zamknij

Edukacja i nauka

Pociąg do nieba na DFN

2010-09-15, Autor: Agnieszka Nesterowicz
Jutro o 14:00 planowana jest uroczytsa inauguracja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Już od piątku będzie można brać udział w warsztatach, wykładach i pokazach.

Jedną z ciekawszych rzeczy z całą pewnością będzie impreza plenerowa „Park Wiedzy”, która odbędzie się w samym centrum Wrocławia. Właśnie podczas tego spotkania będzie można poznać historię rzeźby "Pociąg do nieba" oraz usłyszeć odpowiedzi na pytania: Jak wyglądał rozwój kolei od początku XIX w.? Jak bardzo „przyspieszył” świat i odległości przestały być przeszkodą? Jak wyglądały kolejne etapy realizacji rzeźby miejskiej „Pociąg do nieba”, a także poznać sekrety technicznych rozwiązań udźwignięcia 75 ton do pionu.

 

Tego wszytskiego będzie się można dowiedzieć przy fosie koło Teatru Lalek, 18 i 19 września, w godzinach 11.00 – 15.00.

 

Przypominamy: Autorem rzeźby "Pociąg do nieba" jest Andrzej Jarodzki. Idea „lokomotywy-parowozu jadącego do nieba” – narzędzia- maszyny, która pozwala człowiekowi spełniać marzenia o przekraczaniu czasu, granic, niemożliwego - pojawiła się w 1994r. Niemal równocześnie wizja została przelana na płótno i powstał obraz „Pociąg do nieba”. Po 16-stu latach dzięki wysiłkom Miasta Wrocław i firmy Archicom, pionowa instalacja powstała we Wrocławiu na placu Strzegomskim. Do stworzenia rzeźby wykorzystana została lokomotywa z zasobów PKP Nieruchomości we Wrocławiu, przechowywana w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz fragment torów. Wysokość instalacji to około 20 metrów. Całość waży ponad 70 ton.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~ 2010-09-16 01:07:29

  świetne...powinien jeszcze wystapić prawnik i opowiedzieć o prawach autorskich i fałszerstwach, bo tych przestepstw dopuszczono się podczas promocji pseudoartysty... oczywisty skandal i kryminał, do tego podszyty oszcerstwami i odwróceniem sytuacji.... sprawa wykorzystania zdjęcia przedmiotu oddanego na WOŚP oraz fałszerstwa(zamalowania podpisów autorów) jest w prokuraturze, a ,,twórcy" instalacji pomawiali autorów, jakoby przeciw nim toczył się proces.... z powodu min strony www.pociagdonieba.pl jakim cudem strona stała sie własnościa kogos z zewnatrz... mozna na niej przeczytać, lub zapytać Udały od mnarketingu... ale ta zapewne opowie bajkę, która prawnego potwierdzenia nie ma...

  0 0
 • ~ 2010-09-16 22:27:00

  Widać że Jarodzki z Gerberem będą bajki opowiadać. ciekawy jestem czy opowiedzą otwarcie że zniszczyli Ty2-1035 i wzięli za to kasę. Ciekawy jestem czy powiedzą o przekrętach na szczeblach urzędniczych?
  Zastanawiam się kiedy nadzór budowlany zamknie na kłódkę ten teren i zabroni wstępu, bo komuś na głowę spadnie kawałek blachy z pordzewiałego parowozu.

  Powtórzę jeszcze raz: JARODZKI Z GERBEREM DOPUŚCILI SIĘ DO ZNISZCZENIA ZABYTKOWEGO PAROWOZU na zlecenie Archicomu.
  Przyzwolenie dał Wojewódzki Konserwator Zabytków.
  Wydano publiczne pieniądze w błoto!!
  Brawo!

  0 0
 • ~ 2010-09-18 20:53:23

  no tak jak promować fałszerstwo i kradziez praw autorskich , i konstruować na tym artystę, a potem lipnymi listami od ,,prawnika" szykanować osoby, które podały za to do sądu "prezesa" w tych lipnych listach przyznajac się do winy.... jak rozpuszczac oszczerstwa by to zatuszować i jak demolowac zabytek i to tuszować lipna opinią rzeczoznawcy..... JAKAŚ NOWA GAŁĄŹ NAUKI, CZY CO??? to skandaliczne, ze autorzy którzy popełnili serię przestępstw, by wyprodukować tę mierna instalację, włążą z butami na DFN opisano to juz w styczniu...ale pomówienia rozpuszczane przez prezesa archicomu ciagle, wydaje się, tuszuja prawdę... http://waniliowaarchicomedia.blox.pl/html

  0 0
 • ~ 2010-09-19 15:52:58

  http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,spotkanie-malych-pacjentow-z-andrzejem-jarodzkim,wia5-3277-4144.html
  jak widac ten sam portal reklamuje te kreature, która ukradła prawa autorskie z obrazu przeznaczonego na instytucje charytatywną, a teraz udaje miłego wujka dla reklamy... ten pan nawet alimentów za własne dzieci nie płacił(i scigał go US) cóż za przemiana dla medów.... 2 skandaliczne artykuły ...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Adolf Juzwenko powinien zrezygnować z funkcji dyrektora Ossolineum?
Oddanych głosów: 209