Edukacja i nauka
Odwiedzając wrocławskie zoo możesz przyczynić się do ratowania zwierząt Sahary
Manaty z wrocławskiego zoo
Będzie to czwarte spotkanie z cyklu o ochronie zwierząt organizowane przez wrocławskie zoo – ZOO NA RATUNEK. Tym razem pracownicy ogrodu opowiedzą jak ogrody zoologiczne przyczyniają się do przetrwania zagrożonych gatunków na przykładzie fauny saharyjskiej. Oryksy szablorogie (Oryx dammah) opisano po raz pierwszy 190 lat temu, w 1826 roku.
Zobacz także
W 2000 roku zostały sklasyfikowane jako gatunek wymarły w naturze. Od prawie 20 lat trwa walka o uratowanie tego gatunku, w który bardzo mocno włączyły się ogrody zoologiczne, w tym wrocławski.
Coraz częściej podejmowane są również próby przywrócenia oryksa do jego środowiska naturalnego. W tym celu powstają w Afryce stacje hodowlane, gdzie sprowadzane są osobniki z różnych ogrodów zoologicznych, których potomstwo przystosowuje się do życia w naturze w parkach narodowych Tunezji, Maroka, Czadu.
Początkiem ratowania zagrożonych gatunków, które realizują, zrzeszone w organizacjach branżowych, ogrody zoologiczne, jest międzynarodowa koordynacja hodowli ex situ w ramach dwóch programów: EEP (European Endangered Species Programmes) i ESB (European Stud Book).
Wrocławskie zoo bierze udział w 47 programach EEP i 61 ESB, prowadząc m.in. koordynację hodowli lisa pustynnego, czyli fenka (Vulpes zerda). Na przykładzie tego małego ssaka, europejski koordynator hodowli fenków – Anna Mękarska, opowie na czym polega jej praca i opieka nad 150 liskami w 50 ogrodach. Wyjaśni też w jaki sposób koordynacja hodowli przyczynia się do poznania biologii gatunku i jego ochrony na Saharze.
Na koniec spotkania pojawi się zaskakujący temat – najnowszy projekt badawczy wrocławskiego zoo, jakim jest poszukiwanie ssaków morskich na Saharze. Chodzi o poszukiwania i badania manatów afrykańskich (Trichechus senegalensis) w rzece Niger. Manaty te zamieszkują bowiem wody przybrzeżne Afryki Zachodniej wpływając do rzek nawet na odległość 2 000 km od ujścia do Atlantyku. Będzie można również dowiedzieć się dlaczego we wrocławskim zoo pływają manaty karaibskie, a nie afrykańskie.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wieczorny spacer do pawilonu Sahary, gdzie mieszają oryksy szablorogie i fenki oraz do strefy Dżungli Kongo w Afrykarium na specjalny pokaz karmienia manatów karaibskich, kuzynów manatów afrykańskich, czyli Armstronga i Gumle.
Wydarzenie zaplanowano 26 lutego o godzinie 17, w sali konferencyjnej Afrykarium. Warunki udziału: zakup biletu wstępu do zoo lub wpłata minimum 10 złotych za osobę na cel ochrony zagrożonych gatunków w ich naturalnym środowisku na specjalne konto: 48 1020 5226 0000 6202 0532 5677 z dopiskiem SAHARA.
Tagi: ZOO WROCŁAW, wrocławskie zoo, ogród zoologiczny we Wrocławiu, zoo we wrocławiu, na ratunek faunie sahary, Sahara, zwierzęta sahary, afrykarium, oryksy szablorogie, manaty, fenek, fenki
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert