zamknij

Wiadomości

PiS przegrał głosowanie – więcej strażników miejskich na razie nie będzie

2011-09-15, Autor: bk
Miało być tak: 20 dodatkowych strażników w przyszłym roku, a potem w 2013 i 14 kolejne 30 etatów. Taką uchwałę ze zobowiązaniem prezydenta do znalezienia pieniędzy na ten pomysł chciał na dzisiejszą sesję rady miasta wprowadzić PiS. Przegrał głosowanie – i rada zajmie się tym za miesiąc. A jest się czym zajmować, bo we Wrocławiu strażników jest mało, a przestępczość wysoka.

Reklama

Prawo i Sprawiedliwość przegrało głosowanie, gdyż zdaniem reszty radnych projekt był zbyt krótko omawiany w komisjach. Jednak to, że nie udało się we wrześniu, nie oznacza, że nigdy nie trafi pod głosowanie.
- Będziemy głosować nad naszym pomysłem ponownie w październiku. Szkoda, że tak bardzo potrzebny projekt musi leżeć w szufladzie przewodniczącego rady miasta – mówi Piotr Babiarz, szef klubu PiS.Dodatkowe pieniądze na bezpieczeństwo są potrzebne, bo Wrocław wciąż jest drugim najmniej bezpiecznym miastem w Polsce, a mniej przestępstw niż u nas jest choćby w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie czy Poznaniu.

Przypomnijmy, że jak wynika z założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta na lata 2011-2015: „Wrocław niekorzystnie wyróżnia się na tle innych dużych miast; w większości z nich wskaźniki zagrożenia przestępczością są niższe niż u nas.”

Oczywiście można stwierdzić, że bezpieczeństwo to przede wszystkim problem policji. Jednak władze miasta mają w ręku instrument, który nie jest bez znaczenia – straż miejską. Kłopot w tym, że w porównaniu do straży w innych dużych polskich miastach naszych strażników jest za mało i są źle opłacani.
We Wrocławiu jest 280 strażników (co daje 322 etaty w straży miejskiej). To tyle samo, co w Poznaniu. Tyle tylko, że poznaniaków jest mniej – więc u nas na jednego strażnika przypada 2321 mieszkańców, podczas gdy w Poznaniu 2017, w Łodzi 1600, w Krakowie 1590 a w Warszawie 1075.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~ 2011-09-15
  14:16:42

  0 0

  budżet na krawędzi więc nie ma co liczyc na zwiększanie etatów- chcieliście wizjonera to nie liczcie na to że przyziemne spraswy miasta będą skutecznie załatwiane- czekałem tylko na kolejna wizję i pojawiła się- kolejka linowa nad odra- nic mnie juz w tym mieście nie zaskoczy................

 • ~Kret 2011-09-15
  23:12:26

  0 0

  To bomba - szczerze powiedziawszy każdy narzeka na Straż Miejską... ale trzeba zadać sobie pytanie: Co by było gdyby jej nie było na przełomie 20lat? Mi się wydaję że nie za ciekawie... Fuchę mają cholerną bo dostali wszystko to co inni nie chcieli mieć do roboty. A spraw tych najbardziej nie chcianych są setki.

 • ~maximus 2011-09-16
  14:06:48

  0 0

  Jak to co by było policja by dalej robiła swoją robotę.
  A dziś jedni na drugich spychają.
  Jedni drugich nazywają leniami.
  Myślisz, że jakby nie było SM mniej kup by leżało na chodnikach ?
  Łatwiej pietruszkę tylko byłoby kupić u babci.

 • ~dll 2011-09-27
  10:39:14

  0 0

  Ciekawe ilu strazników przypada we Wrocławiu na jedno koło samochodowe.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Gdzie chodzisz do restauracji?
Oddanych głosów: 458