Wiadomości
Odkrywamy Wrocław: Podwale
Do lat 40. XIX wieku wzdłuż Podwala ciągnęły się głównie ogrody. Jednym z najbardziej znanych był ogród przy Willi Eichbornów (w okolicy dzisiejszego placu Wolności) – zaprojektowany przez królewskiego ogrodnika Petera Josepha Lennégo i utrzymany stylu romantycznego parku angielskiego. Kolejny spektakularny ogród znajdował się na posesji Guido Henckela von Donnersmarcka (wpływowego magnata Pruskiego) naprzeciwko obecnego Wzgórza Partyzantów.
W miarę upływu lat zaczęły przy Podwalu powstawać okazałe gmachy publiczne i budynki mieszkalne. W latach 1828–1834 między ul. Sądową i placem Orląt Lwowskich wzniesiono Koszary Kirasjerów (później – Grenadierów), w których do 2009 roku mieściło się Starostwo Powiatowe. Część tego budynku po II wojnie światowej zajmował przez pewien czas akademik Politechniki "Nad Fosą", nazywany zdrobniale "Fosik". W latach 1845–1852 na sąsiedniej parceli powstał okazały zespół budynków sądowo-więziennych. Do lat 70. XIX wieku niemal cała ulica została zabudowana, później już tylko uzupełniano zabudowę a nowe obiekty użyteczności publicznej oraz kamienice wznoszono w miejscu wyburzonych budynków.
Przy skrzyżowaniu ul. Świdnickiej z Podwalem znajdują się dwie interesujące kamienice – mieści się w nich DH „Podwale” (dawny dom handlowy Martina Schneidera). Mieszkalną kamienicę narożną dostosowano do funkcji handlowych na przełomie XIX i XX wieku. Kilka lat później na sąsiedniej działce postawiono kolejne skrzydło domu handlowego o żelbetowej konstrukcji szkieletowej. Jego secesyjnie dekorowana fasadę stanowi okładzina z piaskowca i miedzi. Budynki te zwracają uwagę przechodniów mimo znakomitego sąsiedztwa – DH „Renoma” (dawnego domu towarowego „Wertheim”).
Tuż przy skrzyżowaniu Podwala z ulicą Oławską oraz Traugutta znajduje się dawna willa rodziny Haase, zaprojektowana przez znanego berlińskiego architekta Otto Marcha. Ta ogromna willa o skali kamienicy – rezydencja wrocławskich browarników, właścicieli browaru przy ul. Krakowskiej (Haase Brauerei) i dzierżawców kilku restauracji we Wrocławiu (m.in. Piwnicy Świdnickiej) – mieściła później siedzibę śląskiego oddziału Hitlerjugend, a po 1956 roku znajdował się tam konsulat NRD (dziś – Konsulat Generalny Niemiec).
Opisanie wszystkich interesujących obiektów znajdujących się przy Podwalu mogłoby wypełnić cały cykl artykułów. Wypada jednak choć wspomnieć o nieistniejącej Nowej Synagodze (zwanej także „Na Wygodnie”), którą opisywaliśmy w jednym z odcinków Odkrywamy Wrocław pt. Nieistniejące świątynie. Nie można też pominąć podczas spaceru pięknego ciągu kamienic między ulicą Dworcową i Kołłątaja. Miłośnicy powojennego modernizmu znajdą przy Podwalu interesująca bryłę szkoły podstawowej zaprojektowaną w 1955 roku przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak.
Gdyby ktoś miał we Wrocławiu zobaczyć tylko jedną ulicę, to na pewno warto byłoby zaproponować mu właśnie Podwale. Ilość atrakcyjnych obiektów, bliskość fosy miejskiej i Promenady Staromiejskiej, sporo interesujących skrzyżowań i osi widokowych – to wszystko sprawia, że Podwale można odkrywać w nieskończoność.
----------------
Zobacz także
W cyklu Odkrywamy Wrocław pisaliśmy o miejscach takich jak: WUWA, Arsenał, Uniwersytet Wrocławski, Ogród Botaniczny, nasyp kolejowy przy ul. Bogusławskiego i Nasypowej, Ogród Japoński, nasz własny plac Gwiazdy, o pomyśle budowy wieżowców zamiast Sukiennic w Rynku, legendarnych barach mlecznych, kampusie Politechniki, wzgórzu Bendera, Poltegorze, trzech wrocławskich lotniskach, o ulicy Szewskiej, początkach miasta, wrocławskim Manhattanie, ogrodach Ossolineum, młynie św. Klary, Solpolu... i wielu, wielu innych.
Wszystkie teksty z naszego cyklu znajdziecie w specjalnej zakładce.
Zapraszamy Was do współpracy przy jego tworzeniu. Piszcie do nas maile z propozycjami miejsc.
Zobacz także
Komentarze (3):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
733753 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
151441 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
48504 -
Ten cmentarz to wrocławskie Powązki. Zobacz groby znanych i ważnych wrocławian
23045 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Oczarują Cię!
19767
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Odcinkowy pomiar prędkości na AOW. Oto stawki mandatów
7 -
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
6 -
Wrocław: Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią
6 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Uwaga! IMGW ostrzega Wrocław i Dolny Śląsk. Wiatr może niszczyć budynki i drzewa
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2011-05-29
19:31:56
Ostatnio otrzymaliśmy dwie wasze sugestie dotyczące przyszłych tematów cyklu: 1. "dawna Wytwórnia wódek i likierów Carla Schirdewana przy ul. Traugutta 102-104 i inne tego typu miejsca (np. browary)" (dziękujemy Kubie) i 2. "labirynt z żywopłotu w parku na Brochowie" (dziękujemy Naszemu Czytelnikowi). Postaram się o tym napisać i czekam na dalsze sugestie!
~zabiorom 2011-05-31
22:23:19
Fajnie pojawia się zdjęcie główne przy powiększaniu - zamienia się na lepsze, w innym świetle. Super!
~hhw 2012-01-25
13:33:08
mała literówka w tekście: Synagoga na Wygonie, a nie Wygodnie ;)