Wiadomości

Od października nie dowieziesz dziecka samochodem do szkoły. Wrocław promuje rower i hulajnogę

2020-09-21, Autor: bas

We Wrocławiu rusza pilotażowy projekt „Szkolna ulica”. Przez cały październik, w godzinach porannych, przy dwóch szkołach ulice mają być zamykane dla samochodów, po to żeby uczniowie docierali na zajęcia piechotą, rowerem albo hulajnogą. Ma to poprawić bezpieczeństwo, ale też zachęcić wrocławian do codziennego ruchu.

Reklama

„Szkolna ulica” to pomysł Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, który zainspirował się działaniem „Schulstraße” wdrażanym w Wiedniu. Akcja ma polegać na czasowym wyłączaniu wybranych ulic dla ruchu samochodowego. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, pasażerów komunikacji miejskiej oraz użytkowników rowerów i hulajnóg, a także promować zdrowy tryb życia.

– Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, abyśmy wykonywali codziennie podróże piesze na dystans co najmniej 10 tysięcy kroków. To minimalna dawka ruchu pozwalająca utrzymać właściwą kondycję. W przypadku dzieci najbardziej naturalnym sposobem wywiązania się z tego zalecenia jest droga do szkoły. Chcemy ułatwić dzieciom ten ruch i uspokoić obawy rodziców, którzy do tej pory odwozili dzieci pod samą bramę szkoły - skoro nie ma tam już ruchu pojazdów, znika największe zagrożenie. Pozwólmy dzieciom być zdrowymi – tłumaczy Tomasz Stefanicki, zastępca dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności.

Od 1 do 31 października, w dni powszednie rozwiązanie testowane będzie przy dwóch szkołach:

  • Szkoła Podstawowa nr 34 przy ul. Gałczyńskiego (w godz. 7:00 – 7:30 będą zamykane fragmenty ul. Storczykowej i Gałczyńskiego),

  • Zespół Szkół nr 9 przy ul. Krajewskiego (w godz. 7:30 – 8:00 będzie zamykana ul. Krajewskiego).

– Chcemy w ten sposób stworzyć przestrzeń, która będzie przedłużeniem podwórka szkolnego – miejscem spotkań przed lekcjami i rozmów, w którym dzieci poczują się swobodnie i bezpiecznie – wyjaśnia Stefanicki.

Magistrat wyjaśnia, że w otoczeniu szkół pojawią się znaki „zakaz ruchu” oraz bariery nożycowe, które wyznaczą odcinki ulic dostępne tylko dla poruszania się pieszo, rowerem bądź hulajnogą. Wraz z pierwszym dzwonkiem bariery zostaną usunięte, a przejazd innymi pojazdami będzie wznowiony. Przestrzegania nowych przepisów ma pilnować straż miejska.

W trakcie projektu prowadzona będzie także część badawcza. Użytkownicy drogi będą brali udział w ankietach, które mają pomóc w ocenie projektu i ewentualnym kontynuowaniu go.

Czy uważasz, że poranne zamykanie ulic przy szkołach to dobry pomysł?




Oddanych głosów: 1824

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
  • ~Janeczek 2020-09-22
    12:46:49

    22 3

    Bardzo durna inicjatywa naszego pfu mera, jedna z głupszych. Naprawdę w podejmowaniu głupich decyzji Mr. Dzolobolo Sutryk się nazywam niedługo prześcignie tych typków z PIS. Niech zamknie wszystkie ulice i będzie spokój. Przecież tak jest najłatwiej...

  • ~Marek Sk 2020-09-23
    22:56:25

    13 0

    To kiedy są następne wybory? Jeden debilny pomysł goni kolejny i co najgorsze końca nie widać...

  • ~Marta Sadowy 2020-09-24
    08:45:36

    6 1

    Dzień dobry,

    tu Miasto chce zamykać ulice dla lepszego bezpieczeństwa, a jako ciekawostkę podam, że jak ja wystąpiłam z podaniem o namalowanie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Stoczniowej i Paryskiej, którędy dzieci chodzą do szkoły, to decyzja była odmowna.
    Miasto uzasadniło to tym, że jest tam strefa ruchu, więc kierowcy muszą się zatrzymywać -( a że tego nie robią to nikogo już nie obchodzi). Po za tym wskazano, że jest tam bardzo małe natężenie ruchu i powołano się na wykonane pomiary - a co dla mnie jest niezrozumiałe pomiary wykonano w wakacje a nie w roku szkolnym i w godzinach porannych i południowych. Nadmieniam, że po za tym, jakoś na innych ulicach w tej samej strefie są namalowane przejścia dla pieszych i nie kolidują one z przepisami ruchu drogowego...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.