Biznes

Oto największe nowe inwestycje, jakie miasto zrealizuje do 2017 roku. Skromne?

2012-11-23, Autor: Jarosław Garbacz
Przedstawiony w piątek plan inwestycji Wrocławia na lata 2013-2017 w porównaniu z poprzednimi latami nie zawiera już tak spektakularnych projektów jak budowa infrastruktury drogowej na Euro 2012, powstanie nowego stadionu czy wdrożenie projektu Tramwaju Plus. Na liście nowych projektów jest 14 inwestycji, ale większość ma dotyczyć sfery kultury.

Reklama

W porównaniu z latami poprzednimi na listę wpisanych zostało zaledwie 14 kluczowych zadań. Oto one:

1. Budowa infrastruktury technicznej, dróg oraz miejskich obiektów użyteczności publicznej na osiedlu Nowe Żerniki.
2. Modernizacja wystaw stałych w muzeach Wrocławia.
3. Przebudowa dawnego Baru Barbara na nową siedzibę Biura Festiwalowego Impart 2016.
4. Utworzenie centrum Kultury i Centrum Bibliotecznego na Psim Polu.
5. Budowa Muzeum Współczesnego Wrocław.
6. Przebudowa i modernizacja Wrocławskiego Klubu Formaty.
7. Budowa Wrocławskiego Centrum Nauki.
8. Przygotowanie infrastruktury związanej z World Games wraz z renowacją Stadionu Olimpijskiego.
9. Budowa pasażu handlowego wraz zagospodarowaniem terenu przyległego przy ul. Bolesława Krzywoustego - etap II.
10. Zagospodarowanie Parku Milenijnego - etap I.
11. Modernizacja i rozbudowa cyfrowej łączności radiowej TETRA.
12. Przebudowa budynku stacji uzdatniania wody wraz z wymianą stacji na terenie krytego basenu przy ul. Racławickiej.
13. Przebudowa pomieszczeń w budynku przy ul. Hubskiej 8-16 we Wrocławiu na potrzeby centrum neuropsychiatrii Neuromed.
14. Odtworzenie elewacji budynku Urzędu Miejskiego Wrocławia przy ul. Świdnickiej 53 we Wrocławiu.

Inwestycje nie powalają na kolana, ale część z nich wydaje się być kluczowa w kontekście przygotowań do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku oraz organizacji igrzysk sportów nieolimpijskich rok później.



Łącznie na realizację nowych zadań miasto zamierza przeznaczyć ze swojego budżetu i pozyskać ze środków Unii Europejskiej 2 miliardy 200 tysięcy złotych. Choć pula wszystkich inwestycji w latach 2013-2017 pochłonie 3 mld 190 mln złotych, to pozostała część zostanie przeznaczona na sfinansowanie zadań, które już się rozpoczęły. To m.in. budowa Narodowego Forum Muzyki, Teatru Capitol czy parkingu na placu Nowy Targ.

Oczywiście na liście nowych zadań znalazło się wiele inwestycji związanych z edukacją, infrastrukturą drogową, budową nowych sygnalizacji świetlnych, poprawą nawierzchni ulic czy chodników. Ale większość z nich będzie miała znaczenie lokalne i ma usprawnić życie na poszczególnych osiedlach Wrocławia. Szczegółowy plan zamieściliśmy na grafikach tutaj.

– Plan jest ostrożny, nie ma w nim zadań wobec których będzie istniała obawa braku realizacji. Wszystkie projekty przedstawione w zestawieniu zostaną zrealizowane – podsumowuje Elżbieta Urbanek, dyrektorka departamentu infrastruktury i gospodarki w urzędzie miejskim.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~denn 2012-11-25
    21:39:06

    0 0

    Ad.6, świetny pomysł, spędziłem tam kilka młodzieńczych lat. Klub Formaty od dawna nie był modernizowany. Może w końcu zagospodaruje się mądrze teren wokół klubu, bo oprócz trawy i corocznych pikników muchoborskich nic tam się nie dzieje, a potencjał jest.

  • ~Zulukarnajn 2012-11-26
    08:19:37

    0 0

    Sadze ze to dobre wiesci, ze miasto inwestuje w kulture. Jest kilka rzeczy, ktore ewidentnie zostaly pominiete mimo braku inwestycji w niektorych miejscach od dziesiecioleci. Mieszkam przy ulicy Slowianskiej na Nadodrzu i tam niestety nie dzieje sie nic. Pisze do UM o monitoring ulicy na ktorej mamy wyraznie problem z patologia spoleczna. Ulica jest na kostce ktora jest bardzo glosna albowiem wiekszosc kierowcow nie zwalnia na tej ulicy tylko przyspiesza. Kobiety z dziecmi musza czekac na pasach gdy wielu z nich mknie 70km/h ... wielu nie zatrzymuje sie tam nawet jak ludzie sa na pasach tylko ich omija. Budynki sa w fatalnym stanie, Wspolnoty Mieszkaniowe sa zostawione same sobie z lokatorami w ciezkiej patologii spolecznej, ktorzy sie nie reformuja i to ogol sie dostosowuje do nich a nie odwrotnie. Czesto od budynkow odpada tynk lub gzyms, ktory tworzy zagrozenie dla innych osob chodzacych tam z dziecmi. Osobiscie bylem swiadkiem 4 takich zdarzen. Mamy 5 sklepow z alkoholami na niewielkim obszarze miedzy Slowianska a Olbinska. Mam wrazenie ze niebawem bedziemy mogli go kupic w kiosku ruchu...i wreszcie zajezdnia tramwajowa ktora na kostce i nieremontowanej ulicy potenguje halas w tym miejscu. .... chodniki ... w wielu miejscach mamy chodniki z czasow przedwojennych i czesto po nich chodzac zastanawiam sie co by bylo gdyby niemcy ich nie polozyli....Nie moge powiedziec ze jestem zadowolony z piorytetow, ktore nie uwzgledniaja tej czesci miasta - Nadodrze.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.