Ogromny sukces Gwardii Wrocław. Gwardziści sensacyjnymi mistrzami Polski w siatkówce plażowej!

2021-08-30, Autor: Bartosz Królikowski

Wielki triumf siatkarzy Gwardii Wrocław, choć tym razem na nieco innym boisku, bowiem… piaszczystym. Wrocławski duet Jakub Zdybek/Paweł Lewandowski, w pokonanym polu pozostawił m.in. polskich olimpijczyków i w świetnym stylu zdobył mistrzostwo Polski w siatkówce plażowej. Smakujące o tyle dobrze, że nie byli oni faworytami.

Lewandowski oraz Zdybek pojechali do Mysłowic, jako zespół który może powalczyć o medale, choć nie są w gronie ścisłych faworytów do złota. Niemniej duet Chemeko-System Gwardii Wrocław już na początku zawodów imponował świetną formą. W pierwszej rundzie bez większych kłopotów pokonali w dwóch setach parę Maciej Kałuża/Kamil Radzikowski. Warto bowiem przypomnieć, że w siatkówce plażowej gra się do 2 wygranych setów, zaś jedna partia trwa do 21 pkt (tie-break podobnie jak w zwykłej siatkówce jest do 15). Dużo większe wyzwanie czekało ich w rundzie drugiej. Mariusz Prudel i Jakub Szałankiewicz to wielokrotni reprezentanci Polski na arenie międzynarodowej. Prudel wraz z Grzegorzem Fijałkiem zdobywał m.in. brąz mistrzostw Europy (2013), czy 5 miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie 2012. Szałankiewicz jest mniej utytułowany, ale jako junior był choćby mistrzem świata do lat 19 i 21.

Po zaciekłym, trzysetowym pojedynku wrocławianie musieli uznać wyższość rywali 1:2. Jednak na MP w siatkówce plażowej gra się tzw. „systemem brazylijskim”. W gruncie rzeczy oznacza on, że jedna porażka nie eliminuje pary z turnieju. Przechodzi ona bowiem na prawą stronę drabinki i dopiero jeśli i w niej przegra, to odpada z turnieju. Gwardziści swoją drugą szansę wykorzystali w 100%. Po pokonaniu 2:1 pary Michał Witkoś/Michał Głowacki, w ćwierćfinale zmierzyli się z rozstawionymi z nr 5 Piotrem Janiakiem oraz Jędrzejem Brożyniakiem. Wrocławianie pokazali jednak znakomitą formę i uporali się z silnymi rywalami już w dwóch setach, nabierając znacznego rozpędu przed walką o medale.

Półfinał z kolei przyniósł im okazję do wielkiego rewanżu. Po raz drugi na mistrzostwach stanęli bowiem naprzeciwko duetu Prudel/Szałankiewicz, który już raz ich pokonał. Pierwszy set tego meczu zwiastował, że i tym razem Lewandowski ze Zdybkiem mogą skończyć na tarczy, gdyż przegrali go aż 12:21. Wrocławianom udało się jednak zaliczyć świetny powrót do gry w secie nr 2, który triumfowali do 17. O awansie do finału zadecydował tie-break. Niesamowicie wyrównany, trwający dłużej nawet niż zwykły set. Gwardziści po wojnie odnieśli sukces i wygrali decydującą partię 22:20 (a tie-breaka gra się normalnie do 15, więc widać jak na dłoni co się tam działo).

Zdybek i Lewandowski byli już pewni co najmniej srebra, ale mieli świadomość jaki sukces mogą osiągnąć. W finale czekało ich starcie z Michałem Brylem oraz Bartoszem Łosiakiem. Parą która może nie zawsze gra razem ze sobą, ale obaj byli w tym roku na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Bartosz Łosiak wraz z Piotrem Kantorem odpadli w barażu do 1/8 finału. Zaś Michał Bryl ze swym partnerem Grzegorzem Fijałkiem do ów 1/8 awansowali, lecz tam musieli uznać wyższość włoskiej pary Paolo Nicolai/Daniele Lupo. Niemniej na polskim podwórku obaj byli absolutnymi gwiazdami i faworytami do zwycięstwa w mistrzostwach.

Pierwszy set pokazał jednak, że wrocławianie czują swoją szansę i zamierzają z niej skorzystać. Ich znakomita postawa, zwłaszcza Lewandowskiego w bloku, pozwoliła po wyrównanej walce wygrać 22:20. W drugim jednak klasę potwierdzili ich rywale. Na siatce niesamowicie grał Michał Bryl, prowadząc swój duet do wygranej do 14. Tie-break był zaś kwintesencją tego co w siatkówce plażowej najlepsze. Znakomite bloki, niezwykłe obrony, wyrównana walka do samego końca. Mecz godny finału w każdym calu. Jednak ostatecznie to niespodziewanie duet Lewandowski/Zdybek wygrał decydującą partię 18:16 i wywalczył złoty medal mistrzostw Polski w siatkówce plażowej 2021! Paweł Lewandowski został na dodatek wybrany MVP całego turnieju.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 0