Wiadomości
Podwyżka cen biletów MPK zaskarżona do wojewody. „Niespodziewanie, nietransparentnie i niezgodnie ze Statutem”
We Wrocławiu walka o ceny biletów trawa już prawie od roku
Partia Zieloni skierowała do wojewody dolnośląskiego skargę w sprawie uchwalonej na ostatniej sesji rady miejskiej uchwały dotyczącej ponownej podwyżki cen biletów MPK. Działacze tej formacji piszą, że decyzja została podjęta niespodziewanie, nietransparentnie, niezgodnie ze Statutem Wrocławia i zawiera błędy merytoryczne. Chcą jej unieważnienia.
Przypomnijmy, że na dzień przed czerwcową sesją rady miejskiej klub Forum Jacka Sutryka przeciągając do siebie jednego radnego z PiS, odzyskał większość w radzie miejskiej. Przewaga liczebna natychmiast została wykorzystana do ponownego wprowadzenia podwyżki cen biletów na komunikację miejską. Stało się to w sposób niespodziewany, bo załącznik z nowymi cenami biletów jednorazowych i czasowych dołączono w II czytaniu do uchwały o nowym typie biletu „Nasz Wrocław Kolej”.
Zobacz także
W ubiegły piątek ujawniono, że przyjęta w czwartek jedynie głosami klubu prezydenta Jacka Sutryka uchwała zawiera bubel, przez który miasto w ciągu roku może stracić nawet kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Magistrat szybko przyznał się do błędu i zapowiedział nowelizację uchwały w wakacje.
– Procedowanie uchwał dotyczących cen biletów we Wrocławiu woła o pomstę do nieba. Pan Prezydent Jacek Sutryk wraz ze swoim klubem radnych usiłują przepychać kolanem błędną politykę podwyżek cen biletów za każdą cenę. Nie zważając na błędy merytoryczne – komentuje Robert Suligowski z partii Zieloni, która postanowiła zaskarżyć uchwałę do wojewody.
Zieloni przekonują, że ostatnia uchwała jest niezgodna ze Statutem Wrocławia, który nakazuje uchwałodawcy m.in. wyjaśnić cel zmian, a także skutki (w tym finansowe) takiego rozwiązania.
– Uzasadnienie do druku nr 1116/21 projektu uchwały nie zawierało wyjaśnienia celu i przewidywanych skutków podwyżki cen biletów jednorazowych i biletów okresowych czasowych. Nie zawierało ono również przedstawienia aktualnego stanu faktycznego i prawnego w zakresie cen biletów jednorazowych i cen biletów okresowych czasowych, a także wskazanie różnicy pomiędzy dotychczasowym a projektowanym w nowym brzmieniu załącznika stanem prawnym. W uzasadnieniu projektu uchwały nie zostały także wskazanie źródła finansowania w zakresie jakim zmiana cen biletów jednorazowych i biletów okresowych czasowych pociągała za sobą obciążenie budżetu gminy – czytamy w piśmie Zielonych skierowanym do wojewody.
Zieloni podkreślają też, że uchwała miała dotyczyć wprowadzenia nowego typu biletu, a poprzez dodanie podczas sesji poprawki zawierającej zaktualizowanie większej części cennika zmieniła swoje założenia. Zdaniem partii to pokaz braku transparentności.
– Nie zważając na łamanie wszelkich procedur i zasad transparentności, procedując podwyżkę ukrytą pod biletem kolejowym. Sposób i tryb działania w tej sprawie budzi kontrowersje nie tylko wrocławskich Zielonych, ale także Towarzystwa Upiększania Wrocławia, czy Akcji Wrocław. W sprawach tak istotnych jak ceny biletów powinno się przestrzegać rygorystycznie procedur, a nie narażać użytkowników komunikacji zbiorowej na kompletny chaos – dodaje Suligowski.
Wezwanie przedsądowe do radnych
Zieloni znaleźli też kontrowersje w uchwale z ubiegłego roku, na mocy której rada miejskie podwyższyła nie tylko ceny biletów, ale też i kary za tzw. jazdę na gapę. Partia zauważa, że zapisane w miejskich przepisach stawki są niezgodne z rozporządzeniami, które powinny obowiązywać w całej Polsce.
W ubiegłym roku rada miejska ustaliła, że kara za brak biletu będzie wynosić 70-krotność ceny pełnego biletu 30-minutowego, podczas gdy „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej z dnia 20 stycznia 2005r.” pozwala na ustalenie tej kwoty na poziomie 50-krotności najtańszego biletu jednorazowego normalnego.
– Uchwała w tym zakresie w sposób rażący narusza przepisy w/w Rozporządzenia i nie może ostać się w porządku prawnym. Z tego względu domagamy się jej natychmiastowej (tj. na kolejnej sesji Rady Miasta) korekty. W przypadku niewykonania niniejszego wezwania uchwała zostanie zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu – uważa Robert Suligowski i zapowiada, że rada miejska powinna potraktować to pismo, jako wezwanie przedsądowe. – Zwracamy uwagę, że powyższe naruszenie prawa bezwzględnie obowiązującego przesądza o nieważności uchwały w tej części. To z kolei rodzi konsekwencje w postaci obowiązku zwrotu nienależnie pobranych opłat – dodaje.
Podwyżka cen MPK nie pierwszy raz budzi kontrowersje
Przypomnijmy, że to niepierwsza sytuacja gdy uchwała w sprawie cen biletów budzi tak duże kontrowersje. Poprzednia podwyżka cen biletów (obowiązująca od 1 stycznia) została przyjęta przez radę miejską w ubiegłe wakacje, podczas zdalnej sesji rady miejskiej, na której radni nie mieli możliwości wzięcia udziału w fizycznej debacie. Ta uchwała została oprotestowana przez liczne organizacje, do rady trafiła nawet obywatelska inicjatywa uchwałodawcza, która jednak została odrzucona głosami ówczesnej koalicji rządzącej Wrocławiem.
Podwyżkę udało się odwrócić dopiero w maju, gdy Jacek Sutryk stracił większość w radzie. Wtedy to z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości, z poparciem Nowoczesnej i Współczesnego Wrocławia zdecydowano, że od 1 lipca ceny biletów jednorazowych i czasowych wrócą do stawek z ubiegłego roku (bilet jednorazowy z 4,60 zł do 3,40 zł). Uchwała ta była zaskarżona do wojewody przez stronników prezydenta Sutryka, jednak ten nie dopatrzył się uchybień nakazujących jej unieważnienie.
Tagi: MPK Wrocław, podwyżka, ceny biletów mpk, forum jacka sutryka, bilety, tramwaje, autobusy, rada miesjka wrocławia, zieloni, Partia Zieloni
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
730617 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
150355 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
47685 -
Dolny Śląsk: Alarm na rzekach już w 45 miejscach. Błyskawicznie przybywa wody! [AKTUALNY STAN RZEK]
46132 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Oczarują Cię!
19365
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Odcinkowy pomiar prędkości na AOW. Oto stawki mandatów
7 -
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
6 -
Wrocław: Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią
6 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Tak się buduje buspas na Jagodno. Zdjęcia z lotu ptaka
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Bernadetta Miecielica 2021-06-22
10:51:32
no i dobrze p.Robert. Sulikowski starczy w Polsce przepychania kolanami,to,że trzeba kupić tramwaje nie jest powodem dla mieszkańców robienie bez przerwy podwyżek,w dobie galopującej drożyzny ludzie mają dosc