Biznes
Pod Wrocławiem powstanie nowa elektrociepłownia
Wrocławska Kogeneracja podpisała list intencyjny z władzami Siechnic w sprawie zagospodarowania obiektów elektrociepłowni. Nowa jednostka produkcyjna zastąpi obecny zakład w 2023 roku.
Prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., należącego do PGE Energia Ciepła, podpisał z burmistrzem Siechnic list intencyjny, dotyczący zagospodarowania obecnej Elektrociepłowni Czechnica. Wyłączenie zakładu nastąpi w 2023 r., po uruchomieniu w Siechnicach nowej jednostki produkcyjnej, która przejmie funkcję obecnego zakładu. Tym samym ponad stuletnia infrastruktura zyska drugie życie wraz z powstającą nieopodal nowoczesną jednostką produkcyjną.
Kompleks zabytkowych budynków Elektrociepłowni Czechnica pochodzi z przełomu XIX i XX w. Elektrociepłownia ma zapewnione funkcjonowanie do 2023 roku. Wówczas jej rolę przejmie nowoczesna jednostka produkcyjna zasilana gazem, która powstanie również na terenie podwrocławskich Siechnic.
Sygnatariusze listu intencyjnego chcą, by blisko trzyhektarowy obszar obecnego zakładu został zrewitalizowany i zagospodarowany. Podpisując go, strony deklarują wolę zaangażowania się w opracowanie założeń realizacji przedsięwzięcia oraz w pozyskanie i włączenie do niej interesariuszy zewnętrznych.
- Ogromny potencjał tej lokalizacji daje podstawy do snucia odważnych planów. Może ona służyć mieszkańcom i gościom naszej gminy jako hala widowiskowo-sportowa, basen, a może multimedialna instytucja kultury. Współpraca z KOGENERACJĄ to szansa dla miasta i gminy Siechnice. Chciałbym, aby pozyskanie tak atrakcyjnego terenu na cele komunalne, mieszkaniowe czy biznesowe dało naszemu miastu impuls do dalszego rozwoj - mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.
Jak podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Energia Ciepła, budowa nowoczesnej, zasilanej paliwem niskoemisyjnym Nowej Elektrociepłowni Czechnica.
Elektrownia Czechnica w Siechnicach została wybudowana na przełomie XIX i XX w. Wchodziła wówczas w skład przedsiębiorstwa Wacker-Chemie GmbH. W latach 1909-45 należała do koncernu Elektrizitätswerk Schlesien. Po zakończeniu II wojny światowej zakład przeszedł w ramach nacjonalizacji pod nadzór ZSRR. W 1947 r. nieczynny zakład został przekazany Polakom, którzy zajęli się jego odbudową. Zaprojektowano wówczas „nową” elektrownię z wykorzystaniem istniejących budynków - projekt przygotowało Warszawskie Biuro Projektów Energetycznych. W 1979 r. rozpoczęto przebudowę elektrowni Czechnica na elektrociepłownię. W tym samym roku dostarczała już ona ciepło do Kombinatu Ogrodniczego w Siechnicach, a w 1981 r. rozpoczęła dostarczanie ciepła do Wrocławia.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Mniej kiczu na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Miasto nie wydało zgody na Galerię Mikołaja
23569 -
Start Jarmarku Bożonarodzeniowego. Co można tam kupić? [ZDJĘCIA]
19450 -
Budowa TAT wkracza w ścisłe centrum miasta. Duża zmiana organizacji ruchu [MAPY, WIDEO]
16332 -
Ogródki gastronomiczne według nowych zasad. Przepisy wejdą w życie za cztery lata
15176 -
Bezpośrednie pociągi z Wrocławia do Pragi ruszą jeszcze w grudniu! Jest umowa
5159
Najczęściej komentowane
-
Najdroższy dojazd taksówką z centrum miasta na lotnisko. Wrocław na czwartym miejscu
2 -
Umowa na budowę basenu na Brochowie podpisana [ZDJĘCIA Z DRONA]
1 -
Podwyżki w MPK Wrocław. Więcej na koncie zobaczą prawie wszyscy pracownicy spółki
0 -
Nowe wrocławskie lodowisko kryte już czynne [ZDJĘCIA, GODZINY OTWARCIA, CENNIK]
0 -
Bezpośrednie pociągi z Wrocławia do Pragi ruszą jeszcze w grudniu! Jest umowa
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert