Edukacja i nauka
Początek roku szkolnego w Mongolii
System edukacyjny w Mongolii na pierwszy rzut oka nie różni się od polskiego. Funkcjonują tam żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, średnie i studia uniwersyteckie. Obowiązkowa nauka trwa tam 11 lat, zaś edukacja rozpoczyna się we wrześniu.
- Obowiązkową edukację rozpoczynają siedmiolatkowie - mówi Michał Działowski, student Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, uczestnik wyprawy edukacyjnej MONGOLIAng. - Szkoła podstawowa trwała do niedawana cztery lata, zaś teraz przedłużono ją do sześciu. Potem zaczyna się edukacja w szkole średniej, przerwana niemal w połowie egzaminem. Tutaj kończy się obowiązek szkolny. Kolejne lata to przygotowania do nauki na studiach albo innej uczelni technicznej bądź kolegium.
98% młodych Mongołów pobiera naukę w szkołach podstawowych, trzynaście procent mniej uczy się w placówkach o randze szkół średnich. Szczególnie utrudniony dostęp do edukacji mają mieszkańcy stepów, którym często droga do szkoły zajmuje nawet kilka godzin. - Nauka w mongolskich szkołach wcale nie wygląda tak różowo. Co piąty uczeń etapu średniego rezygnuje z edukacji z powodu zbyt wysokich kosztów podróży albo problem z zebraniem funduszy na wyżywienie w miejscu edukacji- opowiada Michał.
Warto powiedzieć, że najpopularniejszymi językami obcymi w kraju stepów są rosyjski i chiński.
- Angielski nie jest tak popularny, choć może stanowić siłę napędową tego kraju - mówi fotografii i logistyk wyprawy Łukasz Łasa. - My od 6 września poprowadzimy zajęcia w jednej z publicznych szkół a także w dwóch domach dziecka. Do tego czasu odwiedzamy różne rejony tego niezwykłego kraju przy okazji organizując również nietypowe, przepełnione grami i zabawami, lekcje angielskiego dla jego najmłodszych mieszkańców.
Celem wyprawy jest zmotywowanie młodych mieszkańców kraju kojarzonego z jurtami do nauki angielskiego. Może być on szansą dla rozwoju tego państwa, którego gospodarka w coraz większym stopniu opiera się na wpływach z turystyki.
Zobacz także
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy obowiązujący od ponad miesiąca zakaz wstępu na wały powinien zostać zniesiony?
Oddanych głosów: 932
~ 2010-09-08
18:28:15
no i pięknie