Pobiegli z wąsem w rocznicę odzyskania niepodległości Polski [ZDJĘCIA]

2016-11-12, Autor: red.

W piątek na Wielkiej Wyspie odbył się czwarty "Bieg Niepodległości... z wąsem". Niska temperatura nie odstraszyła biegaczy - ponad tysiąc osób uczciło Święto Niepodległości na sportowo, pokonując dystans dziesięciu kilometrów.

Trasa przebiegała ulicami Zalesia na Wielkiej Wyspie. Start i meta biegu zlokowalizowane były na stadionie lekkoatletycznym AWF. Po starcie na tym obiekcie, uczestnicy skierowali się do głównej bramy Stadionu Olimpijskiego. Następnie trasa prowadziła krótkim odcinkiem al. Paderewskiego i potem skręciła w ul. Moniuszki. Po kilkuset metrach biegacze skręcili w asfaltowa aleję na tyłach kompleksu Morskie Oko. Po dobiegnięciu niemal do wałów, ponownie skręcili w ul. Chopina przy kortach tenisowych. Następnie trasa wiodła ulicami Noskowskiego, Karłowicza i znów Moniuszki. Tam zawodnicy skierowali się w lewo w ul. Karłowicza, a po dotarciu do ul. Wieniawskiego i pokonaniu odcinka al. Paderewskiego, powrócili na stadion. Taka pętla miała pięć kilometrów, a uczestnicy pokonali ją dwukrotnie. Warto dodać, że trasa jest atestowana przez PZLA.

Najszybszy w piątkowych zawodach okazał się Rafał Tyburek, który tę trasę pokonał w 34 minuty i 53 sekundy. Drugie miejsce zajął Tomasz Sobczyk (35:29), a na najniższym stopniu podium stanął Paweł Pelc z czasem 35:45. Co ciekawe, o zwycięstwie decydowały ostatnie kilometry, bowiem jeszcze na półmetku panowie trzymali się razem, wszyscy pierwszą pętlę zakończyli z czasem 17:44. Najszybsza z pań - Kateryna Borysenko - uzyskała czas 41:31, za nią uplasowała się Marta Miller, która 10 kilometrów przebiegła w 43 minuty i 28 sekund, a trzynaście sekund wolniejsza była trzecia kobieta na mecie - Magdalena Droździk. Dystans dziesięciu kilometrów pokonały w sumie 1104 osoby - 350 pań i 754 panów, a naszą redakcję w tym biegu reprezentował Paweł Prochowski, który ukończył bieg z czasem 52:05. Więce o biegu z jego perspektywy znajdziecie na stronie wolnebieganie.com.

Oprócz biegu głównego, organizatorzy przewidzieli również zawody najmłodszych - Bieg Młodego Marszałka. Dzieci rywalizowały na dystansie jednego okrążenia stadionu lekkoatletycznego, czyli 400 metrów, a każdy z uczestników na mecie otrzymał grę "Znaj znak sportu". Organizatorzy stworzyli na stadionie lekkoatletycznym biegowe miasteczko, a zgromadzeni kibice nie mogli się nudzić. Poza stoiskami sponsorów piątkowej imprezy, uczestnicy i kibice mogli domalować sobie tytułowego wąsa, w nawiązaniu do osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego.