Wiadomości

PiS przegrał głosowanie – więcej strażników miejskich na razie nie będzie

2011-09-15, Autor: bk
Miało być tak: 20 dodatkowych strażników w przyszłym roku, a potem w 2013 i 14 kolejne 30 etatów. Taką uchwałę ze zobowiązaniem prezydenta do znalezienia pieniędzy na ten pomysł chciał na dzisiejszą sesję rady miasta wprowadzić PiS. Przegrał głosowanie – i rada zajmie się tym za miesiąc. A jest się czym zajmować, bo we Wrocławiu strażników jest mało, a przestępczość wysoka.

Reklama

Prawo i Sprawiedliwość przegrało głosowanie, gdyż zdaniem reszty radnych projekt był zbyt krótko omawiany w komisjach. Jednak to, że nie udało się we wrześniu, nie oznacza, że nigdy nie trafi pod głosowanie.
- Będziemy głosować nad naszym pomysłem ponownie w październiku. Szkoda, że tak bardzo potrzebny projekt musi leżeć w szufladzie przewodniczącego rady miasta – mówi Piotr Babiarz, szef klubu PiS.Dodatkowe pieniądze na bezpieczeństwo są potrzebne, bo Wrocław wciąż jest drugim najmniej bezpiecznym miastem w Polsce, a mniej przestępstw niż u nas jest choćby w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie czy Poznaniu.

Przypomnijmy, że jak wynika z założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta na lata 2011-2015: „Wrocław niekorzystnie wyróżnia się na tle innych dużych miast; w większości z nich wskaźniki zagrożenia przestępczością są niższe niż u nas.”

Oczywiście można stwierdzić, że bezpieczeństwo to przede wszystkim problem policji. Jednak władze miasta mają w ręku instrument, który nie jest bez znaczenia – straż miejską. Kłopot w tym, że w porównaniu do straży w innych dużych polskich miastach naszych strażników jest za mało i są źle opłacani.
We Wrocławiu jest 280 strażników (co daje 322 etaty w straży miejskiej). To tyle samo, co w Poznaniu. Tyle tylko, że poznaniaków jest mniej – więc u nas na jednego strażnika przypada 2321 mieszkańców, podczas gdy w Poznaniu 2017, w Łodzi 1600, w Krakowie 1590 a w Warszawie 1075.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~ 2011-09-15
  14:16:42

  0 0

  budżet na krawędzi więc nie ma co liczyc na zwiększanie etatów- chcieliście wizjonera to nie liczcie na to że przyziemne spraswy miasta będą skutecznie załatwiane- czekałem tylko na kolejna wizję i pojawiła się- kolejka linowa nad odra- nic mnie juz w tym mieście nie zaskoczy................

 • ~Kret 2011-09-15
  23:12:26

  0 0

  To bomba - szczerze powiedziawszy każdy narzeka na Straż Miejską... ale trzeba zadać sobie pytanie: Co by było gdyby jej nie było na przełomie 20lat? Mi się wydaję że nie za ciekawie... Fuchę mają cholerną bo dostali wszystko to co inni nie chcieli mieć do roboty. A spraw tych najbardziej nie chcianych są setki.

 • ~maximus 2011-09-16
  14:06:48

  0 0

  Jak to co by było policja by dalej robiła swoją robotę.
  A dziś jedni na drugich spychają.
  Jedni drugich nazywają leniami.
  Myślisz, że jakby nie było SM mniej kup by leżało na chodnikach ?
  Łatwiej pietruszkę tylko byłoby kupić u babci.

 • ~dll 2011-09-27
  10:39:14

  0 0

  Ciekawe ilu strazników przypada we Wrocławiu na jedno koło samochodowe.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.