Kultura
„Pamiętnik czasów pandemii” na wystawie fotograficznej
Opowieść o osobistym doświadczaniu odosobnienia w czasach pandemii będzie można zobaczyć od 15 czerwca. W Ulicznej Galerii Szewska Pasja prezentowane będą fotografie prac trzech współczesnych wrocławskich artystek: Anny Kołodziejczyk, Alex Urban i Ewy Zwarycz.
„Ścieżki do interpretacji” to projekt Fundacji Art Transparent w ramach szeregu inicjatyw realizowanych przez wrocławskie instytucje i organizacje kultury w związku z przypadającą w 2020 r. 50. rocznicą Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70.
W 2016 r. Art Transparent, włączając się w obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, przeprowadziła szeroko zakrojony projekt „Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu”, poświęcony twórczości słynnego wrocławskiego poety i twórcy konceptualnego. Jego zwieńczeniem była realizacja rzeźbiarskiego dzieła Barbary Kozłowskiej zatytułowanego Interpretacja przestrzenna poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność”. Zamysł artystki był konsekwencją przestrzennego opracowania w 1970 r. poetyckiego tekstu Dróżdża.
Jak większość propozycji nadesłanych na Sympozjum ’70, „Samotność” nie doczekała się w tamtym czasie realizacji – aż do roku 2016, kiedy to monumentalna, błękitna rzeźba stanęła we wrocławskim parku Popowickim.
Ścieżki do interpretacji, poprzez fotograficzną dokumentację, przywołują dzieło istniejące w swoistej izolacji odległego od centrum parku. Przypominają tym samym postaci dwojga wybitnych, związanych przez dziesięciolecia z naszym miastem artystów: Stanisława Dróżdża i Barbary Kozłowskiej. Jednocześnie, zważywszy na szczególny czas pandemii i wynikającej stąd konieczności pozostawania w faktycznej izolacji każdego z nas w ostatnich miesiącach, opowiadają o osobistym doświadczaniu odosobnienia w pracach trzech współczesnych wrocławskich artystek: Anny Kołodziejczyk, Alex Urban i Ewy Zwarycz.
Zdjęcia prac będzie można oglądać od 15 do 30 czerwca w Ulicznej Galerii Szewska Pasja we Wrocławiu (ul. Szewska 27A), zaś ich oryginały zobaczymy jesienią tego roku w ramach wystawy w Mieszkaniu Gepperta.
Wydarzenie jest częścią Sympozjum Wrocław 70/20 – oddolnego programu obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław '70.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Oto zastępca Mariana Paździocha. „Świat według Kiepskich” ma wrócić wiosną
148676 -
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
12927 -
Wrocław dla odmiany zagra nie Berlin, tylko Walię? Na Praczach kręcą film [ZDJĘCIA]
10633 -
Andrzej Grabowski o „Świecie według Kiepskich”: Absurdalna ironia i lusterko
9913 -
„Myślę, że ‘jebnięcie’ na stałe weszło do słowników wrocławian” [WYWIAD]
8600
Najczęściej komentowane
-
Konflikt o spuściznę po Bartoszewskim. Jaka przyszłość czeka zbiory Ossolineum?
5 -
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
4 -
Bezpłatne warsztaty w operze. Artyści pomogą osobom z powikłaniami po COVID-19
2 -
„Na obcej ziemi”. Migranci bohaterami Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie DCF
1 -
Stypendia prezydenta Wrocławia dla artystów. Można zgarnąć 2500 zł miesięcznie
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert