Wiadomości

Od marca więcej zapłacimy za wodę i ścieki

2011-12-16, Autor: beka
Od 1 marca zapłacimy o 9,9 proc. więcej za wodę i ścieki. Pojawi się także nowa opłata za korzystanie z kanalizacji deszczowej, czyli za śnieg i deszcz. Zgodzili się już na to prezydenccy radni, którzy w Radzie Miejskiej mają większość.

Reklama

Od pierwszego marca mają wejść w życie podwyżki opłat za wodę i ścieki. Jeśli gospodarstwo domowe płaci za jedno i drugie łącznie, to za każdy metr sześcienny zapłaci więcej o 76 groszy, jeśli zaś ma te kwoty naliczane osobno - za wodę zapłaci więcej o 32 gr a za odbiór ścieków 44 gr za każdy metr sześcienny (szczegóły na ilustracji).

Zgodnie z wyliczeniami Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, przy średnim miesięcznym zużyciu wody na mieszkańca w wysokości 3 metrów sześciennych, każdy z nas zapłaci miesięcznie o 2 zł i 28 gr brutto więcej. Także od marca ma się pojawić nowa opłata, wzorowana na poznańskiej, za odprowadzanie ścieków w postaci wód deszczowych i roztopowych. Ma ona zależeć od powierzchni nieruchomości. Za każdy mkw. terenu zajmowanego przez budynek zapłacimy 6 groszy miesięcznie więcej.


Miejskie wodociągi tłumaczą, że potrzebne są pieniądze na nowe inwestycje, takie jak budowa kanalizacji na Polanowicach, Sołtysowicach, Rędzinie, Osobowicach i Ratyniu czy rozbudowa już istniejącej na Pawłowicach, Zgorzelisku, Kowalach, Zakrzowie, Widawie i Lipie Piotrowskiej.

– Oczywiście podwyżka to nic miłego, ale nawet po jej wprowadzeniu we Wrocławiu opłaty będą niższe niż w większości innych miast w Polsce – przekonuje Konrad Antkowiak z MPWiK. – W przyszłym roku więcej będzie się płaciło w Katowicach, Gdańsku, Warszawie, Krakowie czy Poznaniu – dodaje.

– Zgodnie z umową z bankiem, który kredytuje inwestycje MPWiK podwyżka miała wynosić 18 procent. To dzięki restrukturyzacji tego przedsiębiorstwa udało się wynegocjować, że będzie ona wynosić niecałe 10 procent – podkreśla Paweł Czuma, rzecznik prasowy magistratu.

Wprawdzie podwyżki nie zostały jeszcze przegłosowanie przez miejskich rajców, ale prezes MPWiK o potrzebie podwyżki poinformował już radnych prezydenckich. I zyskały poparcie. To zaś wystarczy do ich wprowadzenia.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~set 2011-12-16
  19:27:58

  0 0

  Wybraliśmy w demokratycznych Klub Prezydenta to będziemy mieli różne podwyżki i zadnej krytyki. Rada idzie ręka w rękę z tym co zaproponuje magistrat. Kredyty , podwyżki i coraz mnie pieniedzy ma przecietny Wrocławianin w kieszeni a za to władza funduje sobie fajerwerki, fontanny, tablice, jarmarki. Wszystko ku radosci gawiedzi. A to ze tramwaje brudne, że drogi dziurawe, to nieważne.

 • ~Misiek 2011-12-16
  20:31:03

  0 0

  Super nie ma jak to Klub Rafała Dutkiewicza. Długi, kredyty... i podwyżki dla mieszkańców. Trzeba więcej klaskać prezydentowi - może jakieś miejsce w spółce miejskiej się znajdzie by się nachapać.

 • ~havranek 2011-12-16
  20:45:45

  0 0

  Jedyne co mogę powiedzieć to: a nie mówiłem? Za fanaberie zapłacą nie turyści, nie przyjezdni tylko mieszkańcy.

 • ~ 2011-12-16
  22:01:33

  0 0

  czekam na opłatę aklimatyzacyjną. dla mieszkańców, rzecz jasna, bo turystów należy gościć

 • ~qnik 2011-12-19
  12:34:02

  0 0

  Szkoda, że większość pisze komentarze nie czytając treści: "Oczywiście podwyżka to nic miłego, ale nawet po jej wprowadzeniu we Wrocławiu opłaty będą niższe niż w większości innych miast w Polsce". Ponadto pieniądze z podwyżki nie pójdą na fajerwerki, tylko na rozbudowę MPWiK, ale niektórych to nie obchodzi, uważają, że mieszkaniec wszystko powinien dostawać za darmo. Malkontanci...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.