Wiadomości

Od poniedziałku czynny jest całkowicie nowy peron nr 6 na Dworcu Głównym

2011-05-16, Autor: Bartłomiej Knapik
Wchodzi się na niego od ul. Suchej, żeby tam trafić z innych peronów trzeba przynajmniej dwóch minut marszu – Dworzec Główny ma od dziś nowy peron - nr 6. Do końca remontu będzie wspomagał obsługę pasażerów, a potem mają się na nim zatrzymywać szynobusy i pociągi aglomeracyjne.

Reklama

Kolejarze wybudowali go 100 metrów od budynku dworca tymczasowego, obok przystanku MPK, gdzie zatrzymują się autobusy linii 125 i 325. Pasażerowie wchodzą na niego po schodach, ale  przy poręczy zamontowano bowiem specjalną windę dla niepełnosprawnych.

Na razie peron posłuży do obsługi podróżnych do czasu, aż nie zostaną zakończone prace na peronach nr 1, 2 i 3. Na pewno jest bardzo potrzebny, bo z remontem Dworca Głównego jest jak z czeskim filmem: nikt nic nie wie.
Najpierw kolejarze chcą zamykać działający jeszcze tunel od 10 maja do końca remontu, czyli na półtora roku, i wozić pasażerów dookoła dworca autobusem, a potem się okazuje, że  drugi tunel wystarczy żeby był zamknięty do Bożego Narodzenia – tylko nie wiadomo od kiedy.
Podobnie jest z peronami. W listopadzie miały zostać otworzone 5 i 4. „Piątka” wystartowała z półrocznym poślizgiem – poślizg „czwórki” jeszcze się nie skończył. A tu trzeba było zamknąć „trójkę” i właściwie od razu pozostałe perony. Tylko od kiedy i do kiedy – to zagadka.

Dużo więcej wiadomo o tym, co się będzie działo z peronem nr 6 po zakończeniu remontu - ma być wykorzystany przez kolej aglomeracyjną. Marszałek Rafał Jurkolwlaniec zdradził w wywiadzie dla nas, że chce aby kolej aglomeracyjna kursowała na:
- nowy stadion- Pracze Odrzańskie-Wołów,
- Smolec-Kąty Wrocławskie, Leśnica,
- Siechnice-Jelcz-Laskowice lub Sołtysowice-Jelcz-Laskowice.

Czy to dobry pomysł, żeby kolej aglomeracyjna zatrzymywała się właśnie na peronie nr 6? Wielki plus – jeśli będzie stawać na jednym, to z jednego szynobusu łatwiej będzie się przesiąść do drugiego.
Jednak więcej plusów trudno szukać. Okolice wrocławskiego Dworca Głównego to przykład jak nie projektować węzłów przesiadkowych. Zamiast jednego sensownego węzła w okolicach dworca, który autentycznie pomagałby w przesiadaniu się z autobusów, tramwajów i pociągów (naukowcy z Politechniki Wrocławskiej postulowali, aby powstał albo na placu przed Dworcem albo jeszcze lepiej pod wiaduktem) będą cztery różne „węzełki”:
- ten na Borowskiej (bez linii autobusowych jadących Suchą i Swobodną),
- ten na Suchej między dworcem PKP a PKS, który ma powstać tylko nikt nie wie kiedy,
- dla autobusów przy ul. Dworcowej,
- tramwajowy w rejonie skrzyżowania Kołątaja, Piłsudskiego i Peronową.
Oczywiście jedyny punkt, w którym pasażer wychodząc z kolejki aglomeracyjnej mógłby się przesiąść w inny środek transportu nie oddalony o ponad 300 metrów to węzeł między dworcem PKP a PKS – ten sam, który powstanie „docelowo”. Czyli – kiedyś, nie wiemy kiedy, jak będą pieniądze, nie ma konkretnej daty.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~ 2011-05-16
  17:20:30

  0 0

  "Kolejarze wybudowali go 100 metrów od budynku dworca tymczasowego"

  Nie widziałem, że kolejarze sami potrafią sobie budować obiekty...

 • ~ 2011-05-16
  19:26:25

  0 0

  Peron 5 i 6 to kpina. W tym miejscu obecny peron 5 powinien zostac zaorany, a na jego miejscu wybudowac duzy dwustronny peron 5 o takim wygladzie i profilu co perony 1-4 wraz z pelnym zadaszeniem.

 • ~ 2011-05-16
  22:17:32

  0 0

  Czemu peron 5 to kpina? Prezentuje się bardzo dobrze, w a w takiej formie jest wystarczający. 4 i pół długich peronów zupełnie naszemu dworcowi starcza. Kpiną jest peron 6 z tą tragiczną niebieską małą architekturą. Oby nie zdecydowali się go zostawić.

 • ~MamNickMamArgument 2011-05-16
  23:08:11

  0 0

  a takie pytanko techniczne. Co z wózkami i niepełnosprawnymi? Jak mają się tam dostać?

 • ~ 2011-05-16
  23:27:27

  0 0

  Maciej napisał:
  "Czemu peron 5 to kpina? Prezentuje się bardzo dobrze, w a w takiej formie jest wystarczający."

  Macku, to co zrobili i zaprojektowali to oczywiste pojscie po kosztach i na latwizne. Nie chcialo sie tez zrobic dodatkowego wejscia na peron z tunelu tylko trzeba biegac na okolo. Pisanie, ze cos w takiej formie jest wystarczajace to krotkowzrocznosc i glowny problem Wroclawia jesli chodzi o komunikacje, drogi i kolej. To ze teraz wystarcza nie znaczy ze wystarczy w niedalekiej przyszlosci, zwlaszcza ze miasto sie tak szybko rozwija. Myslac o przyszlosci, we Wroclawiu budowali chyba tylko Niemcy i gdyby nadal taki stan rzeczy byl utrzymany, mielibysmy w tym miescie juz dawno metro. Co z tego tez ze peron 5 sie ladnie prezentuje jak nie pasuje do calosci dworca? Widac wyraznie ze JAKOŚ a nie JAKOŚĆ jest tu podstawowym kryterium.

 • ~ 2011-05-16
  23:35:33

  0 0

  Ależ ja mówię o peronie 5, że jest wystarczający. Całkiem ładnie go zrobili. Peron 6 jest tandetnie zrobiony, bo to tymczasówka. Mimow wszystko mogli się bardziej postarać. Jeżeli 6 peron się faktycznie sprawdzi to z tego co słyszałem wybudują go od nowa w porządnej wersji.

 • ~JL_Warszawa 2011-05-17
  11:05:31

  0 0

  No! A jak już będą pociągi aglomeracyjne to ja proponuję skasować autobus 125 i zostawić tylko 325. Zaraz urzędnicy wymyślą, że jak wysiada 300 osób z pociągu to to powoduje zagrożenie i lepiej by pasażerowie szli 15 minut w kierunku dalszych przystanków!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.