Wiadomości
„Pieśń o pączku wrocławskim”. Ten utwór śpiewano już prawie 200 lat temu!
Pierwsze ciastka drożdżowe smażone na tłuszczu według historyków powstały jeszcze przed naszą erą. Swoją pączkową historię ma też nasze miasto. Wiadomo, że na naszym terenie gościły już w XVIII w. Wrocławskie pączki naprawdę modne i sławne stały się jednak w XIX w., kiedy to na ich cześć śpiewano pieśni, a na balach tańczono „pączkowe polonezy”.
Dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel, historyk Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizująca się w historii Śląska i Prus tłumaczy, że pierwowzór dzisiejszych pączków był znany już w starożytności.
Zobacz także
– Pierwsze wzmianki o ciastkach drożdżowych smażonych w głębokim tłuszczu sięgają starożytności, przeczytamy o nich u Marka Porcjusza Katona (234 r. p.n.e – 149 r. p.n.e.) w rozprawie „O gospodarstwie wiejskim”. Ciastka drożdżowe przygotowywane na ostatnie dni przed Wielkim Postem znane były w średniowiecznych klasztorach. O kreplach wspomina Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego” i baczny obserwator obyczajowości osiemnastowiecznej Jędrzej Kitowicz w swoim „Opisie obyczajów i dziejów za panowania Augusta III”. Pod koniec XVII w. słynęła z nich wiedeńska cukiernia Cecylii Krapf – opowiada ekspertka.
ZOBACZ TEŻ: Pączek z dżemem to przeżytek. We Wrocławiu kupisz pączki z piwem, mortadelą, boczkiem...
Na terenach dzisiejszego Wrocławia pączki pojawiły się ok. XVIII w. i przypominały te, które jadamy dziś.
– Pączki ze słodkim nadzieniem w wielu językach świata mają nazwy odwołujące się do Berlina jako ich stolicy (po fińsku „berliininmunkki”, po norwesku „berlinerboller”, po francusku „boule de Berlin”, po niderlandzku „berlijnse bollen”, po portugalsku „bolas de Berlin”). Jednak dziewiętnastowieczni wrocławianie wiedzieli, że nadziewany powidłami lub musem śliwkowym z dodatkiem cynamonu pączek (inaczej krepel, niem. Kreppel) to przysmak wrocławski. Nazywany był królem karnawału i zjadany w wielkich ilościach – tłumaczy dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel. – Pączek stał się symbolem wszystkiego, co zakazane podczas postu. Szczególnie podawano je więc w ostatnich dniach karnawału, pomiędzy „pączkową sobotą” (Krapfen Samstag) a „tłustym wtorkiem” (Fettdienstag), poprzedzającym środę popielcową. W XIX w. pączki stały się żelaznym punktem menu wrocławskich balów karnawałowych, kiedy tańczono nawet… polonezy pączkowe – opowiada historyczka.
ZOBACZ TEŻ: Diet-coach radzi, jak przetrwać Tłusty Czwartek
Ciekawostką jest to, że w latach 30. XIX wieku powstała nawet „Pieśń o pączku wrocławskim”. Odkrył i przetłumaczył ją Grzegorz Sobel, a brzmi ona tak:
„[…]Dziś nie pora na torty, wafle, ciasta
Dziś pączki pożera każda niewiasta.
Chwalmy zatem owe góry słodkości,
Od nich piękniejszy tylko smak miłości.
[…]
Bacz jednak człeku – nie jedz w pośpiechu.
Pijaj do woli – nie będziesz w grzechu.
Baw w karnawale ciało i duszę,
Jedz pączków dużo – nie dbaj o tuszę!”
Ile pączków zjesz w Tłusty Czwartek?
Oddanych głosów: 610
Tagi: paczki, Tłusty Czwartek, pączek wrocławski, pieśń o pączku wrocławskim, histroia, joanna nowisielska-sobel, Uniwersytet Wrocławski
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocław 30 lat temu. Na tych zdjęciach nie poznasz swojego miasta!
54928 -
Wielka ewakuacja we Wrocławiu. Wszystko przez potężną bombę lotniczą [LISTA ULIC]
51881 -
Internet drwi z Wrocławia. Zobacz najnowsze memy. Oto, jak nas widzą...
48219 -
Wrocław: na czas trwania akcji ratowników wstrzymano ruch tramwajów
46670 -
Brawurowy pościg za Ukraińcami przez środek miasta. Pędzili chodnikiem, ludzie uciekali w panice
40229
Najczęściej komentowane
-
Obejście przepisów wyborczych przez PiS czy informacja dla mieszkańców?
3 -
Pożar ciężarówki z chemikaliami na A4. Trasa w stronę granicy zablokowana
3 -
Karambol na A4! Po ciężarną pasażerkę osobówki przyleciał LPR
2 -
Wrocław: Karambol na AOW. Jedna osoba poszkodowana
2 -
Korek na autostradzie A4 pod Wrocławiem. Dwie osoby ranne w wypadku
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert