zamknij

Wiadomości

Odcinek AOW - od autostrady do lotniska - przejezdny od soboty

2011-05-03, Autor: Bartłomiej Knapik
Już wiemy: w sobotę, pół roku później niż pierwotnie obiecywano, ale kto by tam teraz pamiętał jak się drogowcy tłumaczyli zimą, odcinek autostradowej obwodnicy Wrocławia między Kobierzycami a węzłem Lotnisko, będzie otwarty. Tyle że, tak jak ostrzegaliśmy, do czasu zakończenia budowy całej AOW nie będzie się dało na nią wjechać z autostrady A4, a urzędnicy i drogowcy zdążyli się pokłócić o to, czy czwartek jest lepszy od soboty.

Reklama

Skąd wiemy, że w sobotę, skoro Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad mówi czwartek, a urząd miasta – weekend? To proste: miejscy urzędnicy poinformowali, że nowa organizacja ruchu na rondzie Pileckiego zacznie obowiązywać od 7 maja - „otwarcie węzła AOW w ul. Granicznej oznaczać będzie zmianę pierwszeństwa przejazdu na rondzie znajdującym się u zbiegu ulic Granicznej, Mińskiej i Strzegomskiej. Po uruchomieniu węzła pierwszeństwo przejazdu będą miały pojazdy wyjeżdżające z Granicznej na rondo w stosunku do pojazdów wyjeżdżających z ulicy Mińskiej.”
A w mieście ruchem zarządza prezydent – i bez zgody magistratu nie da się otworzyć obwodnicy. Tymczasem pracownicy Generalnej Dyrekcji i urzędu miasta zrobili sobie na łamach mediów przepychankę – czy otworzyć ten odcinek obwodnicy najszybciej jak tylko się da, czyli w czwartek (jak chciałaby GDDKiA), czy może jak zazwyczaj – w weekend, „aby dać kierowcom – tym ze Strzegomskiej - czas na przyzwyczajenie się” (jak chciałby magistrat).

Nie nam rozstrzygać czy samorząd, czy może drogowa administracja podlegająca ministerstwu „jest bardziej...” jednak dwa argumenty do nas trafiają:
- skoro czekaliśmy pół roku to dwa dni to nie dużo,
- pierwszego dnia, a nawet drugiego, można się spodziewać, że na obwodnicy pojawi się wielu kierowców, którzy „będą chcieli zobaczyć, jak to wygląda”. Obwodnica ich przetrzyma, ale Graniczna, a zwłaszcza Strzegomska w dzień roboczy w godzinach szczytu – niekoniecznie.To, że nie będzie się dało do otwarcia całej obwodnicy (podawane terminy są różne – od lipca do października) wjechać na nią z autostrady A4 nie jest tajemnicą przynajmniej od sierpnia ubiegłego roku. Właśnie tedy pisaliśmy, że na tym odcinku będzie na AOW obowiązywał zakaz wjazdu pojazdów cięższych niż 12 ton – a kierowca będzie mógł wjechać do miasta od południa z kierunku Magnice (krajową „ósemką”), ale nie skręcić z autostrady.
- Nie chcemy, żeby cały ruch przeniósł się od razu na ulice, które nie są na to gotowe – tłumaczyła nam już w sierpniu Elwira Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej ds. Zarządzania Inwestycjami we wrocławskim urzędzie miasta. Dokładnie chodzi o Graniczną, Strzegomską i wiecznie zatkane rondo Pileckiego (przy Mińskiej). - Taki wjazd będzie możliwy z drogi krajowej nr 8. Normalnie za to będzie się dało wyjechać z Wrocławia na południe – dodaje.

Oczywiście grupa niezadowolonych z tego, że jadąc z jednego kierunku (np. Kłodzka) wjedziemy obwodnicą do Wrocławia, ale już z np. z Jeleniej Góry czy Zgorzelca – nie. Tyle, że argument miejskich urzędników jest mocny: Strzegomska więcej aut raczej nie przejmie, a do czasu otworzenie północnego odcinka AOW to tą ulicą jechałby cały tranzyt.

Wciąż nie wiadomo natomiast, kiedy gotowa będzie cała obwodnica. W połowie marca gdy rozpoczęto montować wanty na moście rędzińskim, opóźnienie budowy wynosiło już grubo ponad miesiąc (licząc tylko ostatnie miesiące). Pewne jest, że obwodnica nie będzie przejezdna w czerwcu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad mówi: otworzymy ją w wakacje. Wszystko zależy jednak od pogody: przypomnijmy, że potrzeba dodatnich temperatur i wiatru poniżej 36 kilometrów na godzinę. Bo wciąż nikt nie tłumaczy czy chodzi o wakacje uczniów czy studentów.Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~ 2011-05-02
  23:06:40

  0 0

  Ech, czy naprawdę do każdego Waszego filmiku musicie dokładać jakąś kiczowatą muzyczkę w midi?

  Rozumiem, że to może jakoś po znajomości, albo autorem jest któryś z redaktorów, ale bez przesady, no. To jest tandeta straszna, aż uszy więdną jak się ogląda.

 • ~ 2011-05-03
  13:03:19

  0 0

  Brawo za SZCZEGOMSKĄ:
  "Obwodnica ich przetrzyma, ale Graniczna, a zwłaszcza Szczegomska w dzień roboczy w godzinach szczytu – niekoniecznie."

 • ~ 2011-05-03
  13:11:04

  0 0

  "Szczegomska" hihihihih fail -_-
  Muzyka faktycznie okropna

  Mam nadzieję ze wreszcie dojazd na lotnisko będzie oznaczony a nei jak do tej pory trudno trafić jak ktoś nie jest z opkolicy i nie bywa tam często

 • ~ 2011-05-03
  13:55:00

  0 0

  nie otworzony tylko OTWARTY!!!!!!!!!

 • ~ 2011-05-03
  14:09:20

  0 0

  "Właśnie tedy pisaliśmy" tedy? moze chodzi o Teddy???

 • ~ 2011-05-03
  15:54:31

  0 0

  Takie pytanie, żebym faila nie zaliczył. Będzie się dało od soboty z AOW na A4 zjechać?

 • ~ 2011-05-03
  17:02:53

  0 0

  Tak - od soboty z AOW zjeżdża się w każdą stronę

 • ~ 2011-05-03
  19:21:43

  0 0

  Da się również i z A4 na AOW, ale wymagać to będzie małego kombinowania(jak to zawsze w PL przeciw absurdom urzędników)- jadąc A4 trzeba kierować się na Kudowę Słonę i na pierwszym zjeżdzie skręcić, następinie na rondzie zawrócić i pojechać na Wrocław. Może wydawać się, że za dużo kombinowania(zajmie z 5 minut), ale jak ktoś jedzie na lotnisko i postoi w korkach na Karkonoskiej, będzie jeżdził rozwaloną Avicenny to straci dużo więcej czasu, nerwów, paliwa a tak śmignie raz dwa. Na pewno po jakimś czasie wielu kierowców, dojeżdżających codziennie skorzysta z tego rozwiązania.

 • ~ 2011-05-03
  21:43:36

  0 0

  I tak tym sposobem daawno już otwarty odcinek Magnice - A4 stanie się wreszcie potrzebny.

 • ~ 2011-05-04
  19:42:49

  0 0

  a byłeś kiedyś na nim, że piszesz "wreszcie potrzebny"? Dzięki temu "kawałkowi" TIR-y omijały Bielany jadąc do centrów handlowych. Również pełni to rolę "krótszej" drogi do Tyńca.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy przed kolejnymi wyborami uwierzysz w nowe obietnice Jacka Sutryka?Oddanych głosów: 1011