Wiadomości

PO: Dutkiewicz promuje kulturę tylko dla elit

2010-10-25, Autor: Agnieszka Nesterowicz
Marnowane okazje, zagrożone inwestycje i kultura dla elit to główne zarzuty Platformy Obywatelskiej w stronę rządzących odnoszące się do sytuacji kulturalnej w naszym mieście. Zdaniem PO Wrocław ma duże możliwości, które źle wykorzystuje.

Reklama

Platforma Obywatelska jest zaniepokojona stroną kulturalną Wrocławia. Do rozmów o sytuacji wrocławskiej kultury zaprosiła m.in. ministra Bogdana Zdrojewskiego, wiceminister edukacji Lillę Jaroń, a także przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki Jerzego Skoczylasa.

 

 

- We Wrocławiu brakuje nowych inicjatyw, które byłyby dofinansowane z Unii Europejskiej. Inwestycje, które teraz są realizowane, dzieją się z wielkimi problemami- mówił dziś Bogdan Zdrojewski. Minister zaniepokojony jest sytuacją Wrocławia. Uważa, że miasto przepłaca za inwestycje- kwoty uzyskiwane w przetargach są wyższe niż w kosztorysie, zupełnie inaczej w innych miastach. Zdrojewski zwrócił uwagę także na problemy z budową Narodowego Forum Muzyki. - Pomagałem Wrocławiowi na wszystkie możliwe sposoby, ale miasto słabo gospodaruje otrzymanymi środkami- mówił.

 

Lilla Jaroń uważa, że należy zająć się edukacją kulturalną- szczególnie młodzieży i seniorów. Zdaniem wiceminister młody człowiek już w podstawówce powinien mieć szansę na kontakt z profesjonalistą. Ponadto miasto powinno stworzyć program opieki nad zdolnymi uczniami, a nie tylko sporadycznie dofinansowywać ich stypendiami. - Musimy zacząć rozwijać młode talenty, stworzyć mecenat dla zdolnej młodzieży oraz dla wrocławskich artystów- podkreślała.

 

Istotę grupy najstarszych wrocławian docenił także Jerzy Skoczylas. - W środowisku seniorów tkwi wielki potencjał. A ludzie starsi często nie potrzebują pieniędzy, a jedynie trochę przestrzeni - mówił.

 

- Problem jest w tym, że artyści uciekają z naszego miasta. Wrocław nie kocha swoich twórców. Musimy znaleźć i opracować system, który zatrzyma ich w mieście- tłumaczył Igor Wójcik z PO.

 

Sławomir Piechota, kandydat na prezydenta Wrocławia prosił, by zwrócić uwagę na to, dla kogo dziś kultura to powszechność. Jego zdaniem nie jest ona dostępna dla wszystkich. - Chcemy, by każdy wrocławianin mógł uczestniczyć w życiu kulturalnym naszego miasta. By dostęp do kultury był powszechny- mówił.

 

Bogdan Zdrojewski ocenił aktualny stan kultury Wrocławia na mocne 3: - Wrocław był liderem, był stolicą kultury w Polsce. Teraz jestem zaniepokojony sytuacją tego miasta. Przedstawiamy jego pozytywny obraz, a wewnątrz wciąż jest sporo problemów.

 

Zdjęcia ze spotkania PO.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~ 2010-10-25
  09:36:59

  0 0

  Zdrojewski chce pewnie "budowy" dużej pustej łąki,żeby na niej organizować Woodstock albo inne Roskillde. Świetny pomysł chętnie zobaczyłabym Zdroja w tańcu pogo:)

 • ~ 2010-10-25
  10:19:44

  0 0

  wprowadzić do szkół objętych obowiązkiem szkolnym edukację z szczególnym uczeniem społeczeństwa jakie MA prawa , W JAKI SPOSÓB MA BRONIĆ SWOICH PRAW , kiedy skończy się pisanie orzeczeń sądowych które trzeba będzie tłumaczyć co w tym wyroku jest napisane. to tak jak by naród był analfabetą POLACY muszą się nauczyć że mają prawa , trzeba podnieś się z ukłonów , KONSTYTUCJA RZECZPOSPOLITA ART.1 RZECZPOSPOLITA POLSKA JEST DOBREM WSPÓLNYM WSZYSTKICH OBYWATELI

 • ~ 2010-10-25
  13:55:21

  0 0

  Bo Wrocław zarządzany przez obecną ekipę stacza się na psy!!! Przetargi są ustawiane!!! Wrocławiem rządzi klika kolesi dupkiewicza z powiązaniami rodzinnymi robiąca na tym ogromne pieniądze!!! Mamy szanse to zmienić! Ale czy społeczeństwo zasypywane kolejnymi porcjami propagandy sukcesu przez obecną ekipę wybierze kogoś innego??? Nie, woli żyć dalej w oszustwie!!!

 • ~ 2010-10-25
  14:31:59

  0 0

  Igor Wójcik ma rację.

 • ~ 2010-10-25
  15:43:30

  0 0

  A co pani Lilla Jaroń zrobiła dla edukacji wrocławskiej w zakresie promowania kultury, kiedy była jeszcze dyrektorem wydziału edukacji. Mądrzyć się każdy potrafi. Dostępność kultury dla wszystkich? A bilety do kin teatrów, muzeów drogie... I co na to państwo dyskutanci?

 • ~ 2010-10-25
  16:10:18

  0 0

  jak Dutkiewicz był posłuszny partiom to go popierali a teraz sie usamodzielnił to go gnoją prosty przykład Zdrojewski. Partiom politycznym zalezy tylko na przejęciu władzy a nie na dobru miasta i tyle w tym temacie

 • ~ 2010-10-26
  14:30:29

  0 0

  jestem muzykiem, obserwuje nie tylko to co dzieje sie wokol mnie ale tez slucham tego co mowia mi inni. nie zgodze sie z przedmowca, ze dutkiewicz byl w porzadku wg. innych partii tylko wtedy kiedy wspolpracowali. to logiczne ze jesli cos sie psuje to wspolpraca sie konczy a nie odwrotnie. czesto bywalem gosciem sukiennic, ile razy poszedlem do kogos z PO zapytac o prosta rzecz zawsze zostalem przyjety, moja mama za czasow zdrojewskiego mogla spotkac sie z nim i usiasc, mogla pogadac z jego asystentem, sekretarka, oni udzielali informacja, ewenatulanie gdy go nie bylo kierowali gdzies. teraz za zadne chiny pana nie da sie dostac do dutkiewicza, probowalem okolo 20 raz od kilku lat i NIE MA SZANS, do tego nikt w buirze w niczym nie pomoze :/
  dodam tez ze nie podobaja mi sie pomysly jego np. z zamknieciem dla ruchu wlodkowica, rowniez nie podoba mi sie ze z kazika maja zniknac tramwaje, wiele osob z braku mozliwosci podjazdu prostu pod sam rynek wybierze AUTO! juz widze te korki :/

 • ~ 2010-10-27
  17:01:33

  0 0

  skąd masz takiego newsa o zniknięciu tramwai z Kazimierza?? podaj źródło bo bzdury każdy może pisać. A te o Zdrojewskim jaki to on był wspaniały to już mogłeś sobie darować

 • ~ 2010-11-14
  14:50:39

  0 0

  Igor Wójcik niezupełnie ma rację-artyści zostaja zmuszeni do opuszcenia miasta pomówieniami-oto przykład. otóż sponsor nagrody,,Warto " dla artystów pod patronatem prezydenta miasta postawił ,,rzeźbę" ...do reklamy uzył obrazu ,,pociag do nieba ze światełkiem" do czego prawa nie miał, a obraz z projektem, podobnie jak jego 2 współtwórców, nigdy zwiazany nie był....powstał blog o tej archicomedii,opisujacy zdarzenie i sprawę przekazano prokuraturze, ale równoczesnie ,,szanowana firma" i ,,mecenas artystów" złozył pozew do Sądu... w pozwie wymieniono fikcyjne umowy i podpisy!!! MECENAS ARTYSTÓW i TWÓRCA RZEŹBY POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA(jak sam się nazywa) odesłał sam do Sadu oswiadczenie potwierdzajace istnienie fikcyjnej umowy, którym pomawiał autorkę bloga:) , oskarżajac ja o naruszenie swojego dobrego imiena!!! I MY MÓWIMY O ,, mocnej trói"???

 • ~ 2011-04-03
  18:26:50

  0 0

  Wiadomosci po dutkiewicz promuje kulture tylko dla elit wia5 3266 4546.. WTF? :)

 • ~ 2011-04-22
  14:55:52

  0 0

  Wiadomosci po dutkiewicz promuje kulture tylko dla elit wia5 3266 4546.. Awful :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.