Wiadomości

Pierwszy sygnalizator dla rowerów w centrum miasta już zamontowany

2011-05-06, Autor: Bartłomiej Knapik
Wprawdzie jest już jeden podobny, na skrzyżowaniu Hallera i Powstańców Śląskich, ale taki, który widzicie na zdjęciach: z czerwonym, żółtym i zielonym światłem dla rowerów to całkowita nowość nie tylko u nas, ale w całej Polsce. Sygnalizator na rogu Św. Mikołaja i Nowego Światu już wisi, choć jeszcze nie działa – czeka na zmianę programu sterowania światłem, czyli na czerwiec

Reklama

Ten konkretny sygnalizator, który możecie zobaczyć na zdjęciu na początku będzie regulował tylko relację skrętną. Czyli pozwoli rowerzystom skręcić z Św. Mikołaja w Nowy Świat. Jednak już w przyszłym roku dzięki niemu jednoślady będą mogły pojechać prosto – w ul. Św. Mikołaja w stronę Jana Pawła II.

- Mamy już sygnalizator dwukomorowy, na skrzyżowaniu Hallera i Powstańców Śląskich, ale on tylko odtwarza sygnały z sygnalizatorów zamontowanych dla aut nad jezdnią. Ten będzie całkowicie niezależny, będzie miał własny program, podobnie jak dwa kolejne, które zamontujemy jeszcze w tym roku: na Ruskiej i Świdnickie – mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy.




Ruska i św. Mikołaja mają być zachodnimi bramami rowerowymi do centrum. W tym roku urzędnicy rozpoczynają od budowy wjazdu – od ulicy Ruskiej. Droga rowerowa pojawi się tu w ciągu dwóch miesięcy na wysokości pasażu Niepolda i pozwoli jednośladom przejechać na wprost przez skrzyżowanie z Kazimierza Wielkiego. Ścieżką rowerzyści dojadą do pl. Solnego. Właśnie tu będzie zamontowany drugi sygnalizator dla rowerów.

W drugą stronę jednoślady mają jechać Św. Mikołaja – ale tu przez skrzyżowanie z Kazimierza Wielkiego rowerzyści będą mogli legalnie przejechać dopiero w przyszłym roku. Jednak pierwsze ułatwienie na Św. Mikołaja pojawi się już w czerwcu. Do tej pory kontrapas kończy się przed skrzyżowaniem z ul. Rzeźniczą (na lewym dolnym zdjęciu) – po uruchomieniu sygnalizatora – zostanie dociągnięty do Nowego Światu.

Rowerzystów, którzy do Starego Miasta dojeżdżają z południa, ul. Powstańców Śląskich najbardziej ucieszy powstanie trasy rowerowej na ul. Świdnickiej między Nasypową a fosą. Jednoślady będą miały specjalny pas na jezdni – będą zjeżdżać na niego przed ul. Bogusławskiego. Aż do Piłsudskiego będzie on wydzielony, od Piłsudskiego do Podwala na jezdni będą wymalowane symbole rowerów.
Nowy sygnalizator dla nich pojawi się na ul. Świdnickiej przed skrzyżowaniem z Piłsudskiego. Rowery będą tu miały specjalną śluzę (będą mogły podjechać bliżej przejścia dla pieszych niż samochody) – i będą wcześniej dostawać zielone światło.

Pojedynczo to wszystko niewielkie zmiany – razem pokazują, że  rewolucja rowerowa już się rozpoczęła, a jej najważniejszym jak na razie zwycięstwem jest niedługi odcinek drogi rowerowej na Kazimierza Wielkiego.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~ 2011-05-06
    14:22:13

    0 0

    Brawo Daniel ;)

  • ~ 2011-05-06
    14:30:25

    0 0

    oficer rowerowy - to chyba najbardziej zbędne stanowisko w UM bo i tak wszystko robia i załatwiaja inni, którzy maja wiedze pojęcie i tzw jakiekolwiek moce decyzyjne!

  • ~ 2011-05-06
    14:49:20

    0 0

    @gość, wracaj do pracy, w urzędzie płacą Ci z moich podatków!

  • ~ 2011-05-06
    15:29:05

    0 0

    Następny etap - tępienie parkujących na DDR i ciągach pieszo-rowerowych. To co miejscami się dzieje, to masakra.

  • ~ 2011-05-06
    16:02:04

    1 0

    Marnowanie pieniędzy.
    Chyba władze wrocławia mają nadmiar kasy bo sygnalizator dla rowerów który ma światło żółte to szczyt fanaberii i marnotrawstwa.
    Nawet w Holandii czy w Niemczech gdzie sieć dróg rowerowych jest wielokrotnie bardziej rozwinięta niż w Polsce sygnalizatory są takie same jak dla pieszych czyli mają tylko światło czerwone i zielone bo to w zupełności wystarczy a jest tańsze niż taki z trzema światłami.
    Ale Wrocław po raz kolejny musi sie wyróżnić wiec proponuję aby wymienić również wszystkie sygnalizatory dla pieszych na takie z żółtym. W końcu pieszy też musi mieć chwilę żeby się przygotować do ruszenia :):)

  • ~ 2011-05-06
    17:06:32

    0 1

    jeszcze gdyby tak samochody nie parkowaly na sciezkach rowerowych , chodnikach i trawnikach .....

  • ~ 2011-05-06
    17:43:02

    0 0

    Pierwszy? Żarty, w socjaliźmie kazde przejscie dla pieszych było dublowane światłami z symbolem rowerka. Mam poza tym wrażenie że taki 3 kolorowy sygnalizator tylko dla rowerów jest sprzeczny z PORD

  • ~ 2011-05-06
    17:46:52

    0 0

    zdjęcie nr 3 "zostanie dociagnięty do Nowego Światu" - ? - wbrew znakowi i na ulicy jednokierunkowej na którą wjedzie rower pod prąd zakonczony sygnalizatorem watpliwej legalności. Ktos to wszystko aby badał? Jak robić tolegalnie, na lata a nie prowizorkę która zaraz ktoś zakwestionuje i będzie mazanie znaków i zdejmowanie świateł ..jego mać!

  • ~ 2011-05-06
    21:11:56

    0 0

    Gość się pomylił w magistarcie nie pracuje nikt, kto by miał wiedzę i pojęcie! Gdyby tak było, to rozwiązania komunikacyjne i rowerowe znane i funkcjonujące od kilkudziesięciu lat w innych krajach Europy a wprowadzane u nas nie byłyby tak spartaczone! Szczytem profesjonalizmu magistratu, jest przeprowadzenie tak kontrapasów rowerowych, że przebiegają po dziurawej kostce brukowej poprzecinanej starymi torami tramwajowymi! To prawdziwi fachowcy!!!

  • ~ 2011-05-06
    22:00:52

    0 0

    zed -> lepszy taki niż żaden. Nie będą robili remontu całej ruskiej, żeby kontra pas dla rowerów zrobić. To że przebiega po kostce to nic dziwnego, w końcu to starówka. Zdecydowana większość inwestycji w komunikację rowerową jest dobra, tyle, że wciąż ich za mało.

  • ~ 2011-05-06
    22:28:30

    0 0

    gdyby nie fanaberie Rafała byłoby więcej kasy na wszystko-nie tylko na rowery...

  • ~ 2011-05-06
    22:51:59

    0 0

    jakie fanaberie?

  • ~ 2011-05-07
    07:18:39

    0 0

    Fanaberie sternika to zapewne stadion i inne pijarowskie zagrania. Warto porównać: jedna akcja policji na stadionie w Bydgoszczy kosztowała ok. 1 mln zł, a UM na 2011 r na program rowerowy przeznaczył ok.1,5 mln trochę podwyższono dzięki radnym z PO, którzy w programie wyborczym mieli wzrost ruch rowerowego.
    Pas na Kazimierza Wielkiego to lipa.Prezydent posłużył się tu rowerzystami aby uciszyć krytykę z zamknięcia Krupniczej,Włodkowica i planom degradacji trasy w-z. Pas wyprowadza w najniebezpieczniejsze miejsce gdzie dawny prawy pas zanikał na rzecz pasa lewego który się pojawiał.
    To wszystko na łuku przy wysepce zbyt wąskiej aby tramwaje bezpiecznie mijały ludzi,szczególnie te skręcające w ul.Widok.
    Pas rowerowy na ul.Kazimierza Wielkiego ma być przybudowany,a dziś wprowadza w niebezpieczny wąski lejek w miejscu gdzie na skutek nieprzemyślanych decyzji p.Najnigera zrezygnowano z ddr na ul.Szewskiej, Widok i Bożego Ciała,choć na ich remont wydano 40 mln. Nowa jakość pojawi się dopiero we wrześniu gdy będzie uzupełniony odcinek na Świdnickiej.
    Połączy on Krzyki i Fabryczną ze ścieżką wzdłuż fosy i po raz pierwszy będzie w mieście ścieżka którą da się gdzieś dojechać i zabranie dziecka na jazdę do centrum nie będzie ryzykowaniem życiem.
    Podejście UM do bezpieczeństwa dobrze symbolizuje ten fakt,że po 3-4 latach urzędowania oficera wreszcie powstanie pierwsza potrzebna ścieżka o długości 350 m. Kilka lat temu przekonywałem UM,że system bez tego odcinka to mit.

  • ~ 2011-05-07
    07:51:56

    0 0

    Może by zalać szyny na Ruskiej asfaltem lub żywicą,którą miała być oblewana kostka na Rynku,bo wielu rowerzystów nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczne może być wpadnięcie koła w szynę. Przy okazji można zalać kilka dziur w kostce przy tej ddr.
    W Polsce zwykle poprawia się błędy dopiero po groźnym wypadku.
    Ostatni wypadek 30 kwietna na ddr do Trzebnicy zachęci chyba do odsunięcia barierek poza skrajnię.
    A oficerowi dziękuje za przywrócenie przejazdu rowerowego przez ulice Pocztową zlikwidowanego przez głupotę urzędniczą na głównej trasie rowerowej wzdłuż Obwodnicy Śródmiejskiej. Nie mogę powiedzieć, że czekałem rok bo od mojego zgłoszenie rok nie minął (zabrało 2-3 dni). Na szczęście przez ten rok nikt tam nie zginął czego nie można powiedzieć o potrąceniach bo tych rowerzyści nie zgłaszali, albowiem przejeżdżali ulicę po nieistniejącym przejeździe o czym nie mieli pojęcia bo znaki ich nie informowały o końcu ddr.
    Zatem jeśli poprawiono oznakowanie w niecały rok to nie jest źle jak an warunki wrocławskie.
    Przy okazji sfrezowano źle namalowaną zebrę, obniżono krawężniki, przestawiono znak drogowy poza skrajnię ddr.
    Zatem powolutku do przodu.
    Oby tak dalej to za 30 lat poprawimy największe błędy,a za 50 ...
    Przykład ul.Pocztowej ( tez Komandorskiej) pokazuje że należałoby powiększyć komórkę do co najmniej 3 osób bo minęło już pół roku od uchwalenia Polityki Rowerowej która zakłada w 4 lata wzrost ruchu z 1,5 do 10%. Zatem ruch powinien już wzrosnąć o 1,1%

  • ~ 2011-05-07
    09:10:07

    0 0

    ~Grzegorz - byłeś kiedykolwiek poza krajem nad Wisłą? Wypisujesz bzdury. Możesz trochę świata zobaczyć wpisując odpowiednie frazy w google. Standardem są 3-komorowe światła, w Holandii spotyka się nawet wyświetlacze, odliczające czas do zmiany światła. Kulturę drogową w tym kraju nie ma co nawet porównywać z polską. Polskie drogi to dzicz i małpy. A tak jak zrobili jest ostatecznie taniej - nie trzeba będzie poprawiać bubla, którego proponujesz. Co do rozbudowanych świateł dla pieszych muszę się zgodzić - przy 7 sekundowych cyklach dla pieszych, rzeczywiście trzeba przygotować się do biegu. Bo przez 4 pasy nie zdążysz, nawet będąc młodym i szybkim.

  • ~ 2011-05-07
    14:24:26

    0 0

    powiadasz w Holandii światła 3-komorowe lub wyświetlacze z sekundnikiem dla rowerów..ciekawe gdzie. chyba za bardzo upalony tam jeździłem 100x bo nic takiego nie widziałem. ale mit jest chwytny "W Holandii to cuda panie że hohohoh.."

    Szkoda że wyświetlaczy i świateł 3-komorowych dla pieszych się nie robi. Wtedy zamiast banalnego przechodzenia byłoby sprinterskie Na MIEJSCAAAA! GOTOWIIII !!! STAAAART !! i babcie z siatkami waliły ze sprzęgła na wyścigi z małolatami. Super

  • ~ 2011-05-07
    17:03:49

    0 0

    Benek -> To chyba powinniśmy się cieszyć, że powstanie DDR na starówce, czyż nie? a stadion nie jest dla Dutkiewicza, tylko dla Wrocławian i Wrocławia.

  • ~MamNickMamArgument 2011-05-07
    21:29:08

    1 0

    [wpis został usunięty za naruszenie regulaminu]

  • ~ 2011-05-07
    21:47:21

    0 1

    Ano. Żenada. Restauratorzy nie mają gdzie parkować. Taka szkoda. Szczególnie rzucał się właściciel PRL, który lubił reklamowymi maluchami zajmować kilka miejsc postojowych na Solnym.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kogo poprzesz w wyborach prezydenta Wrocławia?







Oddanych głosów: 8757