Wiadomości
Odwiedzili wrocławskich europosłów, bo nie chcą CETA
Zagrożenie dla polskiego rolnictwa, miejsc pracy, lokalnych przedsiębiorstw, otwarcie furtki dla GMO, czy hormonów wzrostu stosowanych w produkcji mięsa – zdaniem działaczy organizacji Akcja Demokracja, to wszystko grozi Polsce po przyjęciu umowy o wolnym handlu i inwestycjach między UE a Kanadą. Społecznicy udali się do biur dolnośląskich europosłów by przekonać ich o szkodliwości podpisania umowy CETA.
Apel o odrzucenie umowy CETA oraz zerwanie negocjacji TTIP (prowadzonych przez Unię Europejską ze Stanami Zjednoczonymi) poparło ponad 11 tys. osób z Dolnego Śląsk. We wtorek aktywiści Akcji Demokracji doręczyli tekst petycji wraz z podpisami do biur europosłów z okręgu dolnośląskiego.
Zobacz także
Forsowana przez Komisję Europejską umowa budzi poważne zastrzeżenia europosła Kazimierza Michała Ujazdowskiego i europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg. Były polityk PiS szczególnie zwrócił uwagę na negatywny wpływ umowy na sytuację polskich rolników oraz kwestię GMO.
- Wbrew zapewnieniom lobbystów, czy nie dość znających temat polityków, ta umowa otwiera furtkę do wprowadzania do Europy upraw żywności modyfikowanej genetycznie – wyjaśnia Maria Świetlik z Akcji Demokracji. - Wyraźnie wskazuje na to artykuł 25.1 umowy – dodaje.
Mowa tam o tym, że przepisy dotyczące biotechnologii, a więc i GMO, nie mogą być przeszkodą dla swobodnego handlu międzynarodowego.
- W Kanadzie w tej chwili jest bardzo dużo GMO. Podobnie w Stanach Zjednoczonych. W dodatku nie ma tam obowiązku oznaczania na opakowaniu, że żywność jest modyfikowana, więc ludzie nie mogą sami decydować, co jedzą – dodaje Marcin, aktywista Akcji. - Takie uprawy są natomiast dużo tańsze i szybko wyparłyby polskie rolnictwo, dzięki któremu dziś mamy zdrową i naturalną żywność.
Europosłanka Geringer de Oedenberg ma przede wszystkim zastrzeżenia do systemu przywilejów dla inwestorów zagranicznych, tzw. arbitrażu ISDS. - Jeśli reforma tego systemu, wpisana w umowę CETA, nie usuwa podstawowych zastrzeżeń pani poseł, zagłosuje ona przeciw tej umowie, tak jak zapowiadała – wyjaśnili pracownicy wrocławskiego biura posłanki.
Obiecali też, że wkrótce poznamy opinie pani poseł, aktywiści zaś zapowiedzieli ponowne wizyty w biurach. - Jesteśmy gotowi do publicznej debaty z europosłami – mówi Robert z Wrocławia.
Głosowanie w Europarlamencie odbędzie się 15 lutego, do odrzucenia umowy potrzeba połowy głosów, dla polskiej delegacji oznacza 26 głosów. Dziś aktywiści szacują, że już 13 europosłów publicznie zadeklarowało głosowanie przeciw CETA. Jeśli głosowanie wygrają zwolennicy umowy, wejdzie ona w życie już wiosną tego roku.
- Takie spotkania są teraz bardzo potrzebne, do głosowania zostały dwa tygodnie – wyjaśnia Olga Micińska z Akcji Demokracji – to ważne, żeby europosłowie wiedzieli, za czym lub przeciw czemu zagłosują. Rozmawiałam dziś z asystentką posła Kłosowskiego z opolskiego PiS, bardzo mnie martwi, że wciąż nie zapoznał się on wystarczająco z tematem, by wyrobić sobie zdanie – przyznaje.
Akcja Demokracja zapowiedziała także wizyty w biurach poselskich w kolejnych regionach.
Tagi: CeTA, umowa o wolnym handlu, europoseł, kazimierz michał ujazdowski, lidia geringer de oedenberg
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
141303 -
Zanim powstała Magnolia Park, była tu rzeźnia. Tak wyglądała
74552 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
41071 -
Dolny Śląsk: Alarm na rzekach już w 45 miejscach. Błyskawicznie przybywa wody! [AKTUALNY STAN RZEK]
39308 -
Wrocławskie ulice, których już nie ma na mapie
30353
Najczęściej komentowane
-
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Korek-gigant na Jagodnie. Ludzie nie mogą wejść do autobusów
5 -
Intel wstrzymuje plany wielkiej inwestycji pod Wrocławiem
3 -
Nadciąga kataklizm. Gdzie jest niż genueński Boris? Najnowsza prognoza i radar na żywo
3 -
Wrocław: "Mrówkowiec" jest jak małe miasteczko. Na dachu powstała nawet... plaża
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert