Wiadomości

Piechota: obwodnice zamiast mostu Wschodniego

2010-11-02, Autor: bk
Obwodnica starego Psiego Pola na Zgorzelisko, obwodnica Leśnicy i łącznik Szpitalna – Robotnicza to trzy najważniejsze inwestycje, jakie zdaniem Sławomira Piechoty, kandydata PO na prezydenta, trzeba zbudować w najbliższej kadencji. Jego zdaniem niezbędny koszt to rezygnacja z tzw. mostu Wschodniego, czyli połączenia Krakowskiej z Mickiewicza na Wielkiej Wyspie.

Reklama

Piechota i jego współpracownicy przedstawili dziś swój program na rozwiązanie kłopotów z komunikacją: żadnych rewolucji:
- Nasze propozycje nazwałbym uzupełnieniem. Oprócz dużych, powstających akurat w tej chwili projektów, takich jak obwodnice, chcielibyśmy niewielkich inwestycji w samym mieście, które by je uzupełniły – tłumaczy Bernard Afeltowicz, kandydat na wiceprezydenta miasta u boku Piechoty. - A że nie jesteśmy gołosłowni i nie będziemy składać obietnic bez pokrycia, pokazujemy od razu, że w zamian za przesunięcie w czasie budowy kosztownego mostu Wschodniego, który byłby drogi bo prowadzony w większości na estakadzie, chcemy zbudować trzy tańsze, ale bardzo ważne projekty – dodaje.Oprócz tych trzech inwestycji drogowych Sławomir Piechota wymienił trzy inne priorytety: budowę (w porozumieniu ze spółdzielniami) parkingów osiedlowych, takie budowanie torowisk, żeby mogły po nich jeździć autobusy oraz realną realizację obietnic wobec rowerzystów.

Na konferencję prasową kandydat PO zaprosił m.in. taksówkarza z trzydziestoletnim stażem, który opowiadał dziennikarzom jak ciężko jest np. wjechać do miasta od strony Długołęki oraz jak bardzo potrzebna jest budowa łącznika Zaporoska – pl. Strzegomski (Szpitalna – Robotnicza).
W przypadku tego drugiego rozwiązania PO deklaruje budowę wiaduktu, ale jedynie nad dwoma torami, dzięki czemu ma on być tańszy niż Gądowianka.

Platforma Obywatelska skrytykowała także Rafała Dutkiewicza za obcięcie programu wymiany nawierzchni ulic w mieście (podczas kryzysu obcięto środki na ten cel o ok. 40 proc), fatalną koordynację remontów oraz obcięcie programu Tramwaju Plus: konkretnie rezygnację z budowy torowiska wzdłuż torów kolejowych na ul. Hubskiej, przeniesienie węzła przesiadkowego z ul. Suchej (między dworcami PKP i PKS) na skrzyżowanie Borowskiej i Suchej oraz niefunkcjonalny, zdaniem PO, projektowany w tej chwili węzeł na pl. Jana Pawła II na wysokości ul. Sokolnickiej,

Na koniec ciekawostka. Grupa współpracowników Sławomira Piechoty nie zostawiła także suchej nitki na pomyśle rozważenia budowy metra we Wrocławiu:
- Skoro jedna nitka w Warszawie kosztuje 6 miliardów złotych to dwie, a przecież we Wrocławiu potrzeba by dwóch nitek, dziś kosztowałyby 12. Trzeba jeszcze doliczyć inflację, w związku z tym projekt taki byłby księżycowy – tłumaczy Bernard Afeltowicz, przyznając, że 15 mld złotych, na które wycenił koszt tej inwestycji to jego własne szacunki. - Za dokładną analizę kosztów budowy metra miasto 45 milionów złotych, czyli tyle, co kilka tramwajów. Na to nas dziś nie stać – dodaje.

Dlaczego to ciekawostka? Bo pomysłu budowy metra nie zgłosił żaden z kandydatów na prezydenta. W marcu, a więc na długo przed rozpoczęciem kampanii Igor Gisterek z Zakładu Infrastruktury Transportu Szynowego Politechniki Wrocławskiej zaapelował jedynie o to, by policzyć kiedy taki pomysł będzie opłacalny:
- Nie powiem, że trzeba dziś zacząć budowę metra we Wrocławiu. Trzeba policzyć, kiedy stanie się to opłacalne - mówi Gisterek. Obliczenia muszą uwzględniać współczesną technikę i geologiczne uwarunkowania Wrocławia, a także potencjalną liczbę pasażerów. Trzeba zaplanować, jaką funkcję spełniałoby ono w naszym mieście.
- Budowa będzie miała sens tylko wtedy, gdy metro i kolej staną się podstawowym środkiem poruszania się po mieście, a tramwaje i autobusy będą dowoziły do niego pasażerów - podkreśla Gisterek. We Wrocławiu nie ma problemu z liniami kolejowymi. - Być może u nas sprawdziłby się system mieszany. Kolejka, która zagłębia się pod ziemię przy dworcu Świebodzkim, ma stację pod Rynkiem i pl. Grunwaldzkim, a na powierzchnię wyjeżdża na Wielkiej Wyspie albo tuż za nią - zastanawia się Igor Gisterek.
Zdaniem Sławomira Piechoty to zastanawianie jest za drogie i lepiej nie zaprzątać sobie tym głowy.

A co Wy sądzicie o pomysłach kandydata PO?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~ 2010-11-02
  16:50:33

  0 0

  Czy PO konsultowała swoje idiotyczne pomysły z jakimś inżynierem? Przecież nad Świebodzkim nie potrzeba żadnego wiaduktu, bo zaraz rusza budowa łącznika. Węzeł na Suchej to był debilizm i dobrze, że Komar z niego zrezygnował. A blokowaniem mostu wschodniego Piechota strzela sobie gola – jak zostanie zamknięty za chwilę Zwierzyniecki ze względu na stan, będzie wiadomo, komu to można zawdzięczać. Myślałem, że magistrackie pomysły komunikacyjne są głupie, ale już wiem, że jest gorsza ekipa: PO.

 • ~toluen 2010-11-02
  18:08:33

  0 0

  no i koniec wyściugu po fotel prezydenta. Piechota zamiast ulepszać pomysły innych (Dutkiewicza) wyrzuca te najlepsze do kosza. Szkoda że pan taksówkarz nie powiedział jak tragicznie wygląda sytuacja na wielkiej wyspie! Most wschodni jest koniecznością bez względu na koszty !

 • ~ 2010-11-02
  18:46:40

  0 0

  A w jeszcze bardziej zadłużonym Krakowie metro jest sztandarowym pomysłem wyborczym PO. Czy oni myślą, że Wrocław jest gorszy od Krakowa?

 • ~ 2010-11-02
  20:08:13

  0 0

  Panie Piechota, Pan się kompromituje!

 • ~ 2010-11-02
  22:30:16

  0 0

  Chciałem zagłosować na pana ale się zastanawiam czy pan jednak nie jest gorszym populistą niż obecny prezydent Wrocławia!

 • ~ 2010-11-02
  23:10:00

  0 0

  Ale się uparł na te parkingi osiedlowe, szkoda, że cały czas pomija sprawę parkingów w okolicach centrum... czyli to co wszystkich boli najbardziej, chyba ma jakiś powód... po prostu nie wie jak to zrobić. A może myśli, że osiedla dadzą tereny za darmo? Hehe. Gość kompletnie bez programu, a przynajmniej bez sensownego programu. teraz bądź tu mądry i pisz wiersze na kogo głosować.... ma ktoś jakiś pomysł, bo ja po raz kolejny nie widzę dobrego Wodza na horyzoncie.

 • ~ 2010-11-02
  23:32:54

  0 0

  Tow. z PO , radni RMW to wy głosowaliście za budową mostu Wschodniego a wasz obecny kandydat na prezydenta jest przeciw , jak to pogodzicie . Wspaniałe jest zmienianie Swoich POglądów. Wrocławianie biją WAM brawo .

 • ~ 2010-11-03
  07:23:46

  0 0

  Hahaha niezły strzał w kolano samemu sobie

 • ~ 2010-11-03
  08:12:43

  0 0

  Panie Piechota: żal.de

 • ~ 2010-11-03
  08:41:27

  0 0

  Słabym programem się nie wygra.

 • ~ 2010-11-03
  08:47:15

  0 0

  Oczywiście że Most Wschodni jest niepotrzebny!!!
  Dużo taniej będzie ogłosić Wielką Wyspę skansenem i postawić tam kilka kurnych chat i ewentualnie jakiś wiatrak.

 • ~ 2010-11-03
  09:17:37

  0 0

  Zrezygnowali z mostu Wschodniego, bo Huskowski ma dom na wałach przeciwpowodziowych?

 • ~ 2010-11-03
  13:39:18

  0 0

  Most wschodni nie jest najlepszym pomysłem. Ten plan Piechoty jest bardziej realny niż mostek za 400 baniek o parametrach drogi szybkiego ruchu.

 • ~ 2010-11-03
  14:50:42

  0 0

  Most wschodni jest niezbędny dla mieszkańców Traugutta, Pułaskiego, Grunwaldzkiej, Sienkiewicza, którzy nie chcą aut z Biskupina pod domem. A jak Zwierzyniecki się zawali, to także Wielkiej Wyspy.

 • ~ 2010-11-03
  16:17:01

  0 0

  PO kocha auta. Sławek Piechota:

  Czy w przyszłości ulica Kazimierza Wielkiego powinna być zamknięta dla ruchu samochodów?

  - Nie zgadzam się z polityką wyłączania kolejnych ulic z ruchu samochodów. Przykład ulicy Szewskiej pokazuje, że przynosi to często odwrotny skutek od oczekiwanego - wyłączane obszary zaczynają obumierać. Moim zdaniem lepiej utrzymać ruch samochodów, ale jednocześnie ograniczyć dopuszczalną prędkość i zakazać wjazdu aut ciężarowych.

  [link został usunięty, bo narusza regulamin - redakcja]

 • ~ 2010-11-03
  21:15:30

  0 0

  No wreszcie ktoś sensownie opowiada o Wrocławiu. Mam nadzieję,że nie jesteśmy skazani na idiotyczne pomysły Dutkiewicza, który roztrwania pieniądze jak pijany zając. A jutro my będziemy spłacać długi.

 • ~ 2010-11-03
  21:22:14

  0 0

  Piechota obroni nas nie tylko przed kandydatem Dutkiewiczem ale też przed mostem wschodnim, który w swojej koncepcji jest tak bezmyslny jak polityka kandydata Dutkiewicza - 8 lat wystarczy marnotrastwa srodków publicznych - czyli naszych pieniędzy, które płacimy z naszych podatków, na nietrafione pomysły, których sztandarowym przykładem jest stadion za 830mln zł. który ma służyć 22 cwaniaczkom żeby mogli sobie pokopać piłkę i rżnąć naszym kosztem grubą kasę!!!

 • ~ 2010-11-03
  23:09:23

  0 0

  Polityka pro-samochodowa w centrum miasta to zacofanie.

 • ~ 2010-11-04
  09:32:20

  0 0

  Chciałem głosować na P. Piechotę. Już mi przeszło...
  Rezygnacja z Mostu Wschodniego (ktory i tak mial powstac najwczesniej w 2014 roku) to kompletny brak wyobraźni. Niech kandydat odpowie co zrobi jak zostanie zamkniety z powodów technicznych staruszek - Most Zwierzyniecki
  O rowerach we Wrocłąwiu - słyszę jak na razie tylko ogólniki.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.