Wiadomości
Otworzyli bibliotekę w Graficie. Zamiast stoisk kupieckich na parterze, są tam książki i multimedia
Przypomnijmy, w lutym zeszłego roku ogłoszono konkurs na projekt multimedialnej biblioteki, która powstanie na parterze Grafitu. Wygrała koncepcja przygotowana przez zespół Synergia - Krzysztof Cebrat Pracownia Projektowa, a ze zwycięzcami podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę.
Zobacz także
Adaptacja wnętrz na potrzeby biblioteki właśnie dobiegła końca i w poniedziałek 16 marca została ona oficjalnie otwarta.
Biblioteka Grafit powstała z połączenia filii nr 25 (ul. Staszica 15), filii nr 28 (ul. Roosevelta 22), filii nr 34 (ul. Wyszyńskiego 75) oraz filii nr 36 (ul. Żeromskiego 79). Ma powierzchnię 619 metrów kwadratowych, jest w pełni skomputeryzowana i posiada system zabezpieczeń zbiorów.
Znajduje się w niej około 35 tys. książek, 5 tys. filmów DVD, 2 tys. płyt CD z muzyką, około tysiąca multimediów (m.in. programy komputerowe), 2 tys. pomocy edukacyjnych i 30 tytułów prasowych. Oprócz tego w bibliotece jest 10 stanowisk komputerowych dla czytelników, strefa relaksu, kącik dla najmłodszych i sala dla około 80 osób.
Udało się już znaleźć najemców na większość powierzchni w budynku. W całości wynajęte jest czwarte, trzecie i drugie piętro, a także parking podziemny. Wolne lokale są tylko na parterze (tam, gdzie biblioteka), a także na pierwszym piętrze, gdzie ulokuje się przychodnia Lek-Trans.
Do Grafitu przeniesiono też należący do gminy Zarząd Obsługi Jednostek Miejskich, swoje biura ma tam także firma Tax Care i Centrum Edukacji Zawodowej CARGO. Powstało tam również Centrum Kompetencji i Informatyzacji Sądownictwa Sądu Apelacyjnego.
W spółce Wrocławskie Mieszkania podkreślają, że nie da się dokładnie określić kosztów całej przebudowy obiektu.
- Poszczególne powierzchnie są adaptowane według projektów wykonanych przez projektantów dla poszczególnych najemców. Wymagania dotyczące standardu wykonania i wyposażenia mogą się znacznie różnić, stąd nie jesteśmy w stanie oszacować kosztów adaptacji pozostałych wolnych powierzchni. Dodatkowo, najemcy sami mogą zlecać wykonywanie prac wykończeniowych firmom zewnętrznym, a my nie mamy wiedzy odnośnie warunków finansowych określonych w umowach, których nie jesteśmy stroną - mówił nam kilka miesięcy temu Rafał Bernasiński z Wrocławskich Mieszkań.
Przypomnijmy, halę kupiecką Grafit z wielką pompą otwarto w maju 2012 roku. Szybko jednak okazało się, że wybudowany za 36 mln złotych (z czego większość pieniędzy pochodziła z zaciągniętego kredytu) przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej obiekt przy ulicy Namysłowskiej to niewypał. Większości stoisk kupieckich nie udało się wynająć, a hala świeciła pustkami.
Potem rozważano nawet sprzedaż obiektu, ostatecznie jednak ARAW wydzierżawił go Wrocławskim Mieszkaniom, czyli innej miejskiej spółce. Ta w lutym zeszłego roku otrzymała od miasta 4 mln złotych na przebudowę budynku, a w międzyczasie z Grafitu uciekli pozostali kupcy.
Tagi: hala grafit, centrum biznesu grafit, wrocławskie mieszkania, araw, hala kupiecka Wrocław, Rafał Bernasiński, biblioteka wrocław, biblioteka multimedialna grafit
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Odnalazł się 15-letni Adrian, który widziany był ostatnio we Wroclavii
38435 -
Wrocław: Atak szczurów w samym centrum miasta. "To bestyjki"
31894 -
Seryjna złodziejka w Rossmannie. Zobacz, jaki miała sposób
28873 -
Wrocław: Arkady Wrocławskie zostaną zamknięte. Właściciel sprzedaje budynek
28708 -
10 miejsc we Wrocławiu, z których najtrudniej dojechać do centrum
27523
Najczęściej komentowane
-
We Wrocławiu jedna lista się nie sprawdziła. Ani dwie
4 -
Wrocław: Mieszkańcy informują o piratach drogowych. Gdzie jeżdżą za szybko?
4 -
Gigantyczny korek na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia
3 -
Zmiana czasu na letni już w ten weekend. W tym roku zegarki przestawiamy wyjątkowo szybko
3 -
Wrocław: Obok średniowiecznej warowni stanęły toalety toi toi. Miasto się tłumaczy
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~kosma 2015-03-17
02:27:24
To nawet nie jest śmieszne KROPKA
~aro 2015-03-17
19:27:21
Budynek ów należy nazwać po imieniu "Pomnik niegospodarności ARAW" dla mniej wtajemniczonych - Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej