Wiadomości

Pierwsza skoda dla Tramwaju Plus już jeździ

2010-11-12, Autor: bk
Ma 30 metrów długości, 2,5 szerokości i 3,4 wysokości. Pierwszy wóz Skoda 19T, który będzie jeździł po mieście jako Tramwaj Plus jest już gotowy. W zakładach w Pilznie kończy się montaż drugiego. Oba do Wrocławia trafią przed wigilią. Wszystkie 31 przyjedzie do nas do końca przyszłego roku.

Reklama

- Od 17 wozów, które jeżdżą po Wrocławiu różnią się nie tylko tym, że mają drzwi po obu stronach i kabiny motorniczych na obu końcach. Mają także inny rozkład siedzeń, tapicerkę, miejsca na rowery i monitoring. No i klimatyzację - tłumaczy Wojciech Grzonka, szef Skoda Poland.

Pierwszy z nowych tramwajów jest już praktycznie gotowy – i jeździ. Drugi jest jeszcze na hali montażowej, ale ma zostać przywieziony do Wrocławia jeszcze przed świętami, choć zgodnie z harmonogramem dostaw Skoda ma czas do stycznia na dostarczenie pierwszych dwóch sztuk Tramwaju Plus.Model 19T ma inaczej rozstawione siedzenia w przednim i tylnym członie: nie będzie już siedzenia bokiem do kierunku jazdy, jak to się zdarza w metrach.
- To efekt naszej współpracy z MPK. Wnioskiem z Wrocławia było, żeby siedzeń tak nie ustawiać – tłumaczy Wojciech Grzonka.
Jedyne miejsce, w którym w nowych skodach usiądziemy bokiem do kierunku jazdy jest sam środek pojazdu. Siedzenia są tam jednak tylko po jednej stronie, bo po drugiej jest miejsce na rowery.

Nowe Skody mają także poprawiony monitoring: 13 kamer: 4 na zewnątrz, dwie do przodu i do tyłu tuż nad motorniczym a reszta w środku.
- Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się nam ograniczyć wandalizm – mówi Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia.

W pierwszym wozie nie działają jeszcze wyświetlacze w środku, bo programy zostaną wgrane w samym Wrocławiu. Nie ma także charakterystycznych kolorowych kresek, które mają odróżniać wozy Tramwaju Plus od już jeżdżących po mieście skód:
- Zostaną one nimi oklejone już w MPK we Wrocławiu - tłumaczy Wojciech Grzonka.

Łączna wartość kontraktu to ponad 250 mln zł. Za te pieniądze dostaniemy 31 pojazdów Skoda 19T.

Zobacz więcej zdjęć nowego tramwaju z fabryki skody w Pilznie
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~ 2010-11-12
  13:59:35

  0 0

  niech tylko zobacze ze ktos cos smaruje, lapy pourywam.

 • ~ 2010-11-12
  14:20:10

  0 1

  tramwaj plus we wroclawiu? a co to takiego hah!:D

 • ~ 2010-11-12
  14:34:52

  0 0

  Proszę - tylko niech nie doklejają tych kiczowatych kolorowych naklejek-kresek :/ Czemu ma to służyć? Odróżnieniu T+ od "zwykłego" tramwaju? Po to są chyba wyświetlacze z kierunkiem jazdy i nr linii...

  Niech zarząd MPK, urzędnicy UM i prezydent nakleją takie naklejki (kolorowe kreski, krasnale czy inne kiczowate?) na swoje służbowe auta - ciekawe czemu tego nie zrobią? Może dlatego, że to "wiocha"?

 • ~ 2010-11-12
  14:39:22

  0 0

  ładnie się to to prezentuje, aczkolwiek gdyby byl w 100% niskopodlogowy, bylby chyba jeszcze ładniejszy. jest tylko pytanie, czy te nowe tramwaje tez będą tak ( od czasu do czasu) skrzypieć ,jak te obecne ?

 • ~ 2010-11-12
  14:43:48

  0 0

  przychylam sie do głosu poprzednika . na co i po co te kolorowe wzorki...

 • ~ 2010-11-12
  17:08:34

  0 0

  czemu nie ma alusów?

 • ~ 2010-11-12
  23:29:56

  0 0

  Nalepki - prawda. Wiocha. Ale pewnie ktoś znajomy magistratowi musiał mieć na to przetarg ;)

 • ~ 2010-11-13
  10:40:36

  0 0

  Miliony monet na tramwaje do idiotycznego projektu, jakim jest obecnie T+.

 • ~ 2010-11-13
  13:03:30

  0 1

  Kto odpowie przed sądem za niegospodarność w związku z dodatkową kabiną motorniczego i drzwiami z drugiej strony, co podwyższyło koszty o ok 30%?

 • ~ 2010-11-13
  16:43:40

  0 0

  @życzliwy - najwyżej Ty, za opowiadanie głupot. Cena wagony Skody 19T to 7,72 mln złotych. Cena wagonu Skody 16T - ok. 6,68 mln złotych. Czyli 15% droższa jest Skoda 19T od 16T. To po pierwsze. Po drugie, zapomniałeś, że ten tramwaj ma m.in. klimę, panele LCD. To po części też składa się na to 15%. To po drugie. Po trzecie, chyba dobrze, że miasto kupuje chociaż w części niskopodłogowe tramwaje, a nie tkwi cały czas przy wysokiej podłodze! @gaax - idiotyczny?! No proszę Cię... Powiedz może jeszcze, że Gaj i Kozanów to małe osiedla i nie potrzebują w ogóle KM (Kozanów to "jedynie" około 30000 ludzi, więcej nawet niż Nowy Dwór)... Co jak co, ale już od dawna tramwaj na nie był zapowiadany i dobrze, że w końcu coś się w tej sprawie dzieje. Szkoda, że parę rzeczy można było zrobić lepiej, ale nie można mówić, że cały projekt jest "idiotyczny". Ostatnia sprawa - fakt, mam nadzieję, że te naklejki albo nie zostaną przyklejone, albo MPK je odklei jak zobaczy, że ludziom tramwaj się podobał bardziej bez nich. :)

 • ~ 2010-11-13
  17:19:17

  0 0

  @ja - Tramwaj Plus to jest system Szybkiego Tramwaju, coś jak Poznański Szybki Tramwaj i Krakowski Szybki Tramwaj. Tylko u was będzie to działać dwukierunkowo, jak kolej - a nie na zasadzie pętli na obu końcach trasy.

 • ~ 2010-11-14
  22:24:30

  0 0

  Ciekawe czy chociaż biletomaty w środku zamontują czy miejsca nie ma... bo w tych Skodach co aktualnie jeżdża biletomatów ani widu ani słychu...

 • ~ 2010-11-16
  19:50:46

  0 0

  Mieszkam na kozanowie. Tramwaj w tym miejscu jest niepotrzebny. Do Legnickiej mamy blisko a na Pilczyckiej jezdzi duża liczba autobusów. Sama pilczycka jest tak oblężona, że latem nie da się oglądać telewizora przy otwartych oknach, a co dopiero, gdy dojdzie tramwaj. Powstanie hałas jak w śródmieściu;/ nie mówię juz o tym, że trawników tu prawie brak a tramwaj jeszcze je zabierze;/ pare lat temu została zrobiona ładna droga dla pieszych i dla rowerzystów, jak i zostały posadzone drzewa co teraz wszystko trzeba bedzie usunąć;/ do stadionu z kozanowa mamy pieszo 5-10min. Nie trzeba tramwaju! Ci co chcą dojechać to Legnicką, Pilczycka to jedna ruchliwa ulica i mieszkańce mają już dość hałasu, który jak powiedziałam spotęguje tramwaj. Miasto powinno w tym miejscu zrobić ekran zmiejszający hałas!

 • ~ 2010-11-16
  20:09:21

  0 0

  @A - chyba kpisz. Trawników mało? Czy Ty na pewno na Kozanowie mieszkasz? Bo ja co chwilę trawniczki widzę, sporo tego tutaj. Jak chcesz chodzić na Lotniczą (nie Legnicką!) do tramwaju to Twoja sprawa, ale np. dla mnie chodzenie przez park w nocy, gdzie kręci się sporo "elementu" (styk 4 osiedli - Kozanowa, Gądowa, Pilczyc i Popowic - robi swoje) to niezbyt bezpieczna i miła sprawa. W zimie też bezpiecznie nie jest, park często nie jest lub jest słabo odśnieżony. A tracić kolejny bilet na dojazd do tramwaju "który mamy blisko rzekomo" to też mało radosna wizja (szczególnie, jeśli potem i tak musisz się przesiąść; wtedy nie możesz już kupić biletu na 2 linie; poza tym 2 przesiadki to sporo...). Ścieżki rowerowe wzdłuż trasy tramwaju będą, więc nie martw się o to. Cóż, ja też będę mieć tramwaj pod oknem, ale nie narzekam z tego powodu bo wiem, że da to więcej korzyści niż strat (tramwaj z natury ciszej jeździ - chyba, że torowisko w złym stanie, ale tutaj nówka będzie). Mieszkańcy nie chcą, czy Ty nie chcesz? Bo to dwie różne kwestie. Z tego co wiem, to większość osiedla jest jak najbardziej ZA. Ekrany z tego co mi wiadomo mogą być zamontowane, ale UM poczeka na to aż do uruchomienia linii - żeby potem sprawdzić normy, czy coś. Nie pamiętam dokładnie. Kiedyś był o tym artykuł, chyba nawet na TuWrocław.pl, poszukaj jak jesteś ciekawy.

 • ~ 2010-11-16
  20:14:42

  0 0

  Aha, jeszcze jedno. Jeśli jesteś mieszkańcem Kozanowa i obok Ciebie przebiega linia, to pewnie dostałeś z Urzędu Wojewódzkiego i firmy projektującej linię ("Biprogeo Projekt" bodajże) pisma o opinie, zgłoszenie ew. uwag i ewentualnie o pozwolenie na budowę na własnościowym gruncie.. Nie zgłosiłeś wtedy uwag? To już Twoja sprawa. Udało się uzyskać akceptację projektu co oznacza, że tramwaj nie będzie Ci mocniej hałasować niż obecnie samochody (a dzięki al. Śląskiej/Śląska ruch na ul. Pilczyckiej może zmaleć). Ludzie, ogarnijcie się i może poczytajcie o projekcie, zanim zaczniecie krytykę. Ilekroć ją słyszę, to są tam jakieś niedomówienia i bzdury, bo "komuś się nie chciało zobaczyć co tam przysłali"...

 • ~ 2010-11-21
  18:15:56

  0 0

  wrocławski pic w akcji, kasa dla kolesi w realu

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.