PLFA: The Crew zwycięża w wojnie nerwów

2011-07-18, Autor: Piotr Kolisko
The Crew zwyciężyło w SuperFinale PLFA i tym samym odzyskało również supremację we Wrocławiu. W meczu, który był prawdziwą wojną nerwów kibice w Bielawie zobaczyli widowisko będące najlepszą reklamą futbolu amerykańskiego w Polsce.

Jędrzej Stęszewski, prezes PLFA powiedział o tym spotkaniu:

- Lepszego, bardziej emocjonującego scenariusza nie mogliśmy sobie wyobrazić.

I te słowa najlepiej oddają atmosferę spotkania VI SuperFinału PLFA. Zespoły z Wrocławia zaaplikowały kibicom dawkę emocji, których nie powstydziliby się scenarzyści thrillerów.

Wysokie prowadzenia, spektakularne touchdown'y i emocje do ostatniej sekundy spotkania. Tak po króce wyglądał decydujący mecz PLFA, w którym 26:25zwyciężyli gracze The Crew czym zapewnili sobie perfekcyjny sezon. Załoga potwierdziła tylko maksymę, iż do "trzech razy sztuka" gdyż dla zespołu była to już trzecia tym razem udana próba zdobycia mistrzowskiego tytułu. Mecz rozpoczął się od prowadzenia w pierwszej kwarcie zespołu Devils, który po akcji dwójkowej Balch - Washington zdobył pierwsze przyłożenie.

Zawodnicy The Crew obudzili się dopiero w drugiej odsłonie i śmiało możemy stwierdzić, iż ta kwarta należała do nich. Najpierw po akcji biegowej Justina Walza przyłożenie zdobył Mark Philmore. Kolejny touchdown dla Crew wisiał w powietrzu a jego autorem stał się Walz czym wyprowadził Załogę na pierwsze prowadzenie w tym meczu. Chwilę później po zatrzymanej akcji sekcji ofensywnej Devils punkty po 91-jardowej akcji przyłożeniem zakończył Philmore. Do przerwy wicemistrzowie z 2010 roku prowadzili 20:7.

Trzecia kwarta przyniosła zupełnie inna jakość gry Diabłów. Grzegorz Mazur uznawany za jednego z najszybszych graczy PLFA wreszcie odnalazł swój rytm. Po dobrym podaniu Balcha punkty kontaktowe dla Diabłów zdobył wcześniej wspomniany Mazur a wynik po 32-jardowym kopnięciu z pola ustalił Krzysztof Wis. Po trzeciej kwarcie nadal prowadzili zawodnicy The Crew jednak ich prowadzenie zmalało tylko do dwóch punktów 20:18.

Czwarta kwarta z pewnościa przejdize do historii PLFA. Diabły odzyskały prowadzenie dzięki punktom Piotra Wisa. W kolejnej serii The Crew uratowali się od konieczności gry w czwartej próbie po tym jak 15-jardowe przewinienie popełniły Diabły. Brakujące kilka jardów do pola punktowego Devils zdobył Justin Walz. Po skutecznym podwyższeniu za jeden punkt w wykonaniu Kamila Ruty,  Załoga prowadziła 27:26.

Do końca meczu pozostawała jeszcze minuta i 27 sekund. Piłka była w rękach Diabłów jednak dwie kary za falstart cofnęły Diabły o 10 jardów, a dodatkowe korzystanie z time-outów trenera Walluscha sprawiło, że kopacz Krzysztof Wis podchodził do tego decydującego kopnięcia aż czterokrotnie. Jego kopnięcie w ostatnich sekundach spotkania było jednak minimalnie niecelne i dzięki temu zawodnicy The Crew stali się triumfatorem VI SuperFinału PLFA. MVP meczu został wybrany Justin Walz.

Tak o przegranej swojego zespołu mówił trener Devils, Dimos Spiropoulos:

- W przerwie, gdy przegrywaliśmy 13 punktami, powiedziałem moim graczom, że jesteśmy warci więcej niż to, co pokazujemy na boisku. Zadziałało, bo w drugiej połowie zagraliśmy znacznie lepiej. Niestety zabrakło nam tej jednej akcji. Mimo tego jestem dumny ze swojego zespołu.

The Crew – Devils Wrocław 27:26 (0:7, 20:0, 0:11, 8:7)

I kwarta
0:7 przyłożenie Christophera Washingtona po 30-jardowej akcji po podaniu Luke'a Balcha (podwyższenie za jeden punkt Krzysztof Wis)

II kwarta
7:7 przyłożenie Marka Philmore'a po 22-jardowej akcji po podaniu Justina Walza (podwyższenie za jeden punkt Kamil Ruta)
14:7 przyłożenie Justina Walza po 1-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Kamil Ruta)
20:7 przyłożenie Marka Philmore'a po 6-jardowej akcji po podaniu Justina Walza

III kwarta
20:15 przyłożenie Grzegorza Mazura po 24-jardowej akcji po podaniu Luke'a Balcha (podwyższenie za dwa punkty Tomasz Tarczyński po podaniu Chrisa Washingtona)
20:18 32-jardowe kopnięcie z pola Krzysztofa Wisa

IV kwarta
20:26 przyłożenie Piotra Wisa po 9-jardowym podaniu Luke'a Balcha (podwyższenie za dwa punkty Christopher Washington po podaniu Luke'a Balcha)