Wiadomości

Pesy jeżdżą już po Wrocławiu także w dni robocze. Pasażerowie chwalą. „Fajniejsze niż Skody”

2015-08-24, Autor: Tomek Matejuk
Od poniedziałku nowe tramwaje Pesa Twist jeżdżą po stolicy Dolnego Śląska także w dni robocze - wcześniej można je było spotkać tylko w weekendy. - To bardzo ładny i wygodny tramwaj. Pesy są nawet fajniejsze niż Skody - chwalą pasażerowie.

Reklama

W połowie sierpnia na wrocławskie torowiska - po raz pierwszy - wyjechały kupione przez MPK tramwaje Pesa Twist. Trzy pojazdy wyprodukowane przez bydgoską firmę kursowały w weekend 15-16 sierpnia na linii numer 3. Potem na cały tydzień nowe wozy z ulic naszego miasta zniknęły.

 

Pojawiły się znów w miniony weekend, a od poniedziałku zaczęły kursować po Wrocławiu codziennie.

 

- Bardzo ładny tramwaj. Jest czysto i wygodnie. Moim zdaniem Pesy są nawet fajniejsze niż Skody - mówi pani Beata, która w poniedziałek rano po raz pierwszy jechała nowym pojazdem kupionym przez MPK.

 

 

Przedstawiciele MPK tłumaczą, że nowe tramwaje pojawiły się akurat na linii numer 3, bo została ona przystosowana do kursowania Pesy, biegnie przez centrum miasta, łączy dwie przeciwległe dzielnice miasta, a przede wszystkim - na jej trasie będzie znajdował się nowy szpital wojewódzki.

 

- A Pesy to komfort dla niepełnosprawnych - podkreślają przedstawiciele przewoźnika.

 

Problemy z krawężnikami

 

Przypomnijmy, w grudniu zeszłego roku MPK podpisało umowę z firmą Pesa na zakup sześciu tramwajów. Kilka miesięcy później poinformowano, że bydgoski producent, oprócz zamówionych wcześniej sześciu pojazdów, dostarczy do końca 2015 roku jeszcze dwa kolejne tramwaje.

 

Pierwszy z ośmiu tramwajów Pesa Twist przyjechał do Wrocławia w czerwcu. Jednak bardzo szybko okazało się, że pojazd od razu nie wyjedzie na wrocławskie torowiska.

 

- Pierwszy wstępny przejazd tramwaju pokazał, że są punkty, w których tramwaj znajduje się zbyt blisko krawężnika przystanku - tłumaczyła Agnieszka Korzeniowska, rzecznik prasowy MPK.

 

W drugiej połowie czerwca ruszyły oficjalne testy tramwajów Pesa Twist, a na początku lipca rozpoczęła się korekta przystanków.

 

Nowoczesny i ergonomiczny tramwaj

 

Pesa Twist jest w pełni niskopodłogowa i klimatyzowana, ma podświetlane wejścia i specjalnie zaprojektowany przód pojazdu, który przy ewentualnym zderzeniu z pieszym zapobiegnie jego przedostaniu się pod koła tramwaju. Wewnątrz zainstalowano ładowarki USB i system zapachowy.

 

- To bardzo nowoczesny i ergonomiczny tramwaj, wyposażony w bardzo dużo udogodnień dla pasażerów. Będzie też dużo bezpieczniejszy, bo posiada najnowocześniejsze systemy wspomagania kierujących, ostrzegające przed zbliżaniem się do przeszkody - podkreśla Jolanta Szczepańska, prezes MPK.

 

Pierwsze sześć tramwajów kosztowało miasto prawie 50 mln złotych.

 

A Wy jechaliście już nowymi tramwajami? Jeśli tak, podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Ante 2015-08-24
  10:36:21

  5 0

  Są świetne, pod względem stylistycznym faktycznie lepsze od Skód. Aż szkoda ich na nasze tragiczne torowiska. No i szkoda, że są trochę za szerokie na nasze łuki i będą jeździć głównie na 3, ale mam nadzieję, że miasto zamówi kolejne pesy, tym razem o odpowiednich wymiarach.

 • ~Ante 2015-08-24
  10:38:06

  9 0

  Teraz z miejsca powinni wybudować parking P+R na Księżu Małym, byłaby szansa na odciążenie ul. Krakowskiej.

 • ~tomi 2015-08-24
  10:48:23

  0 18

  na zewnątrz rzeczywiście faniejsze, ale srodek to już szkoda gadać... szczególnie niebieskie uchwyty do trzymania. i te panele oświetleniowe (matko bosko)

 • ~wrocławianiN 2015-08-24
  16:12:34

  10 0

  W sobotę specjalnie przejechałem się tramwajem PESA od Kwiskiej do pętli Księże małe i raz jeszcze do Kwiskiej.
  Trudno się do czegoś przyczepi. Podłoga rzeczywiście niska w całym tramwaju choć nic by nie zaszkodziło gdyby podwyższyć ją o 5 cm aby nie miała spadków w niektórych miejscach, które są pewno po to aby łatwiej było sprzątać bo woda spływa. Wydaje się, że jest za dużo miejsca obok niektórych siedzeń na ewentualny bagaż ale pewno wynika to z przyjętych rozwiązań technicznych podwozia. Czyli jest niska podłoga i jest klimatyzacja a to są rzeczy najważniejsze dla pasażera. Jest czysto i jest wystarczająco duża ilość uchwytów do przemieszczania się pasażera podczas jazdy. Systemu USB, systemu zapachowego oraz systemu bezpieczniejszego traktowania pieszego przy zderzeniu nie sprawdzałem. W sumie ocena bardzo dobra i szkoda tylko że będziemy mieli ich przez zbytnią asekurację władz miasta tylko 8 sztuk. Gdybyśmy zamawiali większą ilość to i PESA mogłaby dostosować je bardziej do wrocławskich warunków technicznych. (perony, łuki). Może większa ilość przegubów ( są dwa a Skoda ma cztery) rozwiązałby problem łuków. Teraz z zamówieniem następnych może być kłopot bo inni pozamawiali dużo więcej , Kraków 36 sztuk, Tramwaje Sląskie 30 sztuk a Moskwa 120 sztuk
  -----

 • ~wrocławianiN 2015-08-24
  16:18:01

  6 0

  cd,
  W sobotę podczas jazdy PESĄ z Księża Małego w kierunku centrum, tramwaj na odcinku od placu Zgody do placu Wróblewskiego poruszał się ( było to przed godziną 12:00 w południe) w żółwim tempie z powodu blokady torowiska przez samochody. Ten kilkusetmetrowy odcinek jechaliśmy około 20 minut. Nie wiem czy było to spowodowane zakłóceniami na Dąbiu w związku z odkopaniem pocisku czy jest to codzienna normalka na tym odcinku.

 • ~Ante 2015-08-24
  16:27:55

  5 0

  WrocławianiN -> niedługo na całej ul. Traugutta zostanie wydzielone torowisko i zostaną nasadzone szpalery drzew. Kwestia najbliższego roku :)

 • ~komentator 2015-08-24
  21:09:49

  0 8

  Tylko się nie zesrajcie z wrażenia :)

 • ~php 2015-09-11
  16:19:20

  0 0

  @wrocławianiN, Większa ilość przegubów przy tej długości wagonu absolutnie nie rozwiązuje żadnego problemu, tylko tworzy nowe.
  1. Skody niszczą torowiska i są koszmarnie niewygodne na łukach. Jeśli ktoś kiedykolwiek jechał Skodą przez skrzyżowanie na którym skręcała choćby nieznacznie to wie, że trzęsienie pudła wagonu na wszystkie strony jest właściwie w standardzie. Dzieje się tak za sprawą sztywnych wózków, których profil toru nie może tak łatwo obrócić. A same tory cierpią, bo Szkodniki robią z nich fragmenty czterdziestokąta foremnego.
  2. Mamy już we Wrocławiu 26 wagonów Protram 205WrAs, trzyczłonowych, opartych na 4 wózkach skrętnych. We wrocławskim ruchu tramwajowym sprawdzają się znakomicie, jedyne czego im brakuje to większa powierzchnia niskiej podłogi, klimatyzacja i pewne poprawki w elektronice (wpływ pola magnetycznego urządzeń trakcyjnych na system audio). Nieco inne wymiary niż Pesy Twist sprawiają, że 205-tki nie mają żadnych problemów na naszych trasach. Może w końcu - po ponad 5 latach istnienia projektu - zlecilibyśmy Protramowi wykonanie prototypu wagonu 206, który tak samo jak Twist jest trzyczłonowy i w pełni niskopodłogowy, ale w przeciwieństwie do niego został zaprojektowany pod wrocławskie tory?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.