Pewnie, skutecznie i bez kłopotów. Hubert Hurkacz w świetnym stylu rozpoczął US Open

2021-08-31, Autor: Bartosz Królikowski

O takie rozpoczęcie wielkoszlemowego turnieju chodziło. Hubert Hurkacz bez problemu awansował do II rundy wielkoszlemowego US Open. Wrocławianin we wtorkowy wieczór w nieco ponad 1,5 h pokonał Białorusina Jegora Gerasimowa 6:3, 6:4, 6:3.

Najlepszy polski tenisista pojechał do Nowego Jorku z całkiem sporymi nadziejami na przebicie swojego dotychczasowego najlepszego wyniku w US Open. Tym była zaledwie druga runda, osiągnięta przez wrocławianina w 2018 i 2020 roku. Hurkacz w ostatnich tygodniach wystartował w dwóch turniejach za oceanem w obydwu zaprezentował się przyzwoicie. W kanadyjskim Toronto zaszedł do ćwierćfinału, gdzie po kapitalnym, wyrównanym spotkaniu pokonał go wicelider światowego rankingu Danił Miedwiediew. W Cincinnati zaś odpadł w rundzie III (eliminując po drodze legendarnego Andy’ego Murraya), ale tam także wyeliminował go nie byle kto, bowiem brązowy medalista olimpijski z Tokio, Pablo Carreno Busta, również po wyrównanej bitwie.

Niemniej Hurkacz za każdym niemalże razem udowadnia, że na betonowych kortach w USA i Kanadzie czuje się znakomicie. W końcu to tam odnosił największe sukcesy w karierze (wygrane w Delray Beach, Winston-Salem, czy przede wszystkim w Miami). Faworytem do zwycięstwa w US Open nie był, ale czarnym koniem jak na tegorocznym Wimbledonie (półfinał)… czemu nie? Na początek potrzebował jednak solidnego wejścia w turniej.

Jego rywalem w I rundzie był Białorusin Jegor Gerasimov. Ten 28-letni zawodnik póki co nie może pochwalić się szczególnymi sukcesami. W rankingu światowym ATP jest obecnie 82., swój jedyny jak dotąd finał w głównym cyklu przegrał (w lutym 2020 w hinduskim Pune z Jirim Veselym z Czech), zaś w Wielkich Szlemach nigdy nie wyszedł poza II rundę. Rozstawiony z 10. Polak był zatem zdecydowanym faworytem spotkania.

Faworytem był i zaprezentował się jak na takowego przystało. Ten mecz niemal od początku był pokazem dominacji wrocławianina. Hurkacz w pierwszym secie już w gemie nr 4 przełamał rywala, wychodząc na prowadzenie 3:1. Polak grał przede wszystkim dużo stabilniej od rywala, który popełniał sporo dość prostych błędów. Wrocławianin dobrze serwował, czym skutecznie wybijał Gerasimowowi potencjalne myśli o przełamaniu powrotnym i wygrał pierwszą partię 6:4.

Kolejne dwa sety były w gruncie rzeczy podobne do pierwszego. Partia nr 2 zaczęła się jeszcze dość wyrównanie, bo w pewnym momencie było 3:3. Ale ten stan nie utrzymał się długo, bo bardzo dobry return Hurkacza pozwolił mu wypracować kolejne przełamanie. Kluczowe w tym secie, którego nasz reprezentant wygrał 6:3. Kolejna partia to w zasadzie kolejne kopiuj/wklej. Spokojna, cierpliwa gra Polaka, przełamanie w połowie seta i zwycięstwo, tym razem ponownie do 3. Mecz bez większej historii, a Hurkacz w pewnym stylu w II rundzie.

To było dokładnie taki start US Open, o jaki tenisiście z Wrocławia chodziło. Szybko i pewnie. Hurkacz bardzo dobrze serwował, nie podpalał się nawet gdy mu szło, cały czas zachowując spokój, który zaprowadził go do zwycięstwa. Popełnił tylko 12 niewymuszonych błędów, skutecznie wykorzystując te, które zrobił jego przeciwnik. Bardzo dobry prognostyk przed kolejnymi meczami.

W II rundzie Hubert Hurkacz zmierzy się ze zwycięzcą starcia Węgra Martona Fucsovicsa (41 ATP) z doświadczonym Włochem Andreasem Seppim (89 ATP). Ten mecz w czwartek 2 września o niepodanej jeszcze godzinie.