Ostatnie przetarcie przed ligą - Artego Bydgoszcz wygrywa Wrocławską Iglicę

2019-09-30, Autor: prochu

Turniej Wrocławska Iglica 2019 przeszedł go historii. W finałowym spotkaniu VI Memoriału Teresy Kępki-Swędrowskiej i II Memoriału Eugeniusza Spisackiego Artego Bydgoszcz po niezwykle emocjonującym spotkaniu pokonało Ślęzę Wrocław. Trzecie miejsce przypadło w udziale koszykarkom CCC Polkowice, które bez większych problemów pokonały AZS Uniwersytet Gdański.

Półfinałowe starcie dwóch drużyn należących do ścisłej czołówki Energa Basket Ligi Kobiet, Artego Bydgoszcz i CCC Polkowice, zapowiadało się niezwykle ciekawie. Zespół trenera Marosa Kovacika przyjechał do Wrocławia wciąż oczekując na wzmocnienia ze Stanów Zjednoczonych, ale nie przeszkodziło to polkowiczankom w mocnym starcie - po pierwszych pięciu minutach CCC prowadziło 14:5. Podopieczne Tomasza Herkta wróciły do gry za sprawą Shante Evans oraz Kateryny Rymarenko, a solidnie prezentowały się także Karina MichałekKlaudia Poboży. Artego wygrało drugą kwartę 25:12, do przerwy schodząc z prowadzeniem 38:33. Przed decydującą kwartą było 51:48, a chwilę później już 61:52 dla bydgoszczanek. Dziewięć punktów prowadzenia to największa różnica punktowa w tym spotkaniu po stronie koszykarek z Bydgoszczy. CCC było w stanie zmniejszyć nieco deficyt, ale utrata Moniki Naczk oraz Any-Marii Filip z powodu przekroczenia limitu fauli sprawiła, że rotacja polkowiczanek skurczyła się do pięciu zawodniczek, co pozwoliło Artego na kontrolę w kluczowych momentach meczu i odniesienie zwycięstwa.

Pomiędzy spotkaniami turniej oficjalnie otworzyła legendarna koszykarka Ślęzy Wrocław oraz żona śp. Eugeniusza Spisackiego - pani Janina Spisacka. W kilku słowach życzyła wszystkim uczestniczkom powodzenia oraz dużo zdrowia i szczęścia na nadchodzący sezon Energa Basket Ligi Kobiet, który rozpocznie się w pierwszy weekend października.

Chwilę później na parkiet wybiegły zawodniczki Ślęzy Wrocław i AZS-u Uniwersytet Gdański. Właściwie od pierwszych chwil tej konfrontacji Ślęza miała przewagę, ale ze względu na problemy z konstruowaniem ataków wrocławianki nie zbudowały tak wysokiego prowadzenia, jakby sobie tego życzył trener Arkadiusz Rusin. Po 10 minutach Ślęza prowadziła 21:7, do przerwy już 47:22, a cały mecz zasłużenie wygrała 88:53.

Dzień później wrocławianki mierzyły się z Artego. Od samego początku niemal każda zawodniczka 1KS-u, która musiała oddać rzut, nie bała się tej odpowiedzialności i potrafiła zdobyć punkty. Seria 7:0 dała wrocławiankom pięć punktów przewagi - 9:4. Po zakończeniu pierwszej kwarty przewaga była po stronie gospodyń, które prowadziły 20:16. Z biegiem czasu spotkanie się wyrównało, mimo że obie ekipy odnotowały serie punktowe, a Artego prowadziło już różnicą 10 "oczek".

W końcówce atmosfera w hali AWF, choć był to zaledwie mecz przedsezonowy, przypominała momentami rywalizację w play-offach. Zwłaszcza wtedy, gdy z ośmiu metrów na kilkadziesiąt sekund przed końcem wyrównanie dała Britney Jones. Przy stanie 71:71 na linii rzutów osobistych stanęła Kateryna Rymarenko i dołożyła kluczowe dwa oczka. Wrocławianki miały jeszcze osiem sekund na doprowadzenie do dogrywki. Po time-oucie i akcji rozrysowanej przez Arkadiusza Rusina piłka zgodnie z planem trafiła do Cierry Burdick, ale tym razem piłka nie chciała znaleźć drogi do kosza. Zwycięstwo Artego Bydgoszcz we Wrocławskiej Iglicy stało się faktem.

Spotkanie o trzecie miejsce pomiędzy CCC Polkowice a AZS-em Uniwersytet Gdański w pierwszej połowie do złudzenia przypominało mecz beniaminka Energa Basket Ligi Kobiet ze Ślęzą Wrocław z sobotniego wieczoru. Mistrzynie Polski bez większych problemów przedostawały się w strefę podkoszową, gdzie warunkami fizycznymi oraz sprytem dominowały nad przeciwniczkami, po 10 minutach trafiając 90 proc. rzutów za dwa punkty, a do przerwy ich skuteczność za dwa wynosiła 80 proc. Zawodniczki z Gdańska nie mogły sobie poradzić z defensywą CCC, albo pudłując, albo popełniając straty. Znakomite zawody rozgrywała Maria Conde. Hiszpańska skrzydłowa "Pomarańczowych" już po 20 minutach miała na koncie aż 22 punkty i 10 zbiórek. Dość powiedzieć, że cały zespół AZS-u miał tylko o cztery oczka i trzy deski więcej niż Conde. Polkowiczanki ostatecznie zakończyły to spotkanie zwycięstwem 94:54. Niestety cieniem na tym triumfie położył się uraz Marii Conde, która na początku czwartej kwarty uskarżała się na dolegliwości zdrowotne. Zakończyła mecz z AZS-em z dorobkiem 29 punktów i 15 zbiórek.