tylko ile czasu zabierze mu podróż między przystankami, ale liczą go od wyjścia z domu do dojechania na miejsce. Warto więc tak planować przystanki, aby pasażer miał do nich jak najbliżej – tłumaczy Marek Żabiński zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia ds. komunikacji.Jednak to nie jest jedyny powód dla budowy nowych przystanków tramwajowych.
- Przystanek przy ul. Gepperta pomoże ożywić ulicę Szajnochy i południową część pl. Solnego, gdzie w tej chwili piesi nie zapędzają się zbyt często. W tej chwili do Rynku dociera się z tej strony głównie Ruską czy Świdnicką, a po otworzeniu nowego przystanku z okolic muzeum miejskiego będzie tam bliżej – mówi Marek Żabiński.

Pokazane przez urzędników planowane nowe przystanki mają w ich założeniach poprawić dostępność centrum miasta przy pomocy tramwajów. Ma to być alternatywa dla dojazdu na Stare Miasto samochodami, które są i będą krok po kroku stamtąd wyganiane.

Czy to zadziała? Dotychczasowe doświadczenia są pozytywne – po dodaniu dodatkowego przystanku na ul. Szewskiej, na wysokości Wita Stwosza, ten rejon Starego Miasta jest wyraźnie częściej odwiedzany. Czy waszym zdaniem to dobry sposób na ożywienie pl. Solny i ul. Szajnochy?
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~ 2011-07-22
  10:20:12

  0 1

  brzmi sensownie

 • ~zdegustowany 2011-07-22
  10:57:44

  1 0

  "po dodaniu dodatkowego przystanku na ul. Szewskiej, na wysokości Wita Stwosza, ten rejon Starego Miasta jest wyraźnie częściej odwiedzany." - to były jakieś badania przeprowadzone, że ludzi tam więcej?

 • ~Patryk z Wrocławia 2011-07-22
  11:28:04

  0 1

  Pomysł nie jest do końca taki zły, tramwaje powinny jeździć we Wrocławiu wg teorii ,,w centrum dużo przystanków, poza centrum duża prędkość", czyli swoje teoretycze opóźnienia spowodowane dużą liczbą przystanków powinny nadrabiać dużą prędkością tam, gdzie się da. Po wyrzuceniu aut ze Starego Miasta podróżny/mieszkaniec powinien mieć możliwość jak najlepszego dojazdu o ścislego centrum. Szkoda tylko, że zamiast edukować społeczeństwo i rozwijać transport zbiorowy miasto buduje kolejne parkingi podziemne w ścisłym centrum, tak że mało ludzi przesiądzie się z samochodów.

 • ~tu_i_teraz 2011-07-22
  12:00:12

  0 1

  @ zdegustowany: gdybyś korzystał z tego przystanku to widziałbyś, jak duży ruch generuje. Pomimo tego, że 300m w jedną i w drugą stronę też są przystanki.

 • ~inżynier 2011-07-22
  15:06:15

  1 0

  Pan Żabiński sam odsunął tramwaj od Kozanowa. Więc niech teraz nie zatrzymuje go jeszcze!

 • ~benek 2011-07-22
  15:39:24

  0 1

  Skradli mój kolejny pomysł.
  Chyba zacznę patentować jak Frydrych krasnale.

 • ~dweller 2011-07-22
  15:53:25

  0 0

  puścić tramwaj znowu przez Rynek i Sukiennicami pod oknami Wielkiego Bufona. Dać mu zasmakowac normalnego życia mieszkańca: MPK, smrodu, hałasu, kupienia biletu. Bo Wielki Bufon odpływa... za nasze pięniądze, z naszego mandatu i ze swojej obietnicy służenia Wrocławiowi, Wielki Bufon teraz lanserkę w TV w stolycy uprawia. Próżny, denny pajac. A jakby się czepiał to użyć jego wymówki "dla promocji, dla turystów" aby mieli transport wprost pod Ratuszem

 • ~ 2011-07-22
  16:56:15

  0 0

  ~dweller - kto będzie do Ramiszowa budował tramwaj? Panie!

 • ~set 2011-07-22
  18:17:22

  0 0

  No to moze zrobić Starówkowe ZERO na osobnym torze, będzie woził w odkrytym turystycznym wolno i dostojnie zatrzymując się co 200 m pasażerów na gapę, albo za darmo jako promocja miasta. Dla normalnych pasażerów jeżdżących tramwajami i autobusami potrzeba szybkiego środka transportu z jednego końca miasta na drugi. Te 20 km chcemy przejechać w pół godziny i jest nam wszystko jedno czy to trmwaj czy autobus czy metro. Mamy dość spędzania dodatkowych 2 godzin w transporcie miejskim.

 • ~ala 2011-07-22
  23:41:13

  1 0

  Chyba ich popierniczyło. kolejny przystanek i teraz już z Dominikańskiego na Legnicką bedzie się jechało nie 20 minut a 40...masakra, durne pomysły. Może gdyby w komunikacji nie śmierdziało i gdyby była punktualna to jednak więcej osób by z niej korzystało i ta nikła frekwencja niekoniecznie wynika z lokalizacji przystanków...

 • ~mieszkaniec 31 2011-07-27
  22:27:18

  1 0

  Do Patryka, gdzie ty widzisz parkingi w centrum, niedobór siega 3 tys miejsc, ale ich nie bedzie tak postanowili; studenci i dr decydenci, te 200 na Nowym Targu to dla UM, a zlikwidowano ok 1500 w tym [Podwale -300, miał byc Hilton,-100 rej.pl.Solnego, itd] W kwestii nowych przystanków na WZ, nie uda się w ten sposób uzupełnić brakujacych amatorów restauracji po wykluczeniu Solnego z ruchu - to inna klientela, oni pojada do SkyTower. Natomiast trzeba naprawic własne błedy tj. uzupełnic do linii dwutorowej Grodzką a wtedy bedzie realne przekierowanie z rej Drobnera tramwajów na południe do Piaskowej i zamknąć 2 torowy pierścień wokól Rynku, bo tak jest przeciążona W-Z i Krupnicza a to powoduje wydłużenie przejazdu na Kazimierza od Legnicka [sypialnie] do rej.Grunwaldzkiego [nauka i praca] i protesty jn.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.