zamknij

Wiadomości

Otworzenie AOW nie pomogło – mamy najwolniejsze autobusy i tramwaje w Polsce

2011-11-02, Autor: Bartłomiej Knapik
Są już dane z pomiarów prędkości komunikacji zbiorowej z września, czyli już po otworzeniu autostradowej obwodnicy Wrocławia. Tramwaje są wolniejsze niż w ubiegłym roku, a autobusy wprawdzie przyspieszyły, ale średnio tylko o 0,1 km na godzinę.
O tym, że mamy najwolniejsze tramwaje i autobusy w Polsce pisaliśmy już przed rokiem. Jeśli ktoś liczył, że to się zmieni, to był w błędzie.
Według ostatnich danych średnia prędkość tramwajów nadal jest poniżej 12,8 kilometrów na godzinę, a autobusów 15,9. Na tle innych dużych miast w Polsce wciąż jesteśmy najgorsi. W Krakowie średnie prędkości eksploatacyjne dla tramwajów to 18,94 km/h a dla autobusów: 25,9.
Porównaliśmy średnie prędkości eksploatacyjne, obejmujące czas przejazdu ze wszystkimi postojami (na światłach, przystankach, w korkach a także na pętlach) autobusów i tramwajów.



Cięcia zamiast przyspieszenia

- Jeśli gdzieś widać przyspieszenie, to tylko w południowych częściach miasta i niestety nieznacznie. Zmianę trudno zauważyć, a już na pewno nie z poziomu budżetu – przyznaje Władysław Smyk, prezes MPK, który już od dawna tłumaczy, że przez zbyt wolne tramwaje i autobusy jego spółka traci 3,5 mln zł rocznie. - Plan finansowy na ten rok zakładał, że tramwaje i autobusy przyspieszą. Gdyby udało się osiągnąć zaplanowane przyspieszenie moglibyśmy zatrudniać o 50 osób mniej. Tymczasem średnie prędkości są takie same jak były, więc potrzebujemy więcej kierowców i motorniczych, aby sprostać zamówieniom wydziału transportu urzędu miasta – tłumaczy.
Innymi słowy - jeśli autobusy mają kursować co 12 minut, a jeden0 z nich tkwi w korku - to z zajezdni na tę linię musi wyjechać dodatkowy wóz z dodatkowym kierowcą (któremu MPK musi zapłacić), żeby zniwelować czas utracony w postoju między autami.

Jak udowodniliśmy w ubiegłym tygodniu miasto, a konkretnie wiceprezydent Wojciech Adamski, zamiast przyspieszyć autobusy i tramwaje pozwolił MPK wprowadzić utajnione cięcia w komunikacji, na których spółka zyska milion, a budżet miasta drugi milion złotych. Przypomnijmy, że zniknęły średnio po dwa kursy rano i dwa wieczorem na 13 z 19 kursujących obecnie liniach tramwajowych (w tym także na linii 32, czyli słynnym Tramwaju Plus).

Kto zyskał na otwarciu obwodnicy?

Co ważne wg urzędników widać efekty otwarcia AOW. Zgodnie z tym co tłumaczyli w ubiegłym tygodniu na Karkonoskiej jest 4 razy mniej ciężarówek niż przed otwarciem obwodnicy. A skoro obwodnica ściąga ruch to urzędnicy wydłużają czerwone światło na skrzyżowaniu ze Zwycięską w stronę centrum. Łącznie już o 9 sekund dłużej zielone palić się od strony Partynic i Ołtaszyna.

W centrum miasta magistrat ma przestać naginać przepisy i wydłużyć zielone światło dla pieszych na wielu skrzyżowaniach (pełna lista tutaj).


Podkreślmy jedną rzecz, bo warto: nie jest tak, że w magistracie nikt nie wie, że trzeba przyspieszyć aerobusy i tramwaje. Wręcz przeciwnie:
– Chcemy zrobić wszystko, co jest możliwe, aby po uruchomieniu obwodnicy autostradowej przeniósł się na nią ruch tranzytowy. Mamy przygotowany pakiet działań, który ułatwi podróżowanie po mieście tramwajami i autobusami, gdy z ulic znikną samochody – mówi Elwira Nowak, zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej ds. zarządzania inwestycjami we wrocławskim magistracie.
Pakiet składa się z ośmiu punków i polega m.in. na przestawianiu świateł, aby trudniej się jeździło do centrum, wydzielaniu torów tramwajowych i dalszym uprzywilejowaniu rowerów na Starym Mieście (szczegóły tutaj).

Tyle, że eksperci już dawno mówili nam, że plan choć dobry, to nie wystarczy.
– Patrząc na to, co do tej pory robiło miasto, to ten plan jest ambitny i nawet z rozmachem, tyle że to za mało i za późno – komentuje dr Maciej Kruszyna z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej. – Oczywiście cieszę się z niego, tyle że to są jedynie doraźne działania i obejmują tylko część miasta. Przecież tramwaj nie dociera wszędzie, więc nawet jeśli wszędzie byśmy wydzielili mu torowiska, czego w tym planie i tak nie ma, to będzie mało. Co z Muchoborem? Co z Zawidawiem? Nawet nie dotykamy problemu tych wrocławian, którzy domy mają za granicami administracyjnymi miasta. Oni także przyczyniają się do zwiększenia korków. Co z nimi? Jak ich przesadzimy do komunikacji publicznej? Jak ich do niej zachęcimy? – dodaje.

Na razie dane potwierdzają to, co przewidzieli eksperci. Urzędnicy twierdzą, że przyspieszenie będzie, gdy zadziała system komputerowego sterowania światłami.
Wierzycie w to?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (54):
  • ~ 2011-11-02 07:28:44

    [wpis został usunięty za naruszenie regulaminu]

    0 0
  • ~ 2011-11-02 08:09:05

    "gdyby udało się osiągnąć zaplanowane przyspieszenie moglibyśmy zatrudniać o 50 osób mniej. " i wszystko jasne, motorniczy i kierowcy sami torpedują przyspieszenie KM we Wrocławiu

    0 0
  • ~havranek 2011-11-02 08:18:20

    Można by znowu jakoś to skomentować, ale... nie kopie się leżącego. Za to warto napisać, że od wczoraj mamy o jedną skodę 19T mniej.

    0 0
  • ~tantus 2011-11-02 08:22:19

    Przecież to oczywiste, że otwarcie AOW mogło przyspieszyć jedynie autobusy . Głównym czynnikiem spowalniającym tramwaje jest bowiem sygnalizacja, która zapewnia priorytet komunikacji indywidualnej, a tutaj niewiele się zmieniło. Jak widać, Urząd Miejski nie jest w stanie nawet postawić poprawnej diagnozy, a co dopiero myśleć o rozwiązywaniu problemów...

    0 0
  • ~ 2011-11-02 08:33:14

    z takimi talentami jak Pani Nowak nigdy bie będzie lepiej we Wrocławiu........ale jak sie ma chody to choćbys nie miał pijęcia o swojej robocie to i tak cię nie wywalą....to widać w UM

    0 0
  • ~ 2011-11-02 08:49:52

    A ja wiedziałem, że tak będzie :-)

    0 0
  • ~Żelazko 2011-11-02 08:59:56

    wrocławskich motorniczych powinno się wysłać do Warszawy żeby zobaczyli jak się powinno jeździć. Bo teraz to jeżdżą jak żółwie, zero dynamiki w jeździe, jeszcze te powalające prędkości typu 20 km/h.

    0 0
  • ~ 2011-11-02 09:02:48

    [wpis został usunięty za naruszenie regulaminu]

    0 0
  • ~gość 2011-11-02 09:04:43

    [wpis został usunięty za naruszenie regulaminu]

    0 0
  • ~ 2011-11-02 09:07:23

    Trochę niepoważne jest podniecanie się średnimi czasami skoro jeszcze miasto nie uruchomiło ITSu, nie wprowadziło zapowiedzianych zmian w związku z usprawnieniem ruchu dzięki AOW itp. Może lepiej poczekać na te zmiany i wtedy pisać uzasadnioną krytykę?
    http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,albo-przyspieszymy-tramwaje-kosztem-aut-albo-obwodnica-nie-rozladuje-korkow,wia5-3266-8061.html

    0 0
  • ~tam 2011-11-02 09:13:34

    Wczoraj jechałem 20 na cmentarz i przy pustych torach i ulicach jechała tak, że jak bym wysiadł to szybciej bym biegł. Te przystanki na Powstańców co 100 m., a między nimi światła. Nic do tego nie ma AOW.

    0 0
  • ~Gaczan 2011-11-02 09:20:29

    Rafał Pietrzak dobrze pisze. Warto poczekać na ten ITS. Wtedy będzie można ocenić działania usprawniające ruch. A co do kolegi Szymczyszyna: z czego rżysz? Takim fanem komunikacji miejskiej jesteś i cieszysz się, że straciliśmy dwa tramwaje, w tym jeden nowoczesny? Żal mi Ciebie jeszcze bardziej... Musisz mieć smutne życie jeśli musisz się z takich rzeczy śmiać.

    0 0
  • ~ 2011-11-02 09:27:29

    Przecież to skrzyżowanie to jeden wielki feler i jako takie nie powinno być dopuszczone do ruchu. Tutaj zebrałem info o tym jakie jajca były przy oddawaniu tego: http://www.wroclaw2011.pl/2011/03/bezbedny-prezydent.html. Ja jestem niemalże pewien, że ITS nic nie da tramwajom i autobusom bo zabierają się do tego ludzie niekompetentni i mający złą wolę a przy tym uważający się za wszystkowiedzących. Zamiast dać wolną rękę Francuzom to próbuje ich się uczyć i uwala dobry pomysł.

    0 0
  • ~tantus 2011-11-02 09:35:01

    Powiem szczerze - ja przestałem wierzyć w ITS, jak dowiedziałem się, że nie będzie działać na największych skrzyżowaniach, typu JP2, Skargi/Oławska, czy Rondo Reagana, bo "tramwaje blokowałyby tam ruch samochodowy". To tak naprawdę oznacza, że cała idea ITS wzięła w łeb już na etapie założeń. Ale poczekamy, zobaczymy, a na koniec pewnie pośmiejemy się i machniemy ręką... A co do tego skrzyżowania (Kazimierza Wlk./Szewska), to pamiętam jak w 2007 r. długo nie mogli go oddać, bo okazało się że tramwaje skręcające w Szewską nagminnie się tam wykolejają. Zrobili tam jakieś przeszlifowanie szyn, co niby miało rozwiązać problem, jak widać rozwiązało go bardzo skutecznie...

    0 0
  • ~ 2011-11-02 09:43:31

    [wpis został usunięty za naruszenie regulaminu]

    0 0
  • ~ 2011-11-02 10:18:13

    Ojtam, on po prostu młody jest i naiwny.

    0 0
  • ~ameba 2011-11-02 10:34:50

    aerobusy? :) to byłby cud...

    0 0
  • ~ 2011-11-02 10:38:28

    głosno tego nie mów bo w magistracie zaraz podchwyca i przetarg na wykonanie koncepcji za kilka baniek rozpiszą...hehe

    0 0
  • ~ 2011-11-02 10:47:15

    @Gość: tak, jak ktoś się nie rzuca na miasto przy każdym nadarzającym się powodzie, to oczywiście musi "klaskać dl magistratu"... Ciekawa teoria ograniczonych intelektualnie osób...
    @Tomasz Szymczyszyn: może jestem czasem naiwny, ale już nie taki młody (niestety)... Choć akurat w tym przypadku, to po prostu apeluję, żebyście się rzucali na miasto jak już skończą coś robić, a nie w trakcie jak to macie w zwyczaju...

    0 0
  • ~ 2011-11-02 10:51:57

    Rafale: spójrz na tytuł artykułu: "Otworzenie AOW nie pomogło – mamy najwolniejsze autobusy i tramwaje w Polsce". I artykuł opisuje, że otwarcie AOW nie przyspieszyło tramwajów. Więc co ma tu do tego ITS?

    0 0
  • ~ 2011-11-02 11:04:57

    WROCŁAWSKA KOMUNIKACJA MIEJSKA DO CZEGO SIĘ NADAJE:

    1. Przejażdżka rekreacyjna / turystyczna - TAK (jak najbardziej sam lubię w czasie wolnym sobie pojeździć tramwajem, szczególnie że przemieszcza się tak wolno pozwalając na podziwianie zza szyby centrum i okolic)

    2. Dojazd do pracy - NIE (stanowczo nie, spóźnienia, ciągłe awarie, korki - nie ma na to rano czasu, wsiadam w samochód wystoję swoje tu i ówdzie ale dojadę szybciej i napewno!)

    3. Korzystanie z MPK w celach zakupów i interesach - NIE (wolne, wolne, wolne, niepewne, awaryjne, wiele linii nie istnieje lub przystanki są zupełnie idiotycznie położone).

    Podsumowując. Wrocławskie MPK nadaje się wyłącznie do niedzielnych przejażdżek. W pozostałych przypadkach wsiadam w auto i jestem o wiele szybciej u celu niż przemieszczając się tym wrocławskim złomem :) Nie wiem po co są w tym mieście tramwaje. Ze statystyki wynika, że są najwolniejszym pojazdem w tym mieście.

    0 0
  • ~fandudka 2011-11-02 11:39:22

    dlaczego mistrz komunikacyjny od przyspieszania KM we Wrocławiu w ogóle nic nie robi i nikt się temu nie dziwi o co tu chodzi??

    0 0
  • ~ 2011-11-02 12:09:53

    To ja rowerem mam średnią 16km/h jak jadę spokojnie i grzecznie czekam na światłach :) A staram się jechać optymalnie krótką/wygodną trasą. Na ITS również bym nie liczył - skrzyżowania powodujące największe opóźnienia nie będą działały w ITS'ie. Cóż, mądra książka nic nie zdziała, gdy czyta ją półgłówek :)

    0 0
  • ~Rafał Dutkiewisz 2011-11-02 12:24:43

    [wpis został usunięty za naruszenie regulaminu]

    0 0
  • ~ 2011-11-02 12:25:54

    Rafale, a próbowałeś ogarniać, jak ma działać ITS? Przecież już wyleciało z niego kilka najważniejszych skrzyżowań. Kraków i Poznań radzą sobie tradycyjnymi, punktowymi czujkami i wszystko świetnie działa. Tramwaj dostanie na skrzyżowaniu wyposażonym w taką czujkę bezwzględny priorytet. Nie musi nawet zwalniać. U nas wszystko chcą spiąć w super inteligentny system, który na podstawie danych m.in. o opóźnieniach tramwajów i ruchu na drodze, będzie decydował o przyznaniu priorytetu tramwajowi. System ma teoretycznie nieograniczone możliwości. W praktyce będzie tak ograniczony, jak urzędnicy, przedstawiający wytyczne do jego konfiguracji.

    0 0
  • ~ 2011-11-02 12:47:10

    Rozsądek upadł na capslock w urzędzie. Niestety Mateusz ma rację, Elwirka się przestraszyła możliwości ITSu postanowiła wyłączyć jego główne zadanie na dużych skrzyżowaniach. Czyli tam gdzie tramwaje łapią największe opóźnienia (Arkady, Domunikański, Grunwaldzki). Tam będziemy mieli to co do tej pory i tramwaje mimo tylu dobrych chęci znów nie przyspieszą. Dać chłopu zegarek to bęðzie go kłonicą nakręcać.

    0 0
  • ~inżynier 2011-11-02 12:52:48

    http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,adamski-tramwaj-plus-od-lipca-w-2012-bedzie-2-razy-szybszy-od-innych-linii,wia5-3266-6203.html

    No zobaczymy, czy Adamski znów kłamał, że po otwarciu ITS Tramwaj Plus pojedzie 2 razy szybciej.

    0 0
  • ~ 2011-11-02 13:03:14

    Na forum Skyscrapercity ktoś mądrze napisał. Kto szybciej policzy, ile to jest 2+2=? a) osoba inteligentna w głowie (czujki w Poz i Kr), b) 10 małp przy supernowoczesnym komputerze (ITS)

    0 0
  • ~Pawel 2011-11-02 13:10:09

    ITS niestety ale duzo nie pomoze i nie szybko. wdrozanie jest mocno opoznione, potem system bedzie sie uczyc przez kilka-kilkanascie miesiecy, wycieto sporo waznych skrzyzowan, a do tego, zrezygnowano z dodatkowych sygnalizatorow, przez co motorniczy nie wie czy system da mu pierwszenstwo czy nie, wiec i tak bedzie musial na wszelki wypadek zwalniac przed skrzyzowaniami. Niestety, ale ITS to bedzie klapa na miare Tramwaju Minus. I to bardzo kosztowna klapa.

    0 0
  • ~quasiT 2011-11-02 15:17:44

    niech miasto zrobi wiecej bezsensownych swiatel takich jak na ul.Kazimierza Wielkiego miedzy Krupnicza a Świdnicką! to napewno pomoże!

    0 0
  • ~Józef 2011-11-02 16:08:47

    ~inżynier.
    Adamski słowa dotrzyma. Od lipca 2012 tramwaj+ będzie jeździł po Wrocławiu 13 km/h, zaś zwykły tramwaj: 6,5 km/h. To jest ogólna tendencja w polityce, równać w dół.

    0 0
  • ~set 2011-11-02 18:16:19

    magistrat głupoty opowiada, na mapach drukowanych i internetowych nie ma AOW, nie wierzycie, ja sprawdziłem. Nawigacja też pewno nie pokazuje, bo nie jest aktualizowana za darmo. Znaków blaszanych nie ma, to skąd ludzie mają wiedzieć jak jeździc po mieście i jak przejechać tranzytem. Komunikacja miejska działa źle i bez sensu. Po tych samych trasach jeżdżą tramwaje i autobusu i zatrzymują się co 200 m. Przystanków jak nasrał, świateł też. Trzeba wyznaczyć punkty na przesiadki i zdecydować sie co będzie jeździło szybka tramwaje, czy autobusy. Ja optuję za szybkimi tramwajami i autobusami dowożącymi do tych tramwajów. Wrocław to małe obszarowo miasto 20 na 20 km więc czas przejazdu nie powinien zajmować wiecej niż 30 minutz końca na koniec. Teraz to ponad godzina.

    0 0
  • ~ 2011-11-02 19:27:40

    set a od kiedy to magistrat drukuje mapy i wprowadza oprogramowanie do nawigacji? a co do ilosci przystanków to nie tylko szymczyszyn chce mieć tramwaj spod domu

    0 0
  • ~ 2011-11-02 19:28:15

    Miałem okazję jechać tramem 33 minus dziś kilka razy na trasie jajo regana --> dominikańska... Jakiś super specjalista z naszego wrocławskiego magistratu kiedyś się tam wypowiadał na pytanie "co będzie jeśli zwykły tramwaj bez priorytetu będzie jechać przed tramwajem plus?" - odpowiedź była, że ten zwykły też dostanie priorytet! no panie inteligencie od priorytetów: A CO BĘDZIE JAK TYCH "ZWYKŁYCH" TRAMWAJÓW BĘDZIE PRZED PLUSEM JECHAŁO 4 LUB 5 JAK TO MIAŁO DZIŚ W MOIM PRZYPADKU? Tyle kartofli dziś po 17-ej właśnie stało i czekało na dojazd do przystanku przy galerii dominikańskiej w stronę kazimierza wlk. Z tego co zdążyłem dostrzec to miałem przed sobą linię 2,4,10 i jeszcze na dokładkę linię 3! CZY WSZYSTKIE DOSTANĄ NAGLE PRIORYTET I SFRUNĄ Z GALERII DOMINIKAŃSKIEJ JAK WOLNE PTAKI? A tak na poważnie co za jełop w magistracie dostał nasze pieniądze i pozwolenia na realizację tak drogiej inwestycji w tak beznadziejny sposób. Powiem dosadnie: DRODZY PANOWIE URZĘDNICY WZIĘLIŚCIE SIĘ ZA ITS OD DUPY STRONY! Każdy z Nas miał nadzieję, że tak wielkie inwestycje jakie miały miejsce w ciągu prawie dwóch lat - remonty torowisk na dużym obszarze, wymiany rozjazdów, zwrotnic itp Przyniosą korzyści w postaci przedewszystkim poprawy płynności przemiesczania się tramwajów a także przyśpieszenia przemieszczania się przez skrzyżowania. Okazało się że i tak tram zwalnia do 5km/h na rozjazdach.Mam nadzieję, że jak ITS nie zadziała to każdy z Was dostanie w prezencie wypowiedzenie z pracy :)

    0 0
  • ~Tomek 2011-11-02 20:25:28

    @Tomasz Szymczyszyn - człowieku, mieszkasz we Wrocławiu krócej ode mnie i jeszcze śmiesz krytykować wrocławian, że za krótko żyją? A ITS ma to do AOW, że to on ma też pomóc w przyśpieszeniu tramwajów. AOW przede wszystkim miała zmniejszyć ruch, udało się. Nie wiem kto mówił, że dzięki AOW nagle tramwaje przyspieszą - AOW nic do tego nie ma. Rzetelność jak nie wiem co.. ITS natomiast ma, ba!, korzysta on z rezultatów wprowadzenia AOW. Zainteresuj się, zamiast gadać głupoty.
    @Mateusz - ja czytałem materiały o ITSie, więcej - sam jestem programistą, więc doskonale zdaję sobie sprawę, jak to będzie działać i czy ma szanse pomóc. Ma.

    0 0
  • ~paul123 2011-11-02 20:49:44

    Do redaktora tuWroclaw: moze jednak zrobic ten ciekawy wywiadzik: http://www.tuwroclaw.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=414&sid=5efb4383c6f218f0ba849ceb3a9c4b44 ??

    0 0
  • ~ 2011-11-02 21:29:56

    ITS byłby dobrym rozwiązaniem gdyby Pani Nowak nie próbowała w nim mieszać-niestety ta Pani lubi mieszac we wszystkim bo ma bardzo mocne plecy w mieście skoro tyle lat robi co chce i popełnia tyle błędów za które nigdy nie jest rozliczana......a kasa ucieka, nikt rzeczowy nie chce z nią wpółprcowac i mamy w mieście gnój..........tyle na ten temat!

    0 0
  • ~Biskup 2011-11-02 21:45:52

    Pani Nowak wciąż jak mantrę powtarza, że jak si.ę auta przeniosą na AOW, to my przyspieszymy tramwaje. A ja się pytam, czy pasażer jest obywatelem drugiej kategorii? A dlaczego ja mam tracić czas, dlatego że ktoś inny korkuje ulice? Dlaczego ja mam stać w korkach, skoro to nie ja korkuję miasta?

    0 0
  • ~ 2011-11-02 21:47:00

    [...] Otwarcie AOW zmniejszyło ruch tylko pozornie i właśnie patrzę jak sprawa jest przegrywana. Obecnie mamy sytuację w której dotarcie z Psiego Pola do centrum miasta zajmuje autem 15 minut i to się zmniejszyło o 10 minut a autobusem jest to ciągle 40-50 minut. To jest stan nierównowagi, który nie będzie trwał wiecznie i jedynym długoterminowym efektem będzie spadek wpływów z biletów KM. A odnośnie napinania się do ITSu przez ciebie to użyję takiej analogii. Co z tego, że excel potrafi liczyć dystrybuantę rozkładu normalnego jak 99% użytkowników tego nie używa. I tak samo będzie z ITS, i co z tego, że ITS może poprawić, jak Elwira z Grażynką z błogosławieństwem Rafała i Adamskiego tak go zaprogramują, że wielkie g. z tego będzie. Dlatego, polecam - zacznij obserwować i wyciągać wnioski - ale samodzielnie. [część wpisu została usunięta za naruszenie regulaminu]

    0 0
  • ~Tomek 2011-11-02 21:59:24

    [....] powiem jedno - zgadzam się z p. Rafałem. Co do ''co z tego, że ITS może poprawić, jak Elwira z Grażynką z błogosławieństwem Rafała i Adamskiego tak go zaprogramują, że wielkie g. z tego będzie.''. Masz jakieś dowody, że tak będzie? Czy tylko przypuszczasz? Póki co, siejesz FUD, nie masz dowodów na stawiane tezy. ''Obserwacja'' nic tu nie potwierdzi, bo raz jest antykm, raz - prokm. Każdy, kto nie jest zagorzałym zwolennikiem/przeciwnikiem Prezydenta Dutkiewicza to zauważy. Jeżeli masz DOWODY, a nie przypuszczenia, to napisz. Jeżeli masz rację, to uroczyście Ci ją przyznam. Jeżeli nie - to proszę, skończ temat, bo widocznie tylko spekulujesz. Jak ci na giełdzie, wszyscy widzieli, jakie są konsekwencje spekulacji.. [część wpisu została usunięta za naruszenie regulaminu]

    0 0
  • ~Maxer 2011-11-03 00:26:02

    Tomek: Chociaż można się z Szymczyszynem nie zgadzać bo czasem biadoli, to nawet dla średnio rozgarniętego człowieka mającego śladowe pojęcie o sterowaniu ruchem to jest proste jak budowa cepa: jak puścisz wodę rurą fi 1'' a na dalszym odcinku nagle zwężasz ją do szerokości 1/4'' to nie ma się co dziwić, że to poszerzenie na wcześniejszym odcinku g*wno dało. Tak samo będzie z ITSem. Co z tego, że przyspieszysz tramwaj na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Zielińskiego, kiedy za każdym razem będzie utykał na pl. Legionów i Arkadach (na tak samo długo, jak przed wprowadzeniem ITS)? Zysk kilku sekund nie będzie nigdy warty poniesionych nakładów rzędu stu milioników.

    0 0
  • ~tantus 2011-11-03 01:05:02

    @Tomek: Ja mieszkam we Wrocławiu od urodzenia, czyli nieco ponad 30 lat. I dobrze widzę, jak się doprowadza wrocławską komunikację miejską do ruiny. "Co do "co z tego, że ITS może poprawić, jak Elwira z Grażynką z błogosławieństwem Rafała i Adamskiego tak go zaprogramują, że wielkie g. z tego będzie.". Masz jakieś dowody, że tak będzie?" Chcesz dowodów? Oto dowody: http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,komputer-sterujacy-swiatlami-klopotow-na-glownych-skrzyzowaniach-nie-rozwiaze,wia5-3266-8678.html @set: "Ja optuję za szybkimi tramwajami i autobusami dowożącymi do tych tramwajów. " - też jestem za, ale to wymaga całkowitej zmiany filozofii funkcjonowania komunikacji miejskiej we Wrocławiu i - przede wszystkim - budowy węzłów przesiadkowych z prawdziwego zdarzenia. "Wrocław to małe obszarowo miasto 20 na 20 km więc czas przejazdu nie powinien zajmować wiecej niż 30 minutz końca na koniec. Teraz to ponad godzina." - często znacznie więcej. Wczoraj np. z Ronda Reagana pod Galerię Dominikańską jechałem 25 minut! Żadnej awarii - normalny (dla Wrocławia), regularny zator tramwajowy...

    0 0
  • ~Tomek 2011-11-03 01:34:29

    @~tantus - a przeczytałeś ten artykuł? :) Na największych skrzyżowaniach ITS też da swoje - tylko po prostu nie będzie NATYCHMIASTOWEGO udzielenia priorytetu, a udzielenie z MAKSYMALNIE 20 sekund opóźnienia. Maksymalnie. To od razu tak projektowano (mam na dysku dokumentację, więc doskonale wiem..), nie wiem skąd Wy nagle urzędników innych urzędów do tego mieszacie. Tak więc ponawiam pytanie: czy macie PRAWDZIWY dowód na poparcie swoich tez? @~Maxer - Czy mógłbyś doczytać, jak ma działać ITS? Jeżeli tak, to bym prosił. Nie chce mi się znowu powtarzać. Przeczytaj dokumentację projektową, dowiedz się, jak to działa w innych miastach. Bo gadasz głupoty, niezwiązane z tematem..

    0 0
  • ~ 2011-11-03 07:25:35

    Jeżeli uwazasz że mieszanie EElwiry nie ma tu nic do rzeczy to nie masz pojęcia co się mieście dzieje i kto tu ma zawsze racje i ostatnie słowo- słynne słowo tak ma byc albo nie bo nie......

    0 0
  • ~kwaskowy zapach 2011-11-03 07:28:20

    @~Tomek: A postawisz chłopakom duże piwo, jeśli (znowu) będą mieć rację?

    0 0
  • ~Karioka 2011-11-03 08:00:46

    Ale AOW jest dla tranzytowców, a tramwaje tamtędy nie jeżdżą :))) - wiązanie jednego z drugim jest dość absurdalne. Poza tym - urzędnicy sami się przyznają, że wydłużają cykle świetlne dla pieszych - to jak tramwaje mają przyspieszyć skoro na tych czerwonych stoją? Poza tym - jeśli ogranicza się ruch pojazdami indywidualnymi, to w całym kulturalnym świecie daje się w zamian bardzo zagęszczony ruch pojazdów miejskich. Nasi urzędnicy zaś w celach oszczędnościowych jeszcze likwidują kolejne kursy, których i tak za wiele nie było. No to ja w życiu nie przesiądę się na komunikację miejską!

    0 0
  • ~ 2011-11-03 08:48:18

    Tacy ludzie jak Tomek nigdy nie przepraszają, nigdy nie przyznają racji i najwygodniej im się szczeka anonimowo. ;)

    0 0
  • ~Tomek 2011-11-03 16:32:39

    @Tomasz Szymczyszyn - ależ imienniku, to chciałbym przypomnieć, że to Ty nigdy za niektóre pomówienia nie przepraszałeś. ;) Teraz nie chce mi się szukać, ale takie sytuacje były. Ja napisałem wprost - będzie jak mówisz, mogę przeprosić. Mogę nawet to piwo postawić, a co. Coś dziwnie jestem pewny, że przynajmniej w części swojego postu grubo się mylisz. ;) @~Karioka - i o to chodzi - AOW nie ma się to prędkości KM. Od tego jest ITS. AOW miała przy okazji tylko spowodować, że ruch się zmniejszy, czyli ITS będzie mniej dotkliwy dla mieszkańców (logika!). Ale ITS bez AOW też by działał.

    0 0
  • ~ 2011-11-03 20:44:33

    Drogi Tomku jakim cudem chcesz przepchnąć tyle tramwajów przez skrzyżowanie przy Galerii Dominikańskiej bez kilkuminutowego oczekiwania? Przystanek jest tam beznadziejny (jeden tor). Wystarczyłoby przebudować całe skrzyżowanie. Stworzyć 2 perony dla tramwajów - jeden do skrętu w Piotra Skargi, drugi do jazdy na wprost i byłoby po problemie. Ktoś powie, że nie ma miejsca... Po prawej mamy dwa mało potrzebne pasy dla aut do skrętu w lewo w Piotra Skargi (jeżdżę dużo i zauważyłem przy tym lewoskręcie średni ruch aut), dalej mamy dodatkowo ogromniasty - szeroki chodnik z zieloną trawką przy Galerii... Miejsce na perony by się znalazło spokojnie i problem tramwajowych korków w tym miejscu by znikł. Ale po co... lepiej jarać się ITS'em za miliony niż planować z głową.

    0 0
  • ~Tomek 2011-11-03 21:52:53

    Rafale, przystanek tam jest podwójny, nie bój się, skoro do tej pory eksperci (!) m.in. z Politechniki Wrocławskiej mówili, że to będzie działać, to zapewne będzie. Był na TuWrocław.com wywiad ze specem z transportu. Specem, nie tylko spekulantem, to większość tutaj komentujących wśród nas tylko spekuluje.. Jeżeli dobrze pamiętam, ten człowiek nazywał się Igor Gisterek. Chyba się nie wycofał później ze swoich słów, więc jego opinia jest dla mnie więcej mówiąca, niż spekulacje osób, jawnie podających się jako przeciwnicy Prezydenta Wrocławia. ;)

    0 0
  • ~Tomek 2011-11-03 21:54:04

    Specem z dziedziny* transportu (m.in. publicznego). - Errata

    0 0
  • ~ 2011-11-03 22:59:05

    Staram się Tomku myśleć pozytywnie. Zgadzam się, że nie należy dzielić skóry na niedźwiedziu. Warto poczekać. Tylko widzisz, ja również trochę czytałem o ITS i żeby to miało ręce i nogi musi tworzyć spójny organizm. We Francji to działa ponieważ zaimplementowano tam wszystkie potrzebne do jego prawidłowego działania elementy. U nas po "polsku" obcięto to i owo uważając się za lepszych od jego twórców. Obawiam się po prostu, że ten system nic nie da jeżeli "odrywa" się od niego coraz więcej kluczowych elementów. We Francji ITS jest przede wszystkim wsparciem/ dodatkiem usprawniającym przejazd pojazdom szynowym - wszystkim. U nas po pierwsze ma być lekiem na całe zło w transporcie szynowym. ITS nie załatwi problemów typu "auta które pakują się na torowiska na zakorkowanych skrzyżowaniach". Francuzi jak także wiele innych europejskich stolic ruch kołowy traktuje odrębnie od pozostałego transportu. Tramwaje starają się nie kolidować z drogami, często wpuszczane są w osiedla bez towarzystwa ruchliwej obok drogi. Mają budowane tunele. Natomiast u nas nadal tramwaj to "dodatek" do ulicy lub jej część. Co chwilę skrzyżowanie, przejście dla pieszych, skrzyżowanie, rozjazdy, przejazdy, redukcje szybkości do 10km/h. To stanowi duży problem, którego sam ITS u nas nie rozwiąże ;_)

    0 0
  • ~Arek 2011-11-05 06:41:29

    "trzeba przyspieszyć aerobusy i tramwaje" tak... gdyby nie fakt że to tylko zwykła literówka redaktora i gdyby naprawdę autobusy były aerobusami - to problem mamy rozwiązany!

    0 0
  • ~aaa 2011-11-18 22:39:12

    "aerobusy" - to chyba błąd

    0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Adolf Juzwenko powinien zrezygnować z funkcji dyrektora Ossolineum?




Oddanych głosów: 388