Wiadomości
Odkrywamy Wrocław: Park Nowowiejski
Na początku XX wieku ocalały staw wraz z okolicą przekształcono w park miejski. Już wcześniej, bo na przełomie XVIII i XIX wieku okolica ta była atrakcyjnym miejscem spacerowym dla mieszkańców miasta. W latach 1905–1907 ukształtowano pięciohektarowy teren – pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Nowowiejską, Wyszyńskiego i Prusa – w miniaturę parku krajobrazowego ze wszystkimi typowymi dla niego elementami: stawem, sztucznym wzniesieniem (powstałym dzięki pogłębianiu stawu), polanami, skupiskami drzew i krzewów.
Szczególnie atrakcyjne – śródmiejskie usytuowanie parku ozdabiają trzy wspaniałe dominanty. Neogotycki kościół św. Michała Archanioła wybudowany w latach 1862–1871 według projektu Alexisa Langera, gmach Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (dawnej mieściła się tu Szkoła Rzemiosł Budowlanych i Wyższa Szkoła Budowy Maszyn) zbudowany w latach 1900–1904 według projektu Karla Klimma oraz Szkoła Podstawowa nr 1 (wraz z sąsiednim przedszkolem) – dawna szkoła ludowa zbudowana w latach 1898–1904 według projektu Richarda Plüddemana, Hermana Froböse i Heinricha Blessa.
Gmach szkoły ludowej stanowił na początku XX wieku północną granicę zabudowy tej części miasta. Dalej znajdowały się już tylko ogrody działkowe i północne koryta Odry. Zabudowa osiedlowa przy okolicznych uliczkach (Jaracza i Daszyńskiego) zaczęła pojawiać się dopiero w latach 30. XX wieku.
W parku Tołpy rośnie buk pospolity (w odmianie zwisłej i stożkowej), strączyn żółty (rzadki w polskich parkach: pochodzi z południowo-wschodnich obszarów Ameryki Północnej i rośnie w dolinach górskich rzek i strumieni, popularny w Apallachach). W parku znajdziemy również perełkowiec japoński, lipę amerykańską, topole szare i wierzby białe. Małą wyspę na stawie upodobały sobie kaczki, środek zbiornika zdobi fontanna, w parku znajdują się dwa place zabaw dla dzieci.
Zmiana nazwy parku nastąpiła uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 7 lipca 2005 r. Od tego czasu park Nowowiejski ma za patrona prof. Stanisława Tołpę – profesora botaniki Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego) – zmarłego w 1996 roku. Do ciekawostek należy fakt, że niewielka część terenu zielonego sąsiadującego z parkiem (między ulicą Wyszyńskiego a uliczką Edyty Stein), stanowiąca otoczenie kościoła św. Michała Archanioła i gimnazjum salezjańskiego, nazywana jest zwyczajowo parkiem Małym.
----------------
Zobacz także
W cyklu Odkrywamy Wrocław pisaliśmy o miejscach takich jak: WUWA, Arsenał, Uniwersytet Wrocławski, Ogród Botaniczny, nasyp kolejowy przy ul. Bogusławskiego i Nasypowej, Ogród Japoński, nasz własny plac Gwiazdy, o pomyśle budowy wieżowców zamiast Sukiennic w Rynku, legendarnych barach mlecznych, kampusie Politechniki, wzgórzu Bendera, Poltegorze, trzech wrocławskich lotniskach, o ulicy Szewskiej, początkach miasta, wrocławskim Manhattanie, ogrodach Ossolineum, młynie św. Klary, Solpolu... i wielu, wielu innych.
Wszystkie teksty z naszego cyklu znajdziecie w specjalnej zakładce.
Zapraszamy Was do współpracy przy jego tworzeniu. Piszcie do nas maile z propozycjami miejsc.
Zobacz także
Komentarze (3):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
729456 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
149986 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
47351 -
Dolny Śląsk: Alarm na rzekach już w 45 miejscach. Błyskawicznie przybywa wody! [AKTUALNY STAN RZEK]
45877 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Oczarują Cię!
19190
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Odcinkowy pomiar prędkości na AOW. Oto stawki mandatów
7 -
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
6 -
Wrocław: Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią
6 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Tak się buduje buspas na Jagodno. Zdjęcia z lotu ptaka
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2011-06-06
11:23:09
Szkoda tylko że ten piękny park jest wciąż uważany przez okolicznych mieszkańców jako wychodek dla ich pupili, po których na dodatek nie muszą sprzątać!!! Spacer jak najbardziej, ale slalomem :o(
~ 2011-06-06
21:00:30
Ciekawe rzeczy Wojtku wyciągasz z zakamarków zapomnianej historii :)
Pozdrawiam!
~ 2011-06-06
23:51:43
Dzięki za ciepłe słowa. Te parę komentarzy i prawie 30 "Lubię to" na FB to dla mnie wspaniała satysfakcja. Czasem, gdy temat jest nośny i zrodzi się dyskusja, albo gdy jest kilkanaście tysięcy odwiedzin, to czuję się rewelacyjnie!