Wiadomości
Po wysadzeniu części młyna Sułkowice: chcesz wyburzyć zabytek? Zapłać za ekspertyzę!
Przypomnijmy, w sobotę saperzy wysadzili w powietrze ostatni fragment ogromnego elewatora młyna Sułkowice. Wyburzenie wieży nie spodobało się członkom Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.
Zobacz także
- Jeszcze do niedawna była ona zabytkiem chronionym prawem, poległa jednak w starciu z inwestorem. Nie jest to pierwszy taki przypadek, warto wspomnieć chociażby o rzeźni przy ulicy Legnickiej, cukrowni na Klecinie czy części kompleksu Browaru Piastowskiego. Jak doszło do tego tym razem? Bardzo prosto – inwestor zamówił ekspertyzę, w której napisano, że obiekt jednak nie jest wart ochrony - podkreślają członkowie TUMW.
Jak tłumaczą przedstawiciele TUMW, jeszcze nie tak dawno elewator chroniony był na dwa sposoby. Po pierwsze, figurował w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Wrocławia jeszcze w marcu 2013. Po drugie, jego najcenniejszy element – wyburzona w sobotę wieża – chroniona była zapisem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
- Wyglądało więc na to, że przynajmniej wieży nic nie grozi. Zaniepokojeni jednakże wizualizacjami przebudowanego obiektu, na których elewatora już nie ma, wystąpiliśmy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z pytaniem czy pozwolenie na rozbiórkę obejmuje również ten obiekt. Odpisał, że „obiekty objęte ochroną konserwatorską na podstawie powyższego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie zostały objęte przywołanym wcześniej pozwoleniem na rozbiórkę i zostaną zachowane” - wyjaśniają członkowie TUMW.
Dodają, że niestety Inspektor nie docenił determinacji inwestora.
- Udało mu się bowiem zamówić opinię eksperta z Warszawy, który w elewatorze „nie stwierdził wartości zabytkowych” - tłumaczą.
Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia przytacza fragment odpowiedzi Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:
„Kluczowa była tu opinia dr hab. Marty Leśniakowskiej, profesor w Instytucie PAN, która stwierdziła w opracowaniu pn. „ocena wartości zabytkowych zespołu budynków młyna Sułkowice we Wrocławiu”, że elewator jest pozbawiony wartości zabytkowych, a o jego zachowaniu powinna zadecydować wyłącznie nowa koncepcja architektoniczna, a nie konserwatorska”. Organ konserwatorski podziela to stanowisko. Mając powyższe na względzie dopuszczono rozbiórkę elewatora, który będzie tym samym skreślony z ewidencji zabytków”.
Członkowie TUMW tłumaczą, że na podstawie tej decyzji – sprzecznej z tymi o konieczności ochrony obiektu wydanymi zaledwie 4 lata wcześniej – wykreślono elewator z ewidencji i zezwolono na jego rozbiórkę.
- Chcesz wyburzyć zabytek? To proste, zapłać za ekspertyzę. Tak się to robi we Wrocławiu - podsumowują przedstawiciele TUMW.
Tagi: MŁYN SUŁKOWICE, wyburzenie młyna sułkowice, TUMW, wyburzanie zabytków Wrocław, towarzystwo upiększania miasta wrocławia
Zobacz także
Komentarze (6):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Życzenia noworoczne na 2023 - gotowe do wysłania, naprawdę fajne życzenia na Nowy Rok
522218 -
Tak zmarł młody inżynier, którego martwego znaleziono w fosie we Wrocławiu. Są nowe infromacje
262411 -
Życzenia noworoczne 2023 - wyślij znajomym najlepsze życzenia noworoczne [31.12.2022 - 1.01.2023]
82565 -
Tak powstaje droga z Wrocławia do Czech. Otwarcie jeszcze w tym roku
67138 -
Życzenia noworoczne - bardzo fajne życzenia na rok 2023 - gotowe do wysłania [31.12.2022]
62975
Najczęściej komentowane
-
Mosty Pomorskie spóźnione o miesiąc. Zamiast je otworzyć, prezydent robi na nich... potańcówkę
4 -
Wrocław: Chaos na Trzebnickiej. Piesi nie mogli przejść na "zielonym"
3 -
Wypadek na autostradzie A4. Zderzyły się trzy pojazdy
3 -
Wrocławski PiS jak kadra Michniewicza
3 -
Wrocław wśród najbardziej zakorkowanych miast świata
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Nair 2013-04-15
13:11:05
Akurat sam elewator w żaden sposób okolicy nie upiększał wręcz przeciwnie moim zdaniem to szpecił i zasłaniał ładniejsze zabudowania znajdujące się w głębi. Dodatkowo przez swoją konstrukcje nie nadawał się do zagospodarowania. Miał tak czekać aż ktoś znów wsypie do niego ziarno?
~normalny 2013-04-15
13:41:23
dokladnie tak, mlyn ma zostac wyremontowany a przed nim ma zostac wyremontowany plac handlowy, wszystko gra ale TUMW uwielbia bić pianę i podsyłać swoje głupawe tekściki gdzie się da...
~Max Berg 2013-04-15
16:25:02
Nie zmienia to faktu, że we Wrocławiu zdemolowano w ostatnich dekadach większość wartościowych zespołów architektury przemysłowej. O inwestycji na miarę Starego Browaru czy Manufaktury z obecnym podejściem władz nie ma co liczyć. Do dzisiaj mam w pamięci wypowiedź pana Andrzeja Łosia, chwalącego się w Faktach, że udało się zburzyć starą rzeźnię przy Legnickiej i wybudować w tym miejscu hipermarket. To się nazywa wizja rozwoju!
~kurrrserwator 2013-04-15
20:58:28
Weszliśmy w fazę prawdziwego kapitalizmu: Jesteś właścicielem - możesz wszystko. Jak będę bogaty, wykupię Ratusz albo budynek BZ na Rynku :) Też se postawię "nowe coś"... :)))) Wrocław leci na dno!
~żal... 2013-04-15
22:25:23
To co się na stało z silosem, tak jak z zespołem cukrowni na Sołtysowicach woła o pomstę... jak ją ziścić? Piszmy maile do MKZ, do Prezydenta, do Ministra Kultury i pamiętajny w kolejny wyborach samorządowych kto świadomie niszczy nasze miasto... to co napisał WKZ w swoim stanowisko to typowy bełkot burzyciela a nie konserwatora zabytków Wstyd!
~Kowalski 2013-04-16
08:24:19
Pooglądajcie zdjęcia tej paskudy zanim będziecie się oburzać na jej wyburzenie. To był szary, nudny, brudny, żelbetonowy kloc zasłaniający ciekawą bryłę młyna, która dzięki wyburzeniu elewatora stała się widoczna z ulicy Krzywoustego. Bardzo dobrze że elewator został wyłączony z ochrony zabytkowej.
Komentowanie tego jako skandalu jest sprzeczne ze zrowym rozsądkiem, tym bardziej że jest wreszcie pierwsza szansa na odrestaurowanie ciekawego obiektu poprzemysłowego we Wrocławiu.